همکاری های ایران و قزاقستان در بخش خدمات فنی و مهندسی احیا گردد

به گزارش آی تی گپ، غیرت توربایف، معاون وزیر تجارت قزاقستان با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ایران ملاقات کرد. این نشست با حضور اسخت اورازبای، سفیر قزاقستان در تهران، محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران و امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان برگزار گردید.

همکاری های ایران و قزاقستان در بخش خدمات فنی و مهندسی احیا گردد

غلامحسین شافعی در این نشست از اشتراک فرهنگی ایران و قزاقستان گفت: ایران و قزاقستان اشتراکات فرهنگی بالایی دارند و روابط خوب میان این دو کشور از سابقه تاریخی برخورد است. من هودم از نزدیک شاهد بودم که خیلی از مراسم ستتی در قزاقستان به مراسم های ایرانی شباهت دارد. از طرفی در استان گلستان و گرگان خیلی از هم وطن های ما قزاق هستند.

رئیس مجلس بخش خصوصی اضافه کرد: قزاقستان بزرگ ترین کشور آسیای مرکزی است که بعد از استقلال فرایند رشد خوبی را طی نموده است. قوانین مالی قزاقستان براساس اقتصاد آزاد و مدرن بنا شده است. از طرفی روابط سیاسی دو کشور ایران و قزاقستان از استحکام خوبی برخوردار بوده و روش مستقل قزاقستان نسبت به ایران بسیار قابل احترام است. سطح مناسبات سیاسی و فرهنگی دو کشور بسیار بالاست اما روابط مالی تناسبی با آن ندارد. البته می دانیم که تحریم ها هم بر روابط مالی اثرگذار بوده ولی با توجه به روابط خوب سیاسی، می توان به آینده همکاری های مالی امیدوار بود.

شافعی با اشاره به ظرفیت های مالی ایران و قزاقستان، توضیح داد: قزاقستان در حوزه معدن، کشاورزی، منابع آبی و صنایع میانه و کوچک رشد خوبی داشته و پیشرفت خوبی دارد. ظرفیت قابل توجهی در این حوزه ها برای توسعه همکاری وجود دارد.

او بعلاوه با اشاره به ظرفیتهای دو کشور در حوزه حمل و نقل، اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل کشور حضور ثالث بر توسعه روابط یاری می نماید. از طرفی ما نیازمند توسعه زیرساخت در حمل و نقل دریایی و ریلی هستیم.

شافعی در ادامه به ظرفیت خدمات فنی و مهندسی در ایران اشاره نمود: قبلاً در بخش خدمات فنی و مهندسی در همکاری های خوبی بین ایران و قزاقستان در بخش جاده سازی و ساختمان سازی اجرا شده است و باید به این حوزه توجه جدی شده و همکاری ها احیا شود.

بعد از آن رئیس اتاق ایران تأکید کرد: امیدوارم با سفر شما گشایش های تازه برای توسعه روابط ایجاد شود. البته ما اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان داریم که از اتاق های فعال در اتاق ایران است که می تواند محوری مهم برای توسعه روابط مالی دو طرف باشد.

او توضیح داد: من سال های زیادی با قزاقستان کار نموده ام و خاطره خوبی از آن کشور دارم. این کشور ظرفیت بالایی برای فعالیت مالی دارد.

غیرت توربایف، معاون وزیر تجارت قزاقستان گفت: روابط تاریخی دو کشور ایران و قزاقستان به قرن ها برمی شود. ما هیچ وقت جنگ و درگیری مستقیمی با هم نداشته ایم؛ این نشان می دهد که دو کشور می توانند روابط خوبی داشته باشند. از طرفی خیلی راضی هستم که ریاست این نهاد مالی تاثیرگذار را کسی بر عهده دارد که تاریخ و فرهنگ قزاقستان را خوب می شناسد.

به گفته معاون وزیر تجارت قزاقستان، ما ایران را به چشم شریک راهبردی می بینیم. وزارتخانه تجارت قزاقستان دو سال قبل تشکیل شده و هدف اصلی آن ارتباط با کشورهای منطقه است.

او ادامه داد: یکی از مهم ترین کشورهاست و برای همین هیات تجاری قزاقستان به ایران آمده است؛ برای تعمیق روابط مالی 20 شرکت تجاری با ما همراه هستند که همه خواستار همکاری با شرکای ایرانی خود هستند.

معاون وزیر تجارت قزاقستان با اشاره به مسئله حمل و نقل گفت: ما از هر فرصتی برای بهبود همکاری حمایت می کنیم. باید از جهتهای حمل و نقل آبی، ریلی، خاکی و هوایی استفاده کنیم. برای بالفعل شدن این ظرفیت ها باید زیرساخت ها مدرن شود.

غیرت توربایف یکی از مسائل حمل و نقل کانتینری است که باید برای حل این مسئله شرایط هموار شود. از طرفی از 11 کریدور بین المللی کریدور از قزاقستان می گذرد. یا از سواحل شرقی چین تا اروپا از جهت قزاقستان حدود 15 روز طول می کشد. ایران می تواند از هاب حمل ونقل ما به آسیای میانه وصل شود. ما هم می خواهیم از بندرعباس به اسم بندری فعال برای اتصال به جنوب شرق آسیا استفاده کنیم. از طرفی قزاقستان در نظر دارد در آینده پنج هاب تأسیس کند که یکی از این ها در دریای خزر خواهد بود.

بعد از آن شافعی، رئیس اتاق ایران گفت: برای بهبود روابط مالی داشتن خطوط هوایی مستقیم، و تداوم آن و تسهیل ویزا بین دو کشور مهم است.

او به مشکل حمل و نقلی ریلی هم اشاره نمود که کشور ایران و قزاقستان در آن مشکل به طور مستقیم نقشی ندارند؛ ما مجبور هستیم از جهت ترکمنستان و ازبکستان عبور نمایند. معطلی قطارها در این جهت بسیار زیاد است و گاهی میانگین سرعت به 20 کیلومتر در ساعت می رسد. این باعث می شود هزینه حمل بار بالاتر برود. اگر این چند کشور در حمل و نقل ریلی تسهیلات لازم را فراهم نمایند، حتماً قیمت و سرعت حمل بار به صرفه خواهد بود.

در ادامه معاون وزیر تجارت قزاقستان گفت: ما در طول مدت شیوع کرونا مرزهای خود را به روی تجار ایران نبستیم؛ البته مجبور بودیم با کشورها مختلف برای ورد کامیون ها به قزاقستان هماهنگ کنیم. برای همین باید با کشور ترکمنستان برای حل این مسائل گفت وگو کنیم. اگر ایران هم استنادهایی دارد، در اختیار ما قرار دهد تا با استدلال محکم تری صحبت کنیم.

او تأکید کرد: من امیدوارم شاهد تحول در روابط مالی دو کشور ایران و قزاقستان باشیم؛ من تضمین می دهم از تجار ایرانی حمایت کنیم و حتماً ایران هم از تجار قزاقستانی حمایت لازم را خواهد داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1938

به "همکاری های ایران و قزاقستان در بخش خدمات فنی و مهندسی احیا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های ایران و قزاقستان در بخش خدمات فنی و مهندسی احیا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید