ساخت کیت تشخیص سریع کرونا با فناوری کریسپر در ایران

به گزارش آی تی گپ، دکتر سیدعباس متولیان در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: چندین پروژه تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص کروناویروس در حال اجرا است که یکی از آنها ساخت کیت های تشخیصی است.

ساخت کیت تشخیص سریع کرونا با فناوری کریسپر در ایران

وی اضافه نمود: چهار پروژه در خصوص کیت های تشخیصی است که از این میان دو پروژه در خصوص کیت های تشخیصی سریع با یاری فناوری نانو است. یک کیت تشخیصی پی سی آر مولتی پلکس و یک کیت تشخیص سریع با فناوری کریسپر است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به پروژه های حوزه درمان در این دانشگاه برای کروناویروس گفت: در این حوزه چندین کارآزمایی بالینی در دانشگاه در حال اجرا است که یکی از آنها کارآزمایی اثربخشی داروی فاویپیراویر است.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین کارآزمایی هایی بالینی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال اجرا است کارآزمایی کلروکین به منظور پیشگیری است. این کارآزمایی برای افرادی که در تماس نزدیک با بیماران کرونا هستند و بیماری زمینه ای مانند بیماری های قلبی و عروقی دارند. در این کارآزمایی این نکته مورد توجه است که آیا دادن کلروکین به منظور پیشگیری برای این افراد موثر است یا خیر. یا از ابتلای این افراد برای فرم های شدید بیماری جلوگیری می نماید یا خیر.

متولیان با اشاره به فناوری های جدید در این دانشگاه در حوزه درمانی کروناویروس گفت: یکی از فناوری های مورد استفاده وسایل محافظت شخصی است که در این زمینه دستگاهی با فناوری یو وی UV به منظور کنترل فضای اطراف بیمار ساخته شد.

وی اضافه نمود: همچنین وسیله دیگری ساخته شده که همانند چادر شفاف برای روی تخت بیمار قرار می گیرد و یک ایزوله اختصاصی ایجاد می نماید. به این ترتیب هوای تنفسی بیماران به فضای عمومی اتاق بیمارستان منتقل گردد و هوا با فیلترهای مخصوص تصفیه می گردد و هوای عاری از ویروس در جریان خواهد بود. نمونه اولیه این دستگاه ها ساخته شده و در بیمارستان به طور نمونه در حال اجرا است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: شرکت های دانش بنیان دانشگاه در حال تهیه این محصولات هستند و در مراحل آزمایشی به سر می برند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1126

به "ساخت کیت تشخیص سریع کرونا با فناوری کریسپر در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کیت تشخیص سریع کرونا با فناوری کریسپر در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید