قدیمی ترین داستان تصویری دنیا

به گزارش آی تی گپ، قاشی کشف شده در جزیره سولاوسی احتمالا قدیمی ترین نقش ترسیم شده از یک حیوان است که تا کنون پیدا شده است. سال گذشته، در غاری در بورنئو یک نقاشی پیدا شد که که دستکم 40 هزار سال قدمت داشت و تصور می شد که قدیمی ترین تصویر نقاشی شده یک حیوان است.

قدیمی ترین داستان تصویری دنیا

نقاشی از یک حیوان که بر دیوار غاری در جزیره سولاوسی اندونزی کشف شده، 44 هزار سال قدمت دارد. این اثر هنری صحنه شکار یک بوفالو را بوسیله موجوداتی که نیمی انسان و نیمی حیوان هستند و نیزه و احتمالا طناب در دست دارند، نشان می دهد.

گروهی از پژوهشگران تاریخ هنر معتقدند که این نقاشی احتمالا قدیمی ترین داستان تصویری ثبت شده در دنیا است. این نتیجه تحقیق یک تیم باستان شناسی از دانشگاه گریفیت بریزبن استرالیا است که در مجله علمی نیچر منتشر شده است.

آدام بروم، یکی از باستان شناسان دانشگاه گریفیت دو سال پیش وقتی یکی از همکارانش در اندونزی با جابه جا کردن تنه یک درخت انجیر، دهانه یک غار را کشف کرد، اولین بار تصویر این نقاشی ها دید. او می گوید وقتی این تصویر را در روی گوشی آیفون خود دیده، شگفت زده شده و فریاد زده است.

این نقاشی قدیمی ترین طراحی در دنیا نیست. سال گذشته، دانشمندان گفتند که قدیمی ترین طراحی انسان را در روی یک صخره در آفریقای جنوبی کشف نموده اند که 73 هزار سال قدمت دارد.

این نقاشی چه چیزی را نشان می دهد؟

این طراحی ها روی دیوار غاری در جزیره سولاوسی اندونزی در شرق جزیرهٔ بورنئو کشف شده است. این نقاشی حدود پنج متر طول دارد و به نظر میرسد که تصویر یک نوع بوفالو است که آنوآ (گاومیشک) نامیده می گردد و همچنین خوک های وحشی که در این جزیره پیدا می شدند.

اطراف آن ها موجودات کوچکتری به چشم می خورد که به نظر می رسد انسان هستند، اما دم و پوزه دارند. در یکی از بخش های این اثر یک بوفالو دیده می گردد که چند موجود نیزه به دست از پهلو به او حمله نموده اند.

آقای بروم می گوید: هرگز چنین چیزی را ندیده بودم. پیش از این ما صد ها طراحی روی سنگ در این منطقه دیده بودیم، اما هرگز اثری که صحنه شکار را به این شکل به تصویر بکشد، ندیده بودیم. . اما پژوهشگران دیگر این پرسش را مطرح کردند که آیا این تابلو یک داستان واحد است و یا ممکن است این مجموعه تصاویر در طول یک دوره طولانی تر نقاشی شده باشند.

چگونه می فهمیم که این اثر 44 هزار سال قدمت دارد؟

تیم باستانشناسی بلور های کلسیت (کلسیم کربن و اکسیژن) را که بر روی نقاشی ظاهر شده، تحلیل و آنالیز کردند. اورانیوم رادیو اکتیو در این مواد معدنی به آهستگی تبدیل به توریوم می گردد و تیم تحقیق با اندازه گیری سطح ایزوتوپ های این مواد می توانند تخمین بزنند که سن این اثر چقدر است.

آن ها دریافتند که کلسیت روی بدن خوک از حدود 43 هزار سال پیش شکل گرفته و مواد روی تصویر دو تا از بوفالو ها دستکم 40 هزار و نهصد سال قدمت دارد. فقط در جزیره سولاوسی دستکم 242 غار و پناهگاه با تصاویر باستانی وجود دارد و تقریبا هر سال یک سایت باستان شناسی جدید کشف می گردد.

چطور این اثر را با سایر آثار هنری ماقبل تاریخ می توان مقایسه کرد؟

این نقاشی ممکن است قدیمی ترین نقاشی کشف شده نباشد، اما محققان می گویند که این می تواند قدیمی ترین داستان تصویری باشد که تا کنون کشف شده است. در نشریه نیچر آمده: در گذشته نمونه هایی از آثار هنری در سایت باستان شناسی در اروپا کشف شده که بین 14 تا 21 هزار سال قدمت داشته و به عنوان قدیمی ترین اثر هنری روایی در نظر گرفته شده بود.

نقاشی کشف شده در جزیره سولاوسی احتمالا قدیمی ترین نقش ترسیم شده از یک حیوان است که تا کنون پیدا شده است. سال گذشته، در غاری در بورنئو یک نقاشی پیدا شد که که دستکم 40 هزار سال قدمت داشت و تصور می شد که قدیمی ترین تصویر نقاشی شده یک حیوان است.

گرافیکی که دانشگاه گریفیت منتشر نموده و در آن این نقاشی تشریح شده است؛ منظور از کلمه تر همان تریانتروپس شخصیت های حیوان/انسان است

منبع: فرادید
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 744

به "قدیمی ترین داستان تصویری دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین داستان تصویری دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید