معنای رنگ بندی نقشه مصرف گاز خانگی

به گزارش آی تی گپ، طبق رنگ بندی نقشه در استان های سبز رنگ، مصارف گاز در بخش خانگی به مقدار حداقل 25درصد کمتر از الگوی مصرف بوده است.

معنای رنگ بندی نقشه مصرف گاز خانگی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، ایران یکی از کشور های پر مصرف گاز است و کارشناسان معتقدند بر اساس علم اقتصاد و نظریه هزینه فرصت باید اقداماتی برای کنترل مصرف انجام گردد. هزینه فرصت به این معناست که از منابع برترین استفاده گردد به این صورت که اگر دولت میخواهد کالایی را به صورت یارانه ای در اختیار خانوار ها قرار دهد می تواند این یارانه تا اندازه مصرف استاندارد تعلق بگیرد و مصرف بیش از آن غیریارانه ای باشد. دولت هم در مقابل از درآمدی که از پرمصرف ها به دست می آورد برای توسعه بخش های مختلف به کار بگیرد و خدمات آن به طور مستقیم متوجه مردم است. در کشور های اروپایی، انرژی با حساسیت بیشتری مصرف می گردد تا از یارانه بهره مند شوند. ایران نیز میخواهد این رویکرد را اجرا کند. به این علت که ایران در زمستان با قطعی گاز برای صنایع روبه رو می گردد و در مقابل مصرف خانگی افزایش می یابد. جواد اوجی، وزیر نفت چندی پیش اظهار داشت مردم نقش اساسی در مصرف بهینه گاز دارند و هرچقدر کمتر مصرف نمایند گاز بیشتری در اختیار صنایع و پتروشیمی ها برای تبدیل به ارزش اضافه کرده قرار می گیرد و به رشد مالی یاری می نماید.

براساس اعلام شرکت ملی گاز ایران، مصرف گاز در کشور به علت سرمای هوا افزایش داشته و مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری به 620میلیون مترمکعب در روز رسیده است. با توجه به افزایش مصرف گاز اکنون 27استان کشور بالاتر از الگوی مصرف گاز می سوزانند. فقط استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در الگوی مصرف گاز مصرف می نمایند و 27استان کشور مصرفی بالاتر از الگو دارند. در این میان استان های گلستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی در شرایط هشدار مصرف گاز نهاده شده اند.

اندازه گاز مصرفی در بخش های نیروگاهی، صنایع عمده، خانگی و تجاری سه شنبه 28دی به 9/818 میلیون مترمکعب رسید و با کاهش شدید دمای هوا در کشور، مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری رقم 1/626 میلیون مترمکعب را ثبت کرد. بعلاوه 5/94 میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاه ها نهاده شد. براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور در 24مرکز استان کمینه دما صفر و زیرصفر درجه خواهد بود؛ بنابراین مصرف بهینه گاز یک ضرورت است. براساس آمار های موجود در چهار ماه سرد سال1400، بین 60تا70درصد از فراوری گاز کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می گردد. تشدید مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری موجب شده صنایع عمده مانند سیمان و فولاد، پتروشیمی ها و نیروگاه ها با کمبود سوخت روبرو شوند و طبق محاسبات این موضوع عدم النفع بیش از 20میلیارد دلاری برای کشور درپی داشته است.

با توجه به اهمیت مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، شرکت ملی گاز در دولت سیزدهم اقدامات زیادی را ازجمله بازرسی روزانه 4000 اداره دولتی برای کنترل مصرف، جریمه 50درصدی در قبض گاز ادارات دولتی پرمصرف، اصلاح تعرفه قیمت گاز بخش خانگی با تمرکز بر جریمه پرمصرف ها، اجرا و تکمیل طرح افزایش کارآیی موتورخانه ها و... را در دستور کار قرار داده است، اما در آخرین اقدام، این شرکت از نقشه انحراف نسبی مصرف خانوار نسبت به سرانه مجاز اقلیمی رونمایی نموده است. آنالیز ها نشان می دهد مصرف گاز کشور در پنجشنبه30 دی شرایط مطلوبی نداشته و براین اساس به ترتیب سه استان مازندران، گیلان و گلستان جزو پرمصرف ترین استان های کشور در مصرف گاز خانگی هستند.

مصرف بیش ازحد مجاز

حسینعلی محمدحسینی، مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره نقشه انحراف نسبی مصرف خانوار نسبت به سرانه مجاز اقلیمی می گوید: براساس نقشه رنگ بندی شده کشور که روزانه تهیه می گردد در استان های نوار شمالی کشور و نیز استان های آذربایجان غربی و کردستان، اندازه انحراف نسبی مصرف گاز در بخش خانگی نسبت به سرانه مصرف مجاز هر خانوار، بسیار بیشتراز حد مجاز و به عبارتی پرمصرف بوده است.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اضافه کرد: هرچند که به همت کوشش شبانه روزی همکاران مان، قطعی گاز در هیچ استانی نداریم، ولی متأسفانه به همان نسبت، کارآیی انرژی هم در هیچ استانی وجود نداشته و در واقع گازی که می تواند در صنایع استفاده گردد در بخش خانگی به این صورت مصرف می گردد.

اصلاح تعرفه گذاری به نفع آینده

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اصلاح رویه موجود در حوزه نظام تعرفه گذاری حامل های انرژی به خصوص برق گفت: هرچه زودتر این فرایند معیوب به اتکا قانون هدفمندی یارانه ها اصلاح گردد به نفع امروز ما و نسل های آینده است.

سیدمصطفی میرسلیم ضمن اشاره به آغاز اجرای مصوبه برقی دولت در حوزه تعرفه گذاری این حامل انرژی اظهار کرد: ایران یکی از پرمصرف ترین کشور ها از لحاظ انرژی است و درواقع منابع نفت و گاز ما به جای اینکه برای فراوری محصولات بادوام به کار گرفته گردد، بیش از 90درصد می سوزد و از خود آلودگی به جای می گذارد. نماینده مردم تهران با هشدار نسبت به تداوم وضع موجود در حوزه انرژی گفت: با این فرایند ما تا چند سال آینده باید گاز مورد احتیاج خود را از دیگر کشور ها وارد کنیم. وی ضمن تشریح دلایل تبدیل شدن کشور به یکی از پرمصرف ترین کشور ها اضافه کرد: علت اصلی این مساله تقریبا مجانی بودن انرژی در کشور ما نسبت به دیگر کشور های دنیا است. میرسلیم در بیان یکی دیگر از شیوه های موثر در حوزه انرژی کشور گفت: روش بهتر در بخش انرژی، سرمایه گذاری برای انرژی تجدیدپذیر و پاک است که متاسفانه به علت عرضه بسیار مقرون به صرفه سوخت تا به امروز ما در زمینه فراوری و توزیع انرژی تجدیدپذیر عقب مانده ایم.

معنای رنگ بندی نقشه مصرف گاز خانگی

طبق رنگ بندی نقشه در استان های سبز رنگ، مصارف گاز در بخش خانگی به اندازه حداقل 25درصد کمتر از الگوی مصرف بوده است. بدین ترتیب چهار استان هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان به ترتیب برترین استان ها در رعایت الگوی مصرف گاز در بخش خانگی بودند.

رنگ زرد نشانگر مصارف گاز بین الگوی مصرف و 75درصد الگوی مصرف بوده که تنها استان کرمان در این دسته جای گرفته است. رنگ نارنجی نشانگر مصارف بالاتر از الگوی مصرف مشخص شده طبق سرانه مجاز اقلیمی است.

هشت استان نارنجی رنگ در نقشه تصویر مصرف سرانه ای تا 25درصد بیش از الگوی مصرف داشته اند.

سپس در ادامه هر چه رنگ قرمز پررنگ تر گردد نشان دهنده مصرف غیرمجاز در بخش خانگی استان های مختلف است. پررنگ ترین رنگ قرمز که در سه استان مازندران، گیلان و گلستان دیده می گردد نشاندهنده مصارف بیش از 2برابر الگوی مصرف است.

نقشه مصرف گاز خانگی در استان ها روزانه منتشر می گردد

شرکت ملی گاز ایران در ادامه سیاست های تنبیهی و تشویقی را در هر یک از استان های پرمصرف و کم مصرف اجرایی می نماید.

به عنوان مثال اولویت مصرف گازوئیل در نیروگاه ها، قطعی گاز صنایع و بخش خانگی می تواند صرفا در استان های پرمصرف متمرکز گردد و سایر استان ها از تبعات منفی بحران گاز در کشور مصون بمانند.

به گفته مسوولان شرکت ملی گاز نقشه انحراف نسبی مصرف خانوار نسبت به سرانه مجاز اقلیمی مانند نقشه شیوع کرونا در کشور، روزانه به وسیله روابط عمومی این شرکت اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: جام جم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2091

به "معنای رنگ بندی نقشه مصرف گاز خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنای رنگ بندی نقشه مصرف گاز خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید