نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی ایران افتتاح شد

به گزارش آی تی گپ، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، همزمان با نخستین روز از هفته جهانی فضا، مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی با حضور حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران افتتاح و به بهره برداری رسید.

نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی ایران افتتاح شد

در این مراسم حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، یکی از راهبردهای اصلی این پژوهشگاه را توسعه زیرساخت های فضایی کشور دانست و گفت: در دنیای امروز، احتیاج به فراهم کردن توسعه و ارتقای زیرساخت ها در کنار توسعه فناوری ها الزامی است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه سامانه های پیشرانش برای ماهواره های در حال توسعه و همچنین در بلوک های انتقال مداری در پژوهشگاه فضایی ایران توسعه قابل توجه ای داشته است، از تجهیز مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی به عنوان یکی از مهم ترین زیرساخت های فضایی یاد کرد و اضافه نمود: در واقع راهبرد ماموریت های فضایی کشور و فشار توسعه فناوری سامانه ها، اصلی ترین دلیل تجهیز این مرکز بوده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، فراهم ساختن بستر مناسب و ایمن برای یکپارچه سازی و تست سامانه های فضایی که احتیاج به تست های عملکردی و محیطی در شرایط خاص دارد را به عنوان هدف اصلی انجام این پروژه برشمرد.

صمیمی در مورد تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه ابوریحان نیز گفت: در راستای نقشه راه توسعه فناوری سامانه های پیشرانش فضایی، پژوهشگاه فضایی ایران مدت زمانی است که توسعه تراسترهای شیمیایی با سطح تراست محدود را در دستور کار قرار داده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران شرح داد: به منظور توسعه این محصولات فناورانه در شرایط ایمن و با ملاحظات استانداردهای فضایی، تجهیزات و زیرساخت های ویژه ای برای انجام آزمون های مختلف مورد احتیاج است.

وی گفت: آزمایشگاه تراسترهای فضایی ابوریحان بیرونی در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی، به عنوان نخستین آزمایشگاه حوزه پیشرانش فضایی کشور شناخته می گردد که پیروز به اخذ گواهینامه 17025 ISO/IEC شده است. کسب این گواهینامه نشان از تعالی سیستمی انجام مأموریت های توسعه فناوری در حوزه پیشرانش فضایی دارد و در نوع خود پیشرفت مهمی در این جهت به شمار می رود و هم اکنون با تجهیز این آزمایشگاه، قابلیت انجام انواع تست های توسعه ای و داده برداری در شرایط اتمسفریک و خلأ برای تراسترهای شیمیایی تک جزئی و دو جزئی فراهم آمده است.

صمیمی تشریح کرد: با توجه به اهمیت اندازه گیری نیروی پیشران، فشار و همچنین دما در عملکرد تراسترهای شیمیایی، دقت بالا در نحوه داده برداری و ثبت داده ها، بسیار حائز اهمیت است. از این رو، سکوی اندازه گیری نیروی پیشران در این آزمایشگاه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به منحصر به فرد بودن این آزمایشگاه در کشور، علاوه بر ارائه خدمات به سایر پروژه های جاری پژوهشگاه فضایی ایران، این آزمایشگاه آمادگی ارائه خدمات به سایر پروژه های ملی در حوزه تراسترهای فضایی را دارد.

وی گفت: مرکز تجمیع و یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی با نام شهدای علم و فناوری پژوهشگاه مزین شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1345

به "نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید