خبرنگاران عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید

به گزارش آی تی گپ، تهران- خبرنگاران- نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تشکیل کرسی های بین المللی در دانشگاه مذاهب اسلامی امکان بهره مند شدن برای جمع کثیری از دانشجویان را فراهم می نماید، گفت: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید.

خبرنگاران عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید

به گزارش پنجشنبه شب خبرنگاران از ستاد خبری سی وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در وبینار مبانی و چالش های دینی و معنوی در روبروه با بلایا و مصائب با ابراز تاسف از اینکه امکان ملاقات حضوری با میهمانان کنفرانس وحدت فراهم نشده است گفت: ویروس کرونا عرصه های مختلف زندگی اعم از فرهنگی، مالی و سیاسی را در سطح بین المللی به صورت جدی تحت الشعاع قرار داده است.

وی با بیان اینکه هیچ شر مطلقی در دنیا وجود ندارد، گفت: علیرغم تمام مشکلاتی که به خاطر این ویروس به وجود آمده است نباید سایه روشن های حاصل از این ویروس را نادیده گرفت. ضمن اینکه در اندیشه تغییر این شرایط نامناسب هستیم باید از ظرفیت بالقوه و بالفعل شرایط پیش آمده نیز استفاده کرد و با ساماندهی آن بهره کافی و وافی را در آینده ببریم.

مولوی سلامی توضیح داد: فرایند درونی سازی فرهنگ تقریب، مستلزم کوشش در دو بعد عملی و علمی است، باید با ارائه خوراک سالم ذهنی باورهای آلوده را اصلاح کرد و نگاه درست از زاویه دید اسلام را به مخاطبان عرضه داشت و با التزام به باورهای اسلامی در عرصه عملگرایی هم پیشگام باشیم و با الگو سازی تقریبی این فرآیند را در دل و قلب برادران و خواهران مسلمان نهادینه کنیم، در این صورت است که قلب هر مسلمان یک نوا را زمزمه می نماید و آن برادری و دگر پذیری و وحدت اسلامی است و این وجه تمایز بین مسلمانان و عموم مردم است و هدف ما به عنوان منادیان تقریب بین مذاهب هم باید معطوف به همین مسئله باشد.

وی خاطر نشان کرد: با شیوع ویروس کرونا در دنیا و آغاز فاصله گذاری اجتماعی، قرنطینه خانگی و عدم ارتباط رو در رو شبکه های اجتماعی با استقبال گسترده ای روبرو شده است و قطعا در دوران پساکرونا هم فضای مجازی به یکی از پل های ارتباطی قوی میان مردم تبدیل خواهد شد و به اصلی ترین بستر ارتباطات از سوی مردم و مسئولین شناخته میگردد.

مولوی سلامی با بیان این مطلب اضافه نمود: ظرفیت بزرگ فضای مجازی در بحث ارتباطات نشان داد که آوردگاه جدیدی پیش ما خواهد بود که باید خود را برای استفاده از آن آماده کنیم واز ظرفیت های آن استفاده حداکثری داشته باشیم؛ سیاست گذاران فضای مجازی باید فکری به حال تیغ دو لبه این فضا نمایند و از ظرفیت های مثبت آن غافل نباشند و از تهدیدهای آن جلوگیری نمایند؛

وی با بیان اینکه رسالت مجمع تقریب محدود به یک کشور نیست و آرمان و اهداف بین المللی دارد، گفت:ظرفیت های فراهم شده در این ایام بی شک میتواند به اثر گذاری این مجموعه شتاب زاید الوصفی بدهد؛ نشست های علمی در وبینارها با مشارکت اندیشمندان دنیا اسلام فارغ از هر مذهبی، ضمن صرفه جویی در هزینه امکان ارتباط بیشتر میان علما و چهره های تقریبی اسلام را فراهم می آورد.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تشکیل کرسی های بین المللی در دانشگاه مذاهب اسلامی امکان بهره مند شدن برای جمع کثیری از دانشجویان را فراهم می نماید گفت: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید؛ بهره بردن از نشست های مجازی بدون مرز در دنیا اسلام می تواند عقلای این دین را به قانع کردن عقلی و قلبی جهت نظام سازی درون دینی برساند که بی تردید برای تحقق این امر باید کارگروه هایی تشکیل گردد که ضمن آنالیز برنامه های موجود، نبض عمل را به دست بگیرد.

وی ادامه داد: بستر فضای مجازی آوردگاهی برای تمام تفکرات و اندیشه ها و رسانه ای با هزینه اندک و دسترسی بالا است.

مولوی سلامی با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: تفکرات افراطی از دیر باز در این فضا حضور داشته و همچنان جولان می دهد. لذا ضروری است سواد استفاده از فضای مجازی را به همه آموزش دهیم چرا که در صورت تعلل در این زمینه آسیب به مراتب بیشتر است؛ بنابراین تقویت زیر ساخت های مجازی برای دوران کرونا باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مولوی سلامی خاطر نشان کرد: دسترسی آسان دانش پژوهان مسلمان در هر یک از کشورهای اسلامی، اعتباردهی به مدارک دانشگاه های اسلامی و توسعه همکاری های دو جانبه، انتقال تجارب مدیریتی و... می تواند بسترهایی را برای جهش همکاری ایجاد کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1379

به "خبرنگاران عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عضو مجلس خبرگان رهبری: فضای مجازی ظرفیت بی نظیری را در همگرایی دنیا اسلام ایجاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید