هنرمندانِ همراه با هموطنان سیل زده سیستان وبلوچستان

به گزارش آی تی گپ، روزنامه شهروند - نیره خادمی: شراره رخام در تبادل نظر با شهروند: هنرمندان هوشمندانه برخورد نمایند تا راه سوء استفاده بسته گردد.

هنرمندانِ همراه با هموطنان سیل زده سیستان وبلوچستان

گاندو ها در فصل زمستان آرامند، اما سیل به آن ها استرس وارد می نماید و احتمال حمله آن ها بیشتر می گردد. این سوژه یک فیلم ترسناک هالیوودی نیست این حقیقت زندگی مردم سیستان وبلوچستان است که جز مواجهه با سیل ویرانگر و بی خانمانی با انواع خطرات روبه رو هستند، بنابراین فراموش شدگان جنوب شرق ایران این روز ها بیشتر از همواره احتیاج به یاری دارند. حالا هم مثل زلزله کرمانشاه یا سیل فروردین سال جاری، هنرمندان پای کار آمده اند تا دردی از درد های آن ها کم نمایند.

صفحه های اینستاگرام در همین روز ها کارکرد قابل قبولی پیدا می نمایند؛ منتها به این شرط که شماره حساب های فردی اعلام نگردد و یاری ها انسجام بیشتری داشته باشد. تجربه زلزله کرمانشاه و ورود فردی سلبریتی ها به حیطه یاری رسانی درنهایت منجر به احضار و بسته شدن حساب های فردی شان شد بنابراین حالا کمتر وارد عمل شده اند یا در اقدامی پخته تر خیریه های امین خود را برای یاری به سیل زدگان سیستان و بلوچستان معرفی نموده اند.

رضا صادقی دیروز با انتشار پستی از حضورش به همراه شراره رخام، در پویشی با حمایت خیریه مهر آفرین اطلاع داد که روز پنجشنبه برگزار خواهد شد. قطعا این اتفاقات رو باید مسئولین و آدم هایى انجام بِدَن که وظیفه مدیریت این بحران و به عهده دارن، اما واقعیت اینه که الان هر بودنى کنار مردم آسیب دیده و داغ دیده وطن شاید بتونه ذره اى از تلخى این روزگار و کم کنه.

به همین جهت براى بار دوم این حرکت مردمى با مشارکت مردم و اهالی هنر به خصوص موسیقى در قالب رنگ لبخند انجام خواهد شد. شراره رخام هم که این پست را در صفحه اش منتشر نموده، به شهروند گفت که به دعوت رضا صادقی به این پویش پیوسته است: هنرمندان همه محبوبیت خود را از مردم دارند و بدون مردم هنرمند وجود خارجی ندارد، بنابراین وقتی هنرمند به چنین صندلی اجتماعی می رسد، رسالت دارد که در مواقع احتیاج به یاری مردم جامعه برود و این حرکت هم در این زمینه است. هنرمند می تواند از لطف مردم نسبت به خود در جهت انسانیت یاری بگیرد و این وظیفه بر دوش هنرمندان است.

هنرمندان هوشمندانه برخورد نمایند

علی دایی، مهراب قاسم خانی، الهام پاوه نژاد و صادق زیباکلام ازجمله افرادی بودند که در زلزله کرمانشاه شماره حساب شخصی برای یاری اعلام نمودند، اما چند ماه بعد حساب های آن ها مسدود شد و به قوه قضائیه احضار شدند. همین اتفاق هم باعث شد که آن ها در سیل اخیر طور دیگری عمل نمایند؛ مثلا الهام پاوه نژاد حالا خیریه حامیان فرزندان ایران را برای یاری رسانی به آسیب دیدگان سیستان وبلوچستان معرفی نموده است و مهراب قاسم خانی اصلا پستی در این زمینه ندارد.

بقیه افراد مثل حسن فتحی، برزو ارجمند، احترام برومند، پرویز پرستویی، پوریا پورسرخ، تهمینه میلانی یا پوریا تابان مشخصات خیریه ها ازجمله خیریه مه بان، موسسه خادمین امام علی (ع) و خیریه نیکان ماموت را برای یاری در صفحات خود منتشر نموده اند. شراره رخام هم در این باره می گوید که حواشی پیش آمده در گذشته منجر شده است تا هنرمندان کمتر در این زمینه فعال باشند: فعالیت هنرمندان به طور ناخواسته و بدون آنکه گناهی داشته باشند درگیر حواشی شد و زیر سوال رفت. حرکت هنرمندان در دوره های قبل برای حمایت از مردم و یاری به آن ها بسیار تأثیرگذار بود، اما به دلیل همان حاشیه ها در شرایط بحرانی حمایت به شکل پیشین کم و با احتیاط تر شده است؛ چون هنرمندان نمی خواهند وارد این حواشی شوند.

او معتقد است که ما هیچ وقت در مصدر قضاوت نیستیم که بدانیم دقیقا داستان چه بوده است، اما به هر حال باید به بهترین روش به مردم یاری کنیم: بهترین روش یاری رسانی باید براساس شرایط روز جامعه ارزیابی گردد و هنرمند هم باید هوشمندانه برخورد کند تا راه سوءاستفاده گران بسته گردد؛ چون وقتی قانون وارد ماجرا گردد همه با هم درگیر می شوند بنابراین تر و خشک با هم می سوزند.

اجرا به نفع سیل زدگان

در ادامه حرف وحدیث های این چند روز درباره لغو یا لغونکردن کنسرت یا سایر فعالیت های فرهنگی، حالا بعضی خوانندگان اعلام نموده اند که اجرایشان را لغو نمی نمایند، اما بخشی از عواید آن را به سیل زدگان سیستان وبلوچستان اختصاص می دهند. دیروز علی زند وکیلی در اینستاگرام خود در این باره نوشت: پنجم بهمن هم صدا با هم در برج میلاد تهران در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. با افتخار بخشی از عواید این کنسرت به سیل زده های مظلوم سیستان وبلوچستان تقدیم خواهد شد.

فرزاد فرخ و علیرضا طلیسچی هم دیروز از اختصاص بخشی از عواید کنسرت های اخیرشان به مردم سیستان وبلوچستان اطلاع دادند. جز هنرمندان عرصه موسیقی یک گروه تئاتری هم دیروز اجراهایش را به مردم آسیب دیده سیل تقدیم کرد؛ بنابراین اثر نمایشی مرگ در می زند از مهم ترین نوشته های وودی آلن، در روز های چهارشنبه، پنجشنبه و آدینه 25، 26 و 27 دی ماه در تماشاخانه ایران تماشا به نفع سیل زدگان سیستان وبلوچستان اجرا خواهد شد.

فارغ از عواید تبلیغاتی که چنین اجرا هایی برای گروه دارد، چنین حرکت فرهنگی، باعث دلگرمی آسیب دیدگان خواهد شد. البته در این شرایط انتشار فیش های واریزی به خیریه ها یا دستگاه های مرتبط از سوی هنرمندان به شفافیت یاری رسانی بیشتری خواهد نمود. دیروز ابراهیم داروغه زاده، دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز اعلام نمود که با توجه به فضای عمومی جامعه وهم دردی با خانواده های داغ دار حوادث تلخ اخیر جشن افتتاحیه جشنواره برگزار نمی گردد و به جای آن، سینماگران ایرانی در راستای مسئولیت اجتماعی خود، در یاری رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان مشارکت خواهند کرد.

به دنبال سیل در هفته های نخست دی ماه سال جاری در استان سیستان وبلوچستان راه ارتباطی حدود 390 روستای سیل زده بسته شده است و نبود راه دسترسی باعث اختلال در یاری رسانی به 120 هزار سیل زده شده است. همچنین 783 روستای این استان دچار قطعی برق شده اند که البته تا دیروز برق نزدیک به 500 روستا وصل شد. بر اثر این سیل هزاران نفر در جاسک، کنارک و سایر بخش های این استان بی خانمان شدند و با انواع مسائل بهداشتی و مالی روبه رو هستند.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1202

به "هنرمندانِ همراه با هموطنان سیل زده سیستان وبلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندانِ همراه با هموطنان سیل زده سیستان وبلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید