تهرانی ها سالانه چقدر پول آب می دهند؟

به گزارش آی تی گپ، سرانه مصرف آب هر مشترک تهرانی 350 مترمکعب در سال است که اگر قیمت تمام شده آب را در هر متر مکعب به طور میانگین 600 تومان در نظر بگیریم، هر تهرانی در طول یک سال به طور متوسط 210 هزار تومان هزینه آب پرداخت می کند.

تهرانی ها سالانه چقدر پول آب می دهند؟

به گزارش آی تی گپ، هزینه تمام شده هر مترمکعب آب در تهران معادل 2500 تومان تخمین زده شده و این در حالی است که تنها یک چهارم این مبلغ از مشترکان دریافت می شود. به عبارت بهتر یک خانواده چهار نفره در طول یک سال، 840 هزار تومان هزینه آب پرداخت می کنند که اگر قرار باشد قیمت تمام شده از هر مشترک اخذ شود، باید حدود 875 تومان از هر نفر اخذ شود که برای یک خانوار چهار نفره معادل 3 میلیون و 500 تومان در طول یک سال می شود.

اما سیاست دولت و نظام این است که قیمت آب افزایشی پیدا نکند و در شرایط فعلی یک خانواده چهار نفره در یک ماه به طور میانگین تنها 70 هزار تومان هزینه آب می پردازد. این در حالی است که حدود یک میلیارد و 350 هزار مترمکعب آب، برای جمعیت حدود 14 میلیون نفری استان تهران، تولید می شود که از این میزان، حدود 80 درصد از منابع سطحی و سدها و بقیه از منابع زیرزمینی به دست می آید.

میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی تخمین زده شده است، تهران کمتر از 1.1 درصد از سطح کشور را داراست، اما 20 درصد جمعیت و 45 درصد صنعت کشور را در خود جای داده که همین مساله موجب افزایش مصرف آب در پایتخت شده است و این در حالی است که در مجاورت تهران، هیچ رودخانه ای نیست و آب مورد نیاز پایتخت از حوضه های آبی مناطق دیگر تامین می شود.

این در شرایطی است که در روزهای گرم سال و در اوج مصرف، چهار و نیم میلیون مترمکعب آب در استان تهران مصرف می شود که این رقم، معادل 52 هزار لیتر بر ثانیه، یعنی معادل 52 هزار بطری یک لیتری در هر ثانیه است که از این میزان، مصرف شهر تهران، سه میلیون و 300 هزار مترمکعب بر ثانیه تخمین زده شده است؛ به عبارتی، معادل 38 هزار بطری یک لیتری در ثانیه در شهر تهران آب مصرف می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 848

به "تهرانی ها سالانه چقدر پول آب می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها سالانه چقدر پول آب می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید