دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینی

به گزارش آی تی گپ، مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر دو دارو در حوزه طب سنتی در حوزه درمان کرونا، در حال طی کردن مراحل کارآزمایی بالینی واقع شده است و تا به امروز نتایج خوبی داشته است اما تا به قطعیت رسیدن موضوع صبر می کنیم و سپس اثربخشی این دارو به وسیله مراجع قانونی مانند وزارت بهداشت به مردم اطلاع داده خواهد شد.

دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینی

به گزارش آی تی گپ، دکتر محمود رضا شمس اردکانی- مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ودکتر حسین رضایی زاده - رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران در ارتباط ویدئو کنفرانسی باآی تی گپ به بعضی از سوالات در زمینه تاثیر گذاری طب ایرانی در درمان بیماران مبتلا به کرونا پاسخ دادند.

دکتر اردکانی با اشاره به این که در طی مدت گذشته با ارتباط های به شکل ویدئو کنفرانس با پزشکان و متخصصان طب سنتی در کشور چین نیز ارتباط برقرار نموده اند، گفت: در خصوص روش های غیر کلاسیک برای کنترل و پیشگیری از کرونا تبادل نظرهایی صورت گرفت. همکاران چینی ما در این ارتباط تاکید می کردند که بیش از 90 درصد بیماران درمان شده، هر دو طب را کنار یکدیگر استفاده نموده و پس از این موضوع ما نیز از وزیر بهداشت درخواست کردیم که طب سنتی و ایرانی نیز بتواند برای مهار این بیماری به یاری طب کلاسیک بیاید.

دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینی

اردکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که بعضی از موارد علمی و کارآزمایی بالینی در بعضی از بیمارستان ها در حال اجرا است، توضیح داد: از این رو امیدواریم به زودی بتوانیم نتایج خوبی را به اطلاع مردم برسانیم. در حال حاضر دو دارو در حوزه طب سنتی در حال طی کردن مراحل کارآزمایی بالینی قرار گرفته است و تا به امروز نتایج خوبی داشته است اما همچنان منتظر هستیم و تا به قطعیت رسیدن موضوع صبر می کنیم سپس اثربخشی این دارو به وسیله مراجع قانونی مانند وزارت بهداشت به مردم اطلاع داده خواهد شد.

80 درصد مبتلایان کرونا علامت ندارند

وی در پاسخ به سوال آی تی گپ در خصوص ادعاهایی که بعضی از افراد در فضای مجازی برای درمان قطعی بیماری کرونا مطرح می نمایند، گفت: بسیاری از این ادعاها به این موضوع برمی گردد که افراد شناخت کافی از بیماری و سیر آن ندارند. 80 درصد مبتلایان به کرونا بی علامت هستند و تنها درصد کمی علامت دار می شوند. از سوی دیگر عده ای نیز به صورت خود به خود درمان می شوند که حجم زیادی از جامعه هستند و بدون مطالعه تعیین بر روی این افراد نمی توان گفت که علت بهبود آنها روش درمانی بوده است که استفاده کردند.

در ادامه این مبحث دکتر رضایی زاده خاطر نشان کرد: وقتی می توانیم درباره یک روش درمان ادعا کنیم که این روش در کارآزمایی بالینی و میزان اثر بخشی مقایسه گردد. امیدواریم کسانی که در این زمینه کار می نمایند در صورتی که دلسوز مردم هستند به جای هزینه های زیاد برای تبلیغات در فضای مجازی، مطالعات خود را ثبت نمایند و اثر بخشی آن را به همه انسان ها توسعه دهند. هیچ کدام از مواردی که در فضای مجازی مطرح می گردد توسط دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تایید نمی گردد و آن چه که مورد تایید ما است به شکل هدایت بالینی خود مراقبتی که در کنار طب رایج موثر خواهد بود در سایت وزارت بهداشت منتشر شده است.

در ادامه دکتر اردکانی در خصوص فرایند پیگیری قضایی افراد متخلف، گفت: حساسیت های زیادی در این زمینه وجود دارد و وزارت بهداشت تمام قد پای این موضوع ایستاده است. اما نباید فراموش کنید جدای از مباحث حقوقی این شما رسانه ها هستید که می توانید در فرهنگ سازی برای طب ایرانی و سنتی به ما یاری کنید. طب سنتی ما سرفصلی ارزشمند است که باید سعی گردد آن را به دور از هجمه ها قرار دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص فردی به نام دکتر ح. ر یکی از مدعیان طب سنتی، گفت: این شخص یک پزشک عمومی است که بنا بر اطلاعاتی که ما داشتیم به مدت یک سال از سوی سازمان نظام پزشکی با منع طبابت رو به رو بود و فکر می کنیم طی مدت اخیر این ممنوعیت به اتمام رسیده و ایشان به طبابت برگشتند. اما در خصوص پیگیری قضایی بعضی از تخلفات یا باید بخش حقوقی وزارت بهداشت به این موضوع ورود کند و یا باید فرد خاطی شاکی خصوصی داشته باشد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی با تاکید بر این که طبی تحت عنوان طب اسلامی با منظور رایج و فعلی در جامعه وجود ندارد، اظهار کرد: اگر منظور ما از طب اسلامی دوران شکوفایی طب در زمان های گذشته و دوره های اسلامی باشد این نام درست است. اما فعالیتی که بعضی این روزها با این نام انجام می دهند حتی از سوی مراجع نیز پذیرفته شده نیست. تنها موردی که در زمینه طب اسلامی به آن تاکید می گردد استفاده از آموزه های اسلامی برای تحقیق و پژوهش برای ارتقای سبک زندگی افراد است.

تجربه چین در استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج برای درمان کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا گفت: چینی ها بیشترین سابقه را در این مدت کسب کردند و با توجه به این که این بیماری برای اولین بار همه گیری داشته است و تا به امروز هیچ داروی کلاسیکی برای آن توصیه نمی گردد، در زمینه طب سنتی نیز داروی خاصی تایید نشده است. آن چه ما براساس گزارش همکاران چینی خود متوجه شده ایم این است که درمان طب سنتی از ابتدا برای 40 تا 50 درصد موارد در کنار طب رایج استفاده می شد که اثرات قابل قبولی داشت. آنها مشاهده نموده بودند در مراکزی که درمان سنتی در کنار درمان کلاسیک استفاده شده است کمترین موارد مرگ و میر بر اثر این بیماری رخ داده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حواشی مطرح شده درباره تاثیر مصرف سیگار یا مواد مخدر در عدم ابتلای به کرونا توضیح داد: این موضوع نیز مانند مصرف الکل به اشتباه مطرح شده است همان گونه که مصرف خوراکی الکل تاثیری برای کشتن ویروس ندارد و شواهد علمی نیز نداریم.

فروش اینترنتی دارو، ممنوع

رضایی زاده در پاسخ به سوالی در خصوص فروش داروهای گیاهی به شکل آنلاین در فضای مجازی توضیح داد: حتی فروش داروهای دارای مجوز به وسیله آنلاین در صورتی که به وسیله داروخانه های مجوز دار نباشد غیر قانونی است. پس اگر شخصی مدعی گردد که داروی گیاهی برای فروش آنلاین تهیه نموده است بدون آن که مبدا فروش داروخانه باشد و یا خود دارو تایید شده باشد، این موضوع غیر مجاز است.

وی در ادامه با اشاره به این که از گذشته اختلافاتی میان وزارت بهداشت و وزارت صمت در خصوص عطاری ها وجود داشت، گفت: عطاری ها تنها می تواند محلی برای عرضه گیاهان دارویی باشند و مجوزی برای طبابت یا تهیه دارو ندارند، البته وزارت صمت و صنف عطاری ها به این موضوع بیشتر به شکل کسب نگاه می نمایند اما در نظر بگیرید در خصوص عطاری های متخلف وزارت بهداشت مستقیما نمی تواند برای پلمب و بستن مغازه به موضوع ورود کند، اما این را هم در نظر بگیرید که عطاری شغل بسیار محترمی است.

تقویت سیستم ایمنی بدن، از بهترین راه های پیشگیری از بیماری است

اردکانی ادامه داد: این که سیستم ایمنی را تقویت کنیم یکی از بهترین راه های پیشگیری از بیماری است، اما برای تجویز دارو در این زمینه تنها پزشک مجاز به توصیه دارو است. اما دقت کنید رعایت سبک زندگی سالم در تغذیه و خوابیدن بسیار موثر خواهد بود؛ به طور مثال خوردن غذاهای با هضم آسان، انجام ورزش و استراحت بسیار مفید است.

لزوم توسعه طب ایرانی

رضایی زاده در پاسخ به سوالی درباره توسعه طب ایرانی گفت: مهمترین اقدام ما در حال حاضر توسعه این طب است در اوایل انقلاب افرادی که پفراینده داروسازی داشته باشند کم بودند تا این که به تدریج داروسازان تربیت شدند. همچنین در حوزه دندانپزشکی افرادی به عنوان یاری دندانپزشک کار می کردند و متخصص نبودند و به مرور زمان دندانپزشکان تربیت شده و جایگزین این افراد شدند. این کار با توسعه طب ایرانی و دانشگاه ها زیر نظر وزارت بهداشت به عنوان یک اقدام اصیل در حال اجرا است تا افراد متخصص در این حوزه تربیت شده و جایگزین شوند.

وی اضافه کرد: استفاده از طب فراگیر به معنای آن که طب سنتی را در کنار طب رایج به کار ببریم اقدام بسیار مناسبی خواهد بود که اثر بخشی پیوند این دو طب را کنار یکدیگر نشان می دهد.

400 فارغ التحصیل طب سنتی از دانشکده ها

وی در خصوص تعداد فارغ التحصیلان طب سنتی گفت: در حال حاضر 400 فارغ التحصیل از دانشکده های طب سنتی داریم و به همین اندازه یا کمتر در حال تحصیل در دانشگاه ها هستند. در راستای توصیه های منطقی به مردم پروتکل هایی به وسیله انجمن های علمی طب سنتی پروتکل هایی برای اطلاع رسانی تهیه شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

وی در خصوص حضور متخصصان طب ایرانی در بیمارستان ها اضافه کرد: در وزارت بهداشت دو فراخوان برای ایده های پژوهشی و حضور همکاران داده شد که تا به امروز تعداد زیادی از همکاران ما را از ابتدای بیماری در کنار سایر پزشکان مشغول نموده است. متخصصان طب ایرانی در چند بیمارستان مخصوص حضور دارند و مداخلات غیر دارویی را در بخش های مختلف انجام می دهند.

وی در خصوص اشتراکی که میان طب سنتی ایران و چین است و نزدیکی این دو طب با یکدیگر اظهار کرد: در مفاهیم و زمینه هایی مانند گرمی ها و سردی ها ما سخنان مشترکی با یکدیگر داریم و در ویدئو کنفرانس ها هم تجربه اساتید ما که بر بالین بیمار حاضر شده بودند با متخصصان طب چینی مشترک بود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر حجامت در درمان کرونا گفت: تا به امروز هیچ گونه شواهد بالینی در زمینه تاثیر حجامت در درمان کرونا وجود نداشته است. البته این موضوع از گذشته تایید شده که حجامت یا بادکش می تواند در درمان آلرژی ها اندکی موثر باشد. در خصوص مصرف زنجبیل و سیر نیز این که بگویم این اقلام می تواند کرونا را درمان نمایند غلط است و ما توصیه به مصرف زیاد این دو نمی کنیم. تنها مصرف عادی سیر و زنجیل در وعده های روزانه می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری نمایند.

وی در خصوص فرایند تحقیقاتی که بر روی بیماری کرونا از سوی طب سنتی تا به امروز شکل گرفته است، گفت: مجموعا 57 ایده پژوهشی به دست ما رسیده است که بخشی از آن در قالب پروپوزال ارائه شد و از میان 18 مورد کارآزمایی بالینی شان مصوب شد و در کمیته اخلاق کشوری نمره قابل قبولی گرفتند. پس از این مرحله به مرحله ثبت دارو نزدیک تر خواهیم شد و در صورتی که تمام کارآزمایی بالینی پیروز باشد به شکل قانونی دارو را معرفی خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1046

به "دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید