بلسفموس یکی از نادیده گرفته شده ترین بازی های چند سال اخیر است؛ دارک سولز دوبعدی

به گزارش آی تی گپ، اگر شما از هوادار بازی های مستقل (Indie) باشید قطعاً با بلسفموس (Blasphemous) آشنایی دارید. این بازی یکی از عناوین بسیار خاص در سبک دو بعدی است. سیستم بازی نیز حالت سولز لایک داشته ولی چندان سخت نیست. البته شرکت سازنده، به نام The Game Kitchen کوشش نموده تا با قرار دادن چالش های مختلف، تجربه دوباره بازی را سخت تر کند.

بلسفموس یکی از نادیده گرفته شده ترین بازی های چند سال اخیر است؛ دارک سولز دوبعدی

در این متن من قصد ندارم به مدح و ستایش بازی بلسفموس بپردازم. به علت اینکه نمی توان گفت یک عنوان بدون ایراد است. بلکه قصد دارم به این اشاره کنم که بلسفموس لایق نمره 77 از متاکریتیک هم نیست. بلکه باید نمره بیشتری می گرفته و توجه بیشتری به آن می شد. پس اگر با این بازی آشنایی دارید یا اینکه به سبک مترویدوینیا (Metroidvania) و دو بعدی علاقه دارید، با من همراه باشید.

داستان بلسفموس پیچیده اما زیبا

کلمه بلسفموس به معنای کفرآمیز است اما به علت بار منفی معنای آن ترجیح دادم از نام اصلی بازی استفاده کنم. از نام بازی معین است که شما به چه سبک داستانی روبرو هستید. در جهانی بلسفموس همه به هیولا تبدیل شده و مسئله ای دارند. همگی آن ها هم به دست یک معجزه (Miracle) رخ داده و به نوعی همه افراد این جهان در عذاب هستند. نام کاراکتر اصلی شما توبه کار (Penitent One) است. هدف شما هم شکست دادن تک تک دشمنان بزرگ بازی و رسیدن به مقام رهبری جهانی بلسفموس است.

داستان بازی نسبتاً پیچیده است و توضیحی که من در ابتدا دادم تنها به آن اشاره می نماید. برای مثال برای اینکه شما یک درب را در ابتدای بازی باز کنید باید 3 تمسخر (Humiliation) را با خود حمل کنید. به طور کلی شما باید به موارد به این شکل علاقه داشته باشید تا از بازی بلسفموس لذت ببرید. با اینحال باید گفت که داستان بازی یکی از موارد مجذوب نماینده آن است.

بحث داستان بازی باعث می گردد تا کمی در بعضی موارد آزاردهنده باشد. استفاده از نام معجزه یا به طور کلی طراحی و نام غولآخرها (Bosses) همگی به سبک بسیار خاصی بوده که برای بعضی آزاردهنده است. البته بازی به شدت هوشمندانه طراحی شده و به نکات بسیار جالبی در آن اشاره می گردد. چیزی که باعث می گردد داستان بلسفموس بیشتر گیرا و مجذوب نماینده بگردد، طراحی آن است که در ادامه در موردش صحبت خواهم کرد.

شخصیت پردازی در بازی بلسفموس بسیار جالب است

در بازی بلسفموس شما با یک جهانی شکنجه شده روبرو هستید. به همین علت قرار نیست که افراد داخل این جهان چندان مهربان باشند. با اینحال در بلسفموس کاراکترهای مختلفی وجود دارند تا به شما در بازی یاری نمایند. یکی از این کاراکترها دئوگراسیاس (Deogracias) است. او در مکان های مختلفی از بازی حضور داشته تا شما را در راهتان هدایت کند.

یکی از نکته های جالب در این بازی انتخاب اسامی بسیار هوشمندانه است. برای مثال همین دئوگراسیاس به معنای شکر الهی بوده که با توجه به شرایط این کاراکتر استفاده از این نام بسیار جالب است.

جهانی بازی بلسفموس به نسبت بزرگ است

با توجه به داستان بازی، شما متوجه خواهید شد که چرا جهانی آن به این شکل است. جهانی بازی بلسفموس بسیار تاریک بوده و همه چیز در آن عجیب طراحی شده است. به هنگامی که شما در آن بگردید با انسان های آویخته شده به چوب روبرو خواهید شد. نکته مثبت این بازی اینجاست که دارای چندین بخش مختلف است. به همین علت شما با یک جهانی یکسان روبرو نیستید.

شرکت سازنده نیز تمام کوشش خود را نموده تا تنوع در بازی حفظ بگردد. هر بخش از جهانی بلسفموس دارای دشمنان مخصوص خود بوده و با بخش دیگر تفاوت زیادی دارد. همین باعث می گردد تا شما با اشتیاق هر قسمت را بگردید. تقریباً می توان گفت که هر قسمت هم غولآخر مخصوص خود را داشته که در مبارزه خود از مواردی که شما از جهانی آموختید استفاده خواهد نمود.

یک نقشه هم وجود دارد که شما می توانید موارد مختلف را در آن پیدا کنید. جهانی بازی بلسفموس دو مشکل اصلی دارد. مشکل اول کم بودن مکان های ذخیره بازی است. بلسفموس دارای سیستمی مثل دارک سولز برای ذخیره است. شما باید در یک مکان عبادت کنید تا جان شما کامل شده و از طرفی اگر بمیرید از آنجا بازی را شروع کنید. تعداد این موارد در بلسفموس بسیار کم است. گاهی از اوقات شما پس از یکبار مرگ باید فاصله زیادی را طی کنید تا به مقصد برسید.

مشکل دوم کم بودن تعداد مکان های سفر سریع (Fast Travel) است. در کل در بلسفموس چند عدد مکان برای سفر سریع وجود دارد. این موارد در مکان های خوبی قرار دارند و فاصله شما را خیلی کم می نمایند ولی به میزان عناوین دیگر کارآمد نیستند. به همین علت است که احتیاج بود تعداد زیادی از مکان های سفر سریع در بازی وجود داشته باشد.

طراحی هنری بازی بلسفموس چشم گیر است

چیزی که باعث می گردد من بگویم بازی بلسفموس نادیده گرفته شده است، طراحی هنری آن است. این بازی به طرز عجیبی زیبا است. در اصل جهان و داستان بازی همگی در سایه همین طراحی هنری زیبا جلوه می نمایند. با وجود اینکه این بازی دو بعدی است واقعاً جالب ساخته شده و جزئیات در آن بسیار زیاد است.

در دیدگاه بسیاری از افراد غولآخرها یا دشمنان بازی بسیار ترسناک و چندش آور طراحی شده اند. اگر شما به داستان بازی توجه کنید، این چیزی است که سازندگان بازی از آن می خواهند. در اصل جهانی بازی به شکلی طراحی شده تا شما از معجزه متنفر شوید. همین موضوع را بسیار جالب می نماید. بلسفموس با بیشتر عناوین دو بعدی ای که تا الان دیده اید، تفاوت زیادی دارد. علت اصلی آن هم همین طراحی عجیب و زیبای آن است.

از طراحی هنری بازی هرچه بگویم کم گفتم. در اصل نقطه قوت بازی هم همین مورد است. وگرنه در کل شما با یک عنوان دو بعدی سولزلایک روبرو هستید که چندان هم سخت نیست. همانطور که قبل تر گفتیم جهانی بازی بسیار خاص ساخته شده است. این خاص بودن به خاطر طراحی هنری آن است.

مبارزات با غولآخرها در بلسفموس بسیار هیجان انگیز است

بلسفموس دارای غولآخرهای زیادی است. البته اگر تعداد آن ها را با جهان و طول مدت گیم پلی بازی بسنجید. با اینحال هر کدام از این موجودات داستان و ویژگی های خاص خود را دارد. همین موضوع باعث می گردد تا تجربه شما تنوع داشته باشد و از بلسفموس خسته نشوید.

به طور کلی مبارزات در بلسفموس چندان سخت نیستند. شما اگر زمانبندی دقیقی داشته باشید، بدون حتی یک توانایی تازه هم می توانید بازی را به اتمام برسانید. تنها جایی که واقعاً بازی سخت می گردد غولآخر انتهایی بازی است. در این قسمت بلسفموس تمام توانایی های شما را به چالش کشیده و هرچه در میانه راه به شما آموخته است را از شما می خواهد.

خوب بودن طراحی هنری در این بخش از بازی هم تأثیرگذاشته است. غولآخرها بسیار زیبا طراحی شده و هرکدام حرکات خاصی دارند. همه این موارد به داستان بازی مربوط بوده و به نقش آن ها در فرایند بازی ارتباط دارند. طراحی غولآخرها در بازی بلسفموس بسیار هوشمندانه بوده و هر مبارزه برای شما خاص و به یاد ماندنی است.

یکی از نکات مثبت بلسفموس این است که باخت شما زیان زیادی به کاراکتر وارد نخواهد نمود. به این معنا که شما Tears of Atonement که واحد داخل بازی است را از دست نخواهید داد. به همین علت می توانید راه های مختلف را برای مبارزه انتخاب نموده و خلاقانه با دشمنان بجنگید و از باخت نترسید.

موسیقی بلسفموس شما را سرگرم خواهد نمود

دقت کنید که بلسفموس یک عنوان ایندی است. به همین علت نباید انتظار یک گروه بزرگ برای ساخت موسیقی این بازی را داشته باشیم. با اینحال فردی که مسئول این مورد بوده به برترین نحو کار خود را انجام داده است. هر منطقه دارای موسیقی مخصوص به خود است. حتی هر مبارزه با غولآخر هم موسیقی مخصوص خود را داشته که نشان می دهد سازندگان این بازی به این موضوع توجه نموده اند.

بحث اصلی اینجاست که در عین سادگی شما با موارد مختلفی روبرو خواهید شد. صداگذاری نیز در این بازی به برترین نحو خود بوده و به شما حس رضایت را القا خواهد نمود. در ابتدای عرضه بازی من با مسائلی از قبیل عدم پخش شدن صدا روبرو بودم. با گذشت زمان و دفعه دوم که این بازی را امتحان کردم، مسائل آن رفع شده و از لحاظ صدا باگ خاصی در بازی وجود ندارد.

پشتیبانی شرکت سازنده از این بازی جالب است!

زمانی که بحث از یک عنوان ایندی می گردد شما انتظار پشتیبانی چندانی را از بازی ندارید. البته اگر ماینکرفت (Minecraft) را در نظر نگیرید. با اینحال شرکت سازنده بلسفموس از این بازی به برترین نحو پشتیبانی نموده است. این بازی در سال 2019 عرضه شد و تا الان چند بسته الحاقی مختلف دریافت نموده است. همین باعث می گردد تا شما اگر پس از مدتی دوباره آن را تجربه کنید، با محتوای تازه روبرو بشوید.

داستان های تازه بازی در اصل باعث کامل شدن داستان اصلی آن می شوند. تعدادی کاراکتر تازه به همراه چند منطقه تازه همگی باعث خواهند شد تا بلسفموس از نسخه اولیه بزرگ تر بگردد. در حال حاضر نیز نسخه کامل این بازی موجود بوده و شامل تمامی محتوای اضافه عرضه شده برای آن است.

حرف آخر

همانطور که در ابتدای متن گفتم، قصد من از این متن نقد یا ستایش بازی بلسفموس نیست. بحث اصلی اینجاست که این بازی شدیداً نادیده گرفته شده و توجه کمی به آن شده است. این درصورتی است که بلسفموس لایق چیزی بیش از این موارد است. درست است که بازی در مواقعی دارای مشکل است و خب هیچ عنوانی بدون نقص نیست.

نکته اصلی اینجاست که بلسفموس یک رویکرد متفاوت در جهانی عناوین دو بعدی است. داستان بازی بسیار پیچیده بوده و به طور کلی یک عنوان متفاوت و خاص است. شما امکان دارد که از این سبک عناوین خوشتان نیاید و این سلیقه شما است. قطعاً در مواقعی بلسفموس بسیار آزاردهنده می گردد که این جزئی از تجربه بازی است. به طور کلی بازی بلسفموس یکی از برترین بازی های ایندی ساخته شده در چند سال اخیر است. پس اگر به سبک سولزلایک و دو بعدی علاقه دارید، قطعاً نگاهی به آن بیاندازید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2235

به "بلسفموس یکی از نادیده گرفته شده ترین بازی های چند سال اخیر است؛ دارک سولز دوبعدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلسفموس یکی از نادیده گرفته شده ترین بازی های چند سال اخیر است؛ دارک سولز دوبعدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید