هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

به گزارش آی تی گپ، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به معضل فاضلاب شهرستان پردیس گفت: بخشی از فاضلاب انسانی این شهرستان وارد رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو می گردد که تامین کننده بخش عمده ای از آب شیرین کلانشهر تهران است البته اقداماتی برای برطرف این مشکل در حال اجرا است.

هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

عزیز میکائیلی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه شبکه ها و تصفیه خانه های فاضلاب شهرستان پردیس هنوز تکمیل نشده اند و به بهره برداری کامل نرسیده اند، اظهارکرد: 30 تا 40 درصد فاضلاب شهرستان پردیس تصفیه می گردد و مابقی آن که عمدتا مربوط به مسکن های مهر است وارد رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو می گردد و در نهایت پشت تاج این سد - که تامین کننده بخش عمده آب شرب کلان شهر تهران است - جمع می گردد که می تواند تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: عمدتا فاضلاب های فازهای مسکونی 8، 11، 5 و بخش هایی از فاز 3، 2 و 1 وارد رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو می شوند چراکه چنین زیرساخت هایی درطرح های اولیه پیش بینی نمی شوند یا جوابگوی رشد فزاینده ساخت و سازهایی نیست که در آینده صورت می گیرد در حالی که در برنامه و مطالعات شهرسازی باید تمام این موارد مد نظر قرار گیرند.

میکائیلی افزود: اداره محیط زیست استان تهران و شرکت آب و فاضلاب استان تهران در کوشش برای مرتفع کردن مسائل آلودگی فاضلاب انسانی تمام مسکن های مهر این شهرستان هستند تا دیگر تهدیدی از سوی این شهرستان متوجه محیط زیست و حوضه آبریز سد ماملو نباشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه این شهرستان نوپا است و عمر آن به 15 تا 16 سال می رسد، گفت: راه اندازی فاضلاب شهرستان پردیس از سال 90- 89 در دستور کار نهاده شد. در واقع زمانی که شهرستان پردیس ایجاد شد زیرساخت های آن فراهم نشده بود و این مساله تبعات زیست محیطی جبران ناپذیری را برای منطقه و این شهرستان داشته است.

وی ادامه داد: شهرستان پردیس در حوضه آبریز سد ماملو که تامین کننده بخش عمده ای از آب شرب کلان شهر تهران است واقع شده است و حساسیت بالای محیط زیستی و ایمنی متوجه این حوضه است. سازمان حفاظت محیط زیست و اداره محیط زیست شهرستان پردیس از سال 96 - 95 به طور جدی به موضوع ورود فاضلاب این شهرستان به حوضه آبریز سد ماملو و ساماندهی شرایط فاضلاب پردیس ورود نموده و با طرح موضوع در مراجع قضایی و اداری این شهرستان یک سری زیرساخت ها از جمله احداث مدول 1 و مدول 2 تصفیه خانه فاضلاب و فاز 2 تصفیه خانه فاضلاب شهر پردیس را در دستور کار قرار داده است.

میکائیلی درباره جزئیات شرایط فاضلاب شهرستان پردیس شرح داد و گفت: اکنون مدول 1 تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان به بهره برداری رسیده و مدول 2 آن در حال تکمیل و با پیشرفت فیزیکی بیش از 95 درصد نزدیک به مرحله بهره برداری است. مجوزهای زیست محیطی فاز 2 آن نیز که در انتهای منطقه باغ کمش است نیز از سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان تهران دریافت شده و کارهای برگزاری مناقصه، مشخص پیمانکار و تجدید کارگاه آن نیز اجرا شده است. امیدواریم فاز 2 تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان ظرف دو تا سه سال آینده نهایی گردد و به بهره برداری برسد تا مسائل فاضلاب این منطقه حل گردد.

وی ادامه داد: مجوزهای زیست محیطی تصفیه خانه شهرهای بومهن و رودهن نیز که در حوزه جغرافیایی شهرستان پردیس قرار دارند صادر شده و مرحله تجدید کارگاه و احداث سیستم تصفیه خانه فاضلاب آن ها در دستور کار است. مرحله شبکه گذاری آن 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

میکائیلی در سرانجام گفت: امیدواریم در آینده نه چندان دور تصفیه خانه های فاضلاب روستایی و شهری شهرستان پردیس به بهره برداری برسد تا دیگر تهدیدی از ناحیه تخلیه فاضلاب شهری،روستایی، مسکن های مهر متوجه حوضه آبریز سد ماملو نباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1461

به "هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید