میراث جهانی مازندران در رویداد ساری 2022 معرفی می شود

به گزارش آی تی گپ، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، میراث جهانی مازندران در رویداد ساری 2022 معرفی می شود.

میراث جهانی مازندران در رویداد ساری 2022 معرفی می شود

آرمان ارشادی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی مازندران با اشاره به اهمیت برگزاری رویداد ساری 2022 اظهار کرد: یکی از اهداف مهم رویداد ساری2022، حفظ و نگهداری و بازسازی بخشهایی است که در گذشته پژوهش آنها انجام شد. در استان مازندران پنج پایگاه میراث فرهنگی شامل چهار پایگاه ملی فرح آباد شهر فرح آباد ساری، اسپهبد خورشید سوادکوه، خانه نیما در یوش، پایگاه میراث فرهنگی باغ های ایرانی بهشهر و یک پایگاه جهانی باغ های صفویه عباس آباد بهشهر را داریم.

وی به ثبت 103 اثر میراث ناملموس یا معنوی مازندران در فهرست میراث ملی اشاره کرد و افزود: همچنین 86 اثر طبیعی ثبت شده داریم و پیش بینی می کنیم 400 اثر دیگر نیز در سالهای آینده ثبت شوند. تعداد آثار منقول ثبت شده 44 اثر است و 300 اثر نیز شناسایی شدند. در بخش آثار جهانی مازندران هم چهار اثر ثبت میراث جهانی باغ عباس آباد، راه آهن سراسری ایران، دوتار و جنگل های هیرکانی فرصت خوبی در جریان برگزاری رویداد بین المللی ساری 2022 مرکز گردشگری کشورهای عضو اکو بحساب می آیند.

این مسئول با اشاره به 746 اثر ثبتی در حوزه محوطه و ابنیه تاریخی خاطرنشان کرد: از دیگر بخشهای مهم جذب گردشگر در این حوزه، بافت ها و ابنیه تاریخی هستند. 6 بافت تاریخی ثبت شده در مازندران شامل بافت شهرهای ساری، بابل، بابلسر، آمل، قائم شهر، آلاشت و یوش داریم که مساحتی نزدیک به 625 هکتار را شامل می شود. همچنین در حال حاضر مطالعات تکمیلی محور آب انبار نو ساری با رویکرد بازآفرینی آماده شده و بزودی اجرای آن نیز آغاز خواهد شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی مازندران گفت: 26 موزه وابسته، غیروابسته، مشارکتی و خصوصی در استان نیز آمادگی کامل برای پذیرش و پاسخگویی به گردشگران را دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2182

به "میراث جهانی مازندران در رویداد ساری 2022 معرفی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث جهانی مازندران در رویداد ساری 2022 معرفی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید