15 مورد از بهترین جشنواره های جهان

به گزارش آی تی گپ، آشنایی با بهترین جشنواره های دنیا

همانطور که می دانید مجموعه ای از آداب و رسوم و اعتقادات مذهبی مردم اغلب سبب پدید آمدن جاذبه های گردشگری در هر شهر و کشوری می شود. در این میان در سراسر دنیا جشنواره های معروف زیادی وجود دارد که سالانه به منظور برگزاری آن ها افراد زیادی به سمت محل برگزاری آن ها رهسپار می شود. این جشنواره ها با حضور مردم با شور و هیجان بیشتری همراه می شود و درآمدهای اقتصادی فوق العاده ای هم برای کشور مقصد فراهم می آورند، چرا که دست فروش ها و غذاهای خیابانی بسیاری در حین اجرای مراسم به فروش محصولات خود می نمایند و همینطور اگر حداقل برای دو روز هم هر مسافری در این شهرها بماند در صنعت هتلداری آن ها گام موثری برداشته می شود. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تعدادی از بهترین جشنواره های دنیا را خدمتتان معرفی نماییم.

15 مورد از بهترین جشنواره های جهان

1- فستیوال فانوس های شکوفه گیلاس ژاپن

یکی از زیباترین چشم انداز ها طبیعی که در ژاپن می توانید مشاهده شکوفه های گیلاسی است که در باغ های درختان گیلاس پدید می آیند. تماشای شکوفه ها رویدادی بزرگ محسوب می گردد که حتی سرویس های خبری ملی نقشه مراحل رشد این شکوفه ها را تعقیب می نمایند و این زمانی است که مردم ژاپن اندوخته های خود را بیرون می آورند و تصمیم به برگزاری جشنواره ای به همین نام نیز گرفته اند. محل برگزاری این جشنواره در سراسر ژاپن است اما بهترین منطقه یوشینو در استان نارا است. به طور کلی هر جا که یک درخت گیلاس به شکوفه نشسته باشد جشنی در پای آن گرفته می گردد.

زمان برگزاری جشنواره شکوفه گیلاس ژاپن از 29 اسفند 1396 الی 21 فروردین در شهر توکیو است.

2- فستیوال پنیر کوپر هیل چرخان درانگلستان

در تعطیلات بهاری در شهر Gloucester ، انگلستان کمی دیوانه می گردد! در این فستیوال، شرکت نماینده ها، یک چرخ از پنیر گوسفند را که 9 پوند وزن دارد، در یک تپه 295 فوتی دنبال می نمایند. گفته می گردد سرعت این چرخ در جاهایی به 70 مایل در ساعت هم می رسد. هنوز معمای برگزاری پشت این فستیوال مشخص نیست. جالب است بدانید هر ساله در این فستیوال، دست و پاهای زیادی برای رسیدن به چرخ شکسته می گردد!

3- فستیوال فانوس Yi Peng تایلند | Yi Peng And Loy Krathong

تایلند بعد از چین مهد برگزاری جشنواره های مختلف می باشد. یکی از این جشن ها فستیوال فانوس Yi Peng است که در ناحیه تایلند شمالی برگزار می گردد. در طی این جشنواره راهبان دعاهایی را زیر لب می خوانند و نمایش هایی را اجرا می نمایند که بسیار محسور نماینده است. رویدادهای حاشیه این جشنواره عبارتند از: راهپیمایی های پر شور مزین به نور، نمایش های موزیکال، ملکه های زیبایی، پایکوبی های سنتی، مسابقات ساخت فانوس، آتش بازی، و انواع و اقسام غذاها که در طی این مراسم طبخ می گردد و به فروش می رسد.

زمان برگزاری این جشنواره فانوس تایلند از 12 الی 14 آبان در شهر چیانگ مای است.

نکته مهمی که درباره جشنواره فانوس تایلند باید بدانید این است که این جشنواره در اوایل زمستان برگزار می گردد و این که سال به سال بتوانید سردربیاورید درست در چه زمانی برگزار می گردد از قصد سفر کردن به این کشور سخت تر است.

4- جشنواره موسیقی جاز | New Orleans Jazz Festival

در سرتاسر جهان جشنواره های موسیقی زیادی برگزار می گردد با این حال بدون شک یکی از شناخته شده ترین آن ها جشنواره موسیقی جاز نیواورلئان است. این جشنواره هر ساله در فصل بهار و امسال بین روزهای 27 آپریل تا 6 می خواهد بود و در آن هنرمندان مشهوری هنرنمایی خواهند کرد، جشنواره موسیقی جاز مطمئنا یکی از بهترین جشنواره های جهان است.

5- فستیوال هولی در هند

هولی فستیوال معروف رنگ هاست که در هند و در اوایل فصل بهار برگزار می گردد. هولی یکی از بهترین جشنواره های جهان است که در واقع جشن رنگ ها نمادی از پیروزی بر بدی هاست. در این فستیوال، مردم رنگ های مختلفی را به طرف هم می پاشند و رنگ های ترکیب شده با آب را در میان جمعیت و در هوا اسپری می نمایند. این فستیوال به قدری مشهور است که هر ساله افراد زیادی از قسمت های مختلف جهان به هند سفر می نمایند تا شروع سال تازه را به سبک هندی ها و همراه آنان جشن بگیرند. هولی فرصت خوبی برای هیجان گم شدن در رنگهای زیباست.

6- فستیوال هنری Ágitagueda

Ágitaguedaجشنی زیبا و هنری از چترهای خوشرنگِ که از سال 2012 در شهر آگوئدا پرتغال برگزار می گردد. هرسال با شروع شدن این مراسم در ماه جولای، خیابون های شهر آگوئدا، فوق العاده مجذوب نماینده و تماشای می شوند. علاوه بر اینکه چترهای رنگارنگ، شهر را تزئین کردند، از عابرین در برابر تابش مستقیم نور خورشید هم محافظت می نمایند، انگار شهر دست و پا در آورده و هر جا بروید، با یک چتر رنگی، مراقب پوست شما است.

7- فستیوال روشنایی زمستانی ژاپن | Winter Light Festival

جشنواره نور زمستانی ژاپن یکی از بهترین و زیباترین چراغانی های زمستانی کشور ژاپن به شمار می آید. پارک گیاه شناسی تفریحی نابانا نا ساتو که در شهر کوانا واقع شده، باغ های به دقت تزئین شده و گلخانه های بزرگ چشمگیری را به نمایش می گذارد. این پارک در فصل بهار با طیف وسیعی از گل های مختلف، شکوفه ها و درختان آلبالو، از جمله ردیف ردیف گل های لاله، بنفشه های رنگارنگ و عطری و بابونه به طور رنگارنگی مزین می گردد. جشنواره نور زمستانی ژاپن از 23 مهر 1397 الی 11 فروردین در کووانا برگزار می گردد.

8- فستیوال فراری دادن زمستان در مجارستان

در جنوب کشور مجارستان شهری به نام موهاچ وجود دارد که در انتها ماه فوریه در آن فستیوالی با نام فراری دادن زمستان برگزار می گردد و مردم این شهر برای رها شدن از سرمای زمستان جشنی برپا می نمایند. در طی اجرای این نمایش مردم لباس های سنتی و ترسناک بر تن می نمایند و روانه راهپیمایی هایی در طول خیابان می گردد و به بهار خوش آمد می گویند.

9- فستیوال بین المللی دیدار در آسمان مونته پیانا در ایتالیا

یکی از ترستاک ترین فستیوال های جهان که واقعا باید شجاع باشید تا به سمت آن بروید فستیوال بین المللی دیدار در آسمان مونته پیانا در ایتالیا است. در طی این جشن شرکت نمایندگان باید ساعات زیادی را در سراسر کوه های آلپ ایتالیا به صورت معلق حرکت نمایند. هدف از اجرای چنین نمایشی ادای احترام به سربازان کشته شده در طول جنگ جهانی اول می باشد.

10- فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا

در آخرین چهارشنبه ماه آگوست در اسپانیا جشنواره ای معروف به نام گوجه فرنگی برگزار می گردد. این جشن در نزدیکی شهر والنسیا اجرا می گردد و ده ها هزار نفر از سراسر جهان به این شهر می آیند تا دور هم جمع شوند و 100 تن گوجه فرنگی را در حین نبرد خیابانی به سمت همدیگر پرتاب نمایند.

11- فستیوال برف ساپورو در ژاپن

از دیگر جشن هایی که در کشور ژاپن برگزار می گردد فستیوال برف ساپورو است که در آن میلیون ها نفر برای تحسین مجسمه های یخی ساخته شده جمع می شوند. این فستیوال هر ساله در دوم فوریه برگزار می گردد و در کنار آن استوبرد سواری و مسابقات دیگری هم اجرا می گردد. ارتفاع هر کدام از مجسمه هایی که در این جشنواره مشاهده می کنید به 15 متر می رسد و برف هم از مکان های مختلفی نظیر شهر ساپورو به این پارک آورده می گردد.

نکات مهم برای شرکت در جشنواره برف ساپورو

  • به خاطر داشته باشید که لباس گرم بپوشید و تمام لوازم حیاتی مورد نیاز در هوای سرد را به همراه داشته باشید.
  • در مراسم رای گیری برای انتخاب بهترین مجسمه های یخی در سوسوکینو شرکت کنید. شرکت در این مراسم برای عموم آزاد است.
  • تا تاریک شدن هوا در مکان برگزاری جشنواره بمانید تا مجسمه های یخی را در حالی که چراغانی شده اند، تماشا کنید. چراغانی مجسمه ها در پارک Odori تا نیمه شب و در سوسوکینو تا ساعت 10 شب روشن است.

12- فستیوال بین المللی بالن آلبوکورکو در آمریکا

در این فستیوال بین المللی که به مدت 9 روز در آمریکا برگزار می گردد، بیش از 500 بالن هم به آسمان فرستاده می گردد. اینکه صبح خودت رو برسونی به محوطه فستیوال و تا غروب و خسته شدن آسمون از میزبانی این همه بالون، یک دل سیر رنگ و شادی رو نگاه کنید، می تواند بهترین تجربه برای هر بازدید نماینده ای باشد.

13- فستیوال روز مرگ در مکزیک

در اول و دوم ماه نوامبر در مکزیک جشنواره ای با نام روز مرگ برگزار می گردد که در طی آن افراد با عزیزانشان تتازه دیدار می نمایند. در بیشتر روستاهای سرخپوستی این کشور محراب هایی ساخته می گردد که بر روی آن از طریق ماریاچی ها پایکوبی و پایکوبی برگذار می گردد. البته این شادی برای مرده ها، ریشه در اعتقاد اونها داره و یه جورایی احترام گذاشتن به حساب میاد! زمان برگزاری این فستیوال هم بین تاریخ های 22 اکتبر تا 2 نوامبر بمی باشد و مردگان به دیدار بستگانشون می آیند. عده ای این جشنواره را ترسناک می دانند اما اینطور نیست چرا که ادای احترامی به مردگان می باشد.

14- فستیوال فوجی شیبازاکورا ژاپن

در پارک هیتسوجیاما در ژاپن فستیوالی به عنوان شیبازاکورا برگزار می گردد که در طی آن فرشی از گل های زیبا و خوشبو که حدود 400 هزار گل در آن وجود دارد در پارک پهن می گردد. این جشنواره در فصل بهار و در بین ماه های آوریل تا می نیز برگزار می گردد.

15- فستیوال فیل جیپور هند

به طور سالیانه جشنواره ای در شهر صورتی رنگ جیپور برگزار می گردد که در آن فیل ها را رنگ آمیزی می نمایند و مطابق با آموزش هایی که به آن ها داده اند به اجرای نقش می پردازند. جالب است بدانید که فیل بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی و فرهنگ ساکنین جیپور است.

این فستیوال معمولا همزمان با جشن رنگ ها یا فستیوال هولی هند برگزار می گردد و ترکیب این دو جشن با یکدیگر فضایی رنگارنگ و زیبا ایجاد می کند. جشنواره فیل ها به طور کلی در ساعت 4 بعدازظهر شروع می گردد و تا 8 شب ادامه پیدا می کند.

منبع: الی گشت
انتشار: 11 شهریور 1401 بروزرسانی: 11 شهریور 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2232

به "15 مورد از بهترین جشنواره های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 مورد از بهترین جشنواره های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید