ماندن فرزندان در خانه مسئولیت مادران را دوچندان نموده است

به گزارش آی تی گپ، مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ایلام گفت: ماندن اجباری فرزندان در خانه به دلیل تعطیلی مدارس و لزوم قرنطینه خانگی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا مسئولیت والدین خصوصا مادران را دوچندان نموده است.

ماندن فرزندان در خانه مسئولیت مادران را دوچندان نموده است

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش آی تی گپ به نقل از ایرنا، زینب شیرخانی روز دوشنبه 29 اردیبهشت اظهار کرد: علاوه بر تعطیلی مدارس، محدودیت های حرکتی بچه ها و اجبار به ماندن در خانه برای مدتی طولانی در فعالیت های روزمره آنها اختلالات جدی به وجود آورده است.

وی اضافه نمود: حضور فرزندان در خانه فشار جدیدی بر والدین از جمله مادران وارد نموده است؛ مادرانی که احتمالا هم زمان مجبورند در منزل به دورکاری خود ادامه دهند و ممکن است تحمل و فرصت کافی برای درک شرایط کنونی بچه ها را نداشته باشند.

مقابله با بحران کرونا نیازمند عزم جدی زنان است

مدیر کل بانوان استانداری ایلام گفت: مقابله با بحران کرونا نیازمند عزم جدی زنان و ایجاد پویش اجتماعی همگانی است و بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه موثر با بیماری نیز امکان رهایی از زنجیره و انتقال آن وجود ندارد.

شیرخانی یادآور شد: همراهی زنان با همسر و فرزندان و اعضای خانواده ملاک پیروزیت آنها به شمار می رود و نقش آنها در پیشگیری از شیوع کرونا با رعایت دقیق مسائل بهداشتی، پیشگیرانه و تشویق به ماندن در خانه و ایجاد فضای امن و راحت برای خانواده بسیار مهم است.

نقش مهم زنان در مدیریت استرس کرونا

وی اضافه نمود: استرس سیستم دفاعی بدن را در برابر بیماری ها به خصوص کرونا به خطر می اندازد و زنان در مدیریت استرس و امنیت روانی ناشی از این بیماری در کانون خانواده نقش مهمی دارند.

شیرخانی تاکید نمود: زنان علاوه بر مسئولیت پرورشی و تربیتی جامعه، در این روزهای سخت کرونایی نیز با توجه ویژه به توصیه ها و ملاحظات بهداشتی اعلام شده از سوی مسئولان و کارشناسان محیط قرنطینه خانگی را برای اعضای خانواده شاد و مفرح می نمایند.

  • زنان خانه دار؛ بیشترین مبتلایان به کرونا در ایلام

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ایلام گفت: ضدعفونی کردن فضای منزل در کنار انتخاب سبد غذایی لازم، ترغیب و ترویج هرچه بیشتر فرهنگی بهداشت فردی و جمعی در محیط خانواده، لغو خریدهای غیرضروری و پرهیز از برگزاری مهمانی های خانوادگی همه و همه اقداماتی است که مسئولیت زنان را در این شرایط سنگین تر نموده است.

پویش در خانه بمانیم جز با مدیریت فعال زنان ممکن نیست

شیرخانی اظهار کرد: از آنجا که سلامت روان و آرامش روحی خانواده ها در گرو مشارکت موثر زنانه است، در شرایط کنونی که دچار همه گیری کرونا در کشور و استان هستیم، زنان می توانند با فراهم کردن شرایط لازم اعضای خانواده را تشویق به ماندن در خانه نمایند و با آموزش اصول بهداشت فردی و عمومی در مهار این بیماری موثر واقع شوند.

وی تاکید نمود: تجربه نشان داده است پویش در خانه بمانیم جز با مشارکت و مدیریت فعال زنان در محیط خانه و خانواده ممکن نیست. بنابراین از کوشش ها و زحمات همه زنان که این روزها وظایفشان در محیط خانه و خانواده سنگین تر شده است، باید سپاسگزاری کرد.

زنان سرپرست خانوار در شرایط بحرانی کرونا باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ایلام گفت: شمار زیادی از زنان به ناچار با آسیب های زیادی در جامعه روبه رو هستند، به ویژه زنان سرپرست خانوار که در این ایام نیازمند توجه بیشترند. از سوی دیگر، تقویت توانمندی ها می تواند منابع انسانی مفیدی برای ارائه خدمات اجتماعی به جامعه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در خانه بمانیم و زمینه لازم برای در خانه ماندن سایر اعضای خانواده را فراهم کنیم تا سهم بزرگی در پیشگیری از گسترش کرونا داشته باشیم اضافه نمود: با توانمندسازی زنان می توان زمینه ارتقای امید در جامعه را بیش از پیش فراهم کرد، چراکه در این زمینه زنان بیشتر از سایر افراد جامعه نقش آفرین هستند و انتظار داریم زنان سخت کوش ایلام نیز در این برهه حساس شرایط خاصی به وجود بیاورند و نقش خود را در پیشگیری از گسترش این ویروس به خوبی ایفا نمایند.

تشکیل کمیته ثبت اقدامات زنان در خط مقدم مبارزه با کرونا

شیرخانی گفت: برای زنانی که نان آور و سرپرست خانواده هستند برنامه های حمایتی ویژه ای با همکاری نهاد ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در دست اقدام است.

وی در مورد ثبت و نگهداری حماسه ماندگار زنان ایلامی اضافه نمود: با همکاری بنیاد حفظ آثار کمیته ای برای ثبت اقدامات زنانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا بوده اند تشکیل شده است. همچنین دلجویی تلفنی از خانواده قربانیان کرونا با حمایت استاندار، معاون سیاسی و دفتر امور بانوان در دستور کار قرار گرفته است.

بحران کرونا؛ فرصتی مغتنم برای دورهمی خانواده

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ایلام با بیان اینکه حوادث طبیعی هرچند تلخ و رنج آور اما فرصتی برای با هم بودن و جمع شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر است گفت: جمع شدن اعضای خانواده در دنیای ماشینی امروز فرصتی برای آرامش فردی و بنیان گذاری سبک زندگی اسلامی در خانواده پیروز ایرانی است.

شیرخانی اظهار کرد: حوادث طبیعی از جمله شیوع کرونا در کشور هرچند تلخ است، فرصتی برای قوی تر شدن بنیان خانواده و ترویج سبک زندگی دینی و همچنین بروز خلاقیت ها است و شرایط ایجادشده در کشور مجالی برای تبدیل این تهدید به فرصت است. بنابراین از وضع پیش آمده باید برای نهادینه کردن فرهنگ دینی و سبک زندگی اسلامی در خانواده استفاده کرد.

وی تاکید نمود: اهمیت و صندلی خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست. انسان ها از کودکی در کانون خانواده رشد می نمایند و معمولاً انسان هایی از پیروزیت بیشتری برخوردارند که کانون خانواده آنها گرم تر و محکم تر بوده است.

شیرخانی با تاکید بر اینکه خانواده رکن طبیعی و اساس اجتماع و واحد بنیادی جامعه اسلامی است اضافه نمود: خانواده در حفظ و گسترش قدرت ملی نقش موثری دارد و سیره خانوادگی ائمه اطهار (ع) نمونه کامل یک خانواده پیروز و مطلوب اسلامی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1076

به "ماندن فرزندان در خانه مسئولیت مادران را دوچندان نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماندن فرزندان در خانه مسئولیت مادران را دوچندان نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید