معاون مطبوعاتی: اهالی رسانه در سخت ترین روزها کنار بیماران و کادر درمان بودند

به گزارش آی تی گپ، تهران (پانا) - معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، می گویدرسانه ها با اطلاع رسانی جامع و کامل و به دنبال آن فرهنگی سازی برای افکار عمومی در جامعه، توانستند تا حد زیادی از میزان ابتلا و کشته شدگان بکاهند.

معاون مطبوعاتی: اهالی رسانه در سخت ترین روزها کنار بیماران و کادر درمان بودند

به گزارش روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی، محمد خدادی در مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه های کشور که صبح روز چهارشنبه (13 اسفندماه) در محل ساختمان این معاونت برگزار گردید، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و نقش موثر خبرنگاران و اصحاب رسانه در کاهش تبعات آن، اطلاع رسانی برای ممانعت از سفرهای استانی و مسافرت های جاده ای، بالا بردن ضریب استفاده ماسک از 30 به 84 درصد، تشویق به خانه ماندن در مناسبت های نوروزی و... را از جمله فعالیت های موثری عنوان نمود که طی یک سال گذشته از سوی گونه های مختلف رسانه های نظیر مطبوعات، صداوسیما، شبکه های اجتماعی و تک تک خبرنگاران اجرا شده است.

او با گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگارانی که بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: کرونا دو لایه دارد؛ کادر بهداشت و درمان در رابطه با درمان جسم نقش آفرینی کردند و رسانه ها نقش آفرین دراطلاع رسانی برای مقابله هم افزایی و ایجاد قانع کردن جمعی در یاری به تامین نیازها و اقدامات مقابله کرونا بودند. اهالی رسانه از روز اول شیوع کرونا تا الان در سخت ترین روزها در کنار بیماران و کادر درمان و شهروندان بوده و شجاعت و همت شان همچون همواره مثال زدنی بود.

خدادی تشکل خانه مطبوعات را فرصت مغتنمی برای گردهمایی اهالی رسانه دانست و گفت: قدرت رسانه در هم افزایی است و خانه های مطبوعات این فرصت را می توانند فراهم نمایند.

او با بیان این که برای خانواده مطبوعات به سه میم اعتقاد دارد، گفت: مهارت، محتوا و مخاطب مثلثی است که بقای رسانه را موجب می گردد و عدم توجه به این سه واژه، زمینه های حذف رسانه را ایجاد می نماید. خانه های مطبوعات اگر بخواهند نقش و سهمی در ارتقاء و بقای رسانه داشته باشند باید دنبال این سه نکته بروند. متاسفانه بیشتر کوشش ما و مراجعاتی که به ما می گردد پیرامون این مثلث نیست. انرژی اصلی بعضا صرف توزیع رایانه و دادن مجوز می گردد و بعضا رسانه هم دنبال این است که آگهی بیشتری بگیرد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ با تاکید بر این که وقت و دغدغه خانه های مطبوعات باید صرف مخاطب، مهارت و محتوا گردد، شرح داد: بعضا صداهایی می شنوم که اعضای خانه های مطبوعات برای عضویت در هیات مدیره دچار ادبیات کاملا عجیب و غریبی می شوند و همدیگر را متهم می نمایند. اختلاف در یک شهر و استان در موضوع خانه مطبوعات به گونه ای که صدایش به بیرون برسد قابل هضم نیست. اهالی رسانه نخبه ترین نخبه های کشور و با معرفت ترین و پرکوشش ترین لایه های این جامعه هستند و باید بتوانند کنار هم گفت وگو نمایند.

او با تاکید بر این نکته که در خانه های مطبوعات رقابت باید بر بستر رفاقت مبتنی باشد، شرح داد: اولویت اول خانه های مطبوعات باید پیدا کردن نسخه ای برای بقای رسانه و افزایش قدرت آن باشد. امروز دیگر تعداد رسانه ها نشانه قدرت نیست.

معاون مطبوعاتی، ترویج و تقویت اخلاق در جامعه را از جمله مسئولیت های اصلی رسانه ها دانست و تاکید نمود که اعضای هیات مدیره خانه های مطبوعات نیز باید در گفتار و رفتار خود، نماد اخلاق و اخلاق مداری باشند.

خدادی اضافه نمود: همه رسانه ها موظف هستند کارمندانشان را بیمه نمایند و در حالی که رسانه های اصلی ما این اقدام را انجام داده و 5 هزار نفر هم توسط معاونت مطبوعاتی بیمه شده اند، هر روز شاهد مراجعه بعضی خبرنگاران در موضوع بیمه هستیم. برای ما سوال است که مگر چند خبرنگار آزاد در کل کشور داریم. این آمار نشان می دهد که یک اختلالی در این فرایند وجود دارد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ از همکاری معاونت مطبوعاتی با انجمن اهدای عضو اطلاع داد و گفت: قرار است خبرنگاران افتخاری اهدای عضو داشته باشیم. پیشنهاد من مشارکت خبرنگاران در این طرح است؛ چراکه زندگی بخشیدن به انسان ها حال خوبی می دهد. همچنین قرار است در روز درختکاری به ازای هر فردی که اهدای عضو نموده یک درخت کاشته گردد.

او تقویت رسانه بر بستر محتوا و مهارت را یکی از سیاست های اصلی معاونت مطبوعاتی عنوان نمود و اضافه نمود: اعتقاد داریم شبکه های اجتماعی رقیب رسانه های فعال و رسمی کشور نیستند؛ بلکه شریک آنها هستند. ما خوشحالیم که میلیاردها شریک و همکار به ما اضافه شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1660

به "معاون مطبوعاتی: اهالی رسانه در سخت ترین روزها کنار بیماران و کادر درمان بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون مطبوعاتی: اهالی رسانه در سخت ترین روزها کنار بیماران و کادر درمان بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید