آنالیز و مطالعه ظرفیت های گردشگری روستاهای تاریخی مسیر منطقه زنوز

ظرفیت های گردشگری روستاهای تاریخی زنوزق، دارانداش، درق در منطقه شهر زنوز و کلجار در مسیر ورودی شهرستان مرند با حضور کارشناسان معاونت سرمایه گذاری اداره کل و مسئول نمایندگی شهرستان مرند به منظور استفاده از این ظرفیت ها مورد آنالیز و مطالعه نهاده شد.

آنالیز و مطالعه ظرفیت های گردشگری روستاهای تاریخی مسیر منطقه زنوز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، آنالیز ظرفیت های روستاها درحوزه گردشگری و میراث فرهنگی همواره یکی از مهم ترین رویکردهای اداره کل میراث فرهنگی استان به شمار می آید به همین منظور این اداره کل با آنالیز ظرفیت های روستاهای هدف گردشگری بر آن است تا علاوه بر صیانت از آن ها بستری مناسب برای رونق این صنعت در این مناطق را فراهم سازد.

با توجه به اینکه آذربایجان شرقی از روستاهای زیبا و با جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری برخوردار است لذا اداره کل میراث فرهنگی استان بر نقش موثر آن ها در جذب گردشگر و رونق اقتصادی استان واقف و در راستای احیای بافت های با ارزش، حفظ و احیای سنت ها و فرهنگ روستاها و تحکیم عمومی و اقتصادی روستا اهتمام ویژه ای دارد.

روستای های تاریخی زنوزق و دارانداش و درق در منطقه شهر زنوز و روستای کلجار در مسیر ورودی شهرستان مرند از جمله روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی است که با داشتن ظرفیت های تاریخی و طبیعی خود یکی از مناطق مهم گردشگر پذیر استان در حوزه بوم گردی محسوب می گردد.

اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در راستای توسعه گردشگری مسیر تبریز_زنوز_دارانداش شهرستان مرند با انجام مطالعات و آنالیز های لازم درصدد تدوین طرحی جامع برای تقویت ظرفیت های بومی روستای داراندانش اعم از آیین های بومی، بافت طبیعی، لباس های محلی و... است.

در این حوزه ها، تمام نقاط جاذب گردشگر و همچنین مواریث فرهنگی شناسایی و پس از مطالعه و آنالیز اعتبار لازم جهت تقویت جاذبه های گردشگری، احیا، مرمت و حفاظت از مواریث فرهنگی، تخصیص خواهد یافت.

در توسعه روستاگردی و بوم گردی باید تمام ضوابط و ساختار زیست محیطی محل رعایت گردد و این مسئله در استان احتیاج به اقدامات اساسی دارد که در این راستا نیز برنامه هایی در حال تدوین و اجرا است.

احیای خانه های توریستی در روستاهای هدف گردشگری به خصوص روستاهای کلجار، زنوزق، درق و و دارانداش، معرفی توانمندی آن ها در حوزه صنایع دستی، فرآورده های دامی و کشاورزی هر کدام به نوبه خود می تواند باعث جذب گردشگر گردد.

در روستاهای هدف گردشگری و دارای ارزش تاریخی، بر روی مسائل سرمایه گذاری و رونق گردشگری و ترویج صنایع دستی افزایش اشتغال تمرکز شده و برنامه ویژه ای برای این روستاها با همکاری فرمانداری و دهیاری ها در نظر گرفته شده است.

منبع: میراث آریا

به "آنالیز و مطالعه ظرفیت های گردشگری روستاهای تاریخی مسیر منطقه زنوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز و مطالعه ظرفیت های گردشگری روستاهای تاریخی مسیر منطقه زنوز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید