آتش سوزی در کلیسای نوتردام در پاریس، چرا این آتش سوزی جهان را به شوک فرو برد؟

به گزارش آی تی گپ، گزارش ها و تصاویر ویدئویی منتشرشده در فضای مجازی از وقوع آتش سوزی گسترده در کلیسای تاریخی نوتردام واقع در پاریس، مرکز فرانسه، حکایت دارد.

آتش سوزی در کلیسای نوتردام در پاریس، چرا این آتش سوزی جهان را به شوک فرو برد؟

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

آتش سوزی مهیب باعث فروریختن برج ناقوس این کلیسای متعلق به قرون وسطی شد. سخنگوی کلیسای نوتردام در تبادل نظر با خبرنگاران اعلام نمود پس از فرو ریختن برج ناقوس، تمام بدنه ساختمان این کلیسا در حال سوختن است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نطق تلویزیونی خود درباره خروج از بحران و جمع بندی دو ماه طرح تبادل نظرهای ملی را به علت وقوع این آتش سوزی به تعویق انداخت.

مأموران آتش نشانی در کوشش هستند آثار تاریخی این بنای قدیمی را از این آتش سوزی مهیب نجات دهند.

گزارشگر شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: پلیس اطراف کلیسای جامع نوتردام را تخلیه نموده است. رئیس پلیس پاریس از مردم خواست برای تسهیل عبور و مرور خودروهای امدادی از حضور در این منطقه خودداری نمایند.

به گفته کارشناس فرانسوی، رساندن آب به قسمت های فوقانی کلیسای نوتردام که ارتفاع زیادی دارد، کار بسیار پیچیده ای است. دومینیک ترنکان، رئیس سابق ماموریت نظامی سازمان ملل در این خصوص گفت: شدت آتش سوزی کار آتش نشانان را برای مهار آتش در کلیسای نوتردام با مشکل روبرو نموده است. رساندن آب به ارتفاعی با این مقدار زیاد کار بسیار دشواری است. به نظر من برای چنین بنایی که در قلب پاریس و در مرکز تاریخی این شهر واقع شده است، اتفاق غم انگیزی اتفاق افتاده است.

اداره آتش نشانی پاریس اعلام نمود یک عملیات عظیم اطفای حریق در جریان است. ماموران در حال تخلیه این منطقه هستند.

تا به امروز هیچ گزارشی درباره مصدومان احتمالی این حادثه منتشر نشده است.

به نقل از رویترز، سخنگوی اداره آتش نشانی پاریس گفت آتش سوزی بعدازظهر روز دوشنبه در کلیسای نوتردام رخ داد. شهردار پاریس این آتش سوزی را بسیار مهیب توصیف کرد.

یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفت: دود از طبقه فوقانی این کلیسا که متعلق به قرون وسطی است به شدت بیرون می زد. او اضافه نمود هم زمان شعله های آتش از کنار دو برج ناقوس این کلیسا زبانه می کشید.

خبرگزاری رویترز بعلاوه گزارش داد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس در پیامی در توئیتر نوشت: مشاهده آتش سوزی وسیع در کلیسای نوتردام در پاریس بسیار وحشتناک است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم در واکنش به فرو ریختن کلیسای نوتردام فرانسه اعلام نمود نوتردام نماد فرهنگ فرانسه و فرهنگ اروپای ما بود.

کلیسای جامع نوتردام در جزیره سیته بر روی رود سن و در مرکز پاریس واقع شده است. هر سال 13 میلیون نفر از این کلیسا بازدید می نمایند.

بخشی از این کلیسا به وسیله جنگل احاطه شده است. گفته می گردد هنگام وقوع آتش سوزی عملیات بازسازی در این کلیسا جریان داشته است.

آتش سوزی کلیسای نوتردام چرا دنیا را به شوک فرو برد؟

کلیسای نوتردام پاریس بر اثر آتش سوزی ناگهانی در راس اخبار دنیا نهاده شد. این بنای تاریخی چندهزار ساله مذهبی به علت رمان تاریخی گوژپشت نوتردام ویکتور هوگو شهرتی بی مانند برای مردم دنیا دارد.

در آتش می سوزد و هر لحظه بخشی از دیواره های خسته اش فرو می ریزند. ابتدا ناقوس باستانی و بعد سقف.

شعله های آتش را از درترها، از آن سوی رود سن هم می توان دید. خانه عشق رویایی ویکتور هوگوست که حالا تمام فرانسه که نه ، شاید بخش عظیمی از جماعت دنیا را به خود درگیر نموده . آنها که رویای شان روزی قدم زدن در محوطه این کلیسای تاریخی بوده است. آنها که عاشق تجسم قصه عشق ناکام گوژپشت نوتردام نشین بوده اند. قصه عشق نافرجام کازیمودو به اسمارلدای زیبا.

قلم جادویی ویکتورهوگو که به این کلیسای تاریخی هویتی ابدی بخشیده است.

حالا بسیاری بیدارند و می خواهند ته قصه را بدانند. می سوزد؟ تلی از خاکستر می گردد؟

با خود هی فصل فصل کتاب را مرور می نمایند. اولین تبسم عاشقانه کازیمودو گوژپشت. قمقمه آبی که اسمارلدا روی تخت فلک به او داد.

قصه نجات جان اسمارلدا و فراری دادنش از چوبه دار . روزهای پناه جستن در دل برج نوتردام و شاه سکانس خاتمهی قصه پس از کشتن قاتل اسمارلدا به وسیله گوژپشت.

چرا نوتردام اهمیت دارد؟

کلیسای جامع نوتردام کلیسای معروفی در شهر پاریس است. این کلیسا در جزیره سیته در میانه رود سن و در منطقه چهارم در مرکز پاریس واقع شده است. هر سال 13 میلیون نفر از آن بازدید می نمایند.

در محلی که هم اکنون این کلیسا واقع شده است تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی وجود داشته است. در قرن چهارم کلیسایی عظیم جای آن معبد را گرفت.

این ساختمان تا قرن دوازدهم بر جای بود ولی در آن موقع جمعیت پاریس به طور ناگهانی بالا رفت و تصمیم گرفته شد تا کلیسا را عظیم گردانند. بدین ترتیب ساختمان قبلی را خراب نموده و در سال 1163 میلادی ساختمان نو آغاز شد که ساختن آن تقریباً دو قرن طول کشید و در 1345میلادی به خاتمه رسید.

این کلیسا تا مدتی طولانی عظیمترین کلیسای اروپا بود ولی هم اکنون نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیساهای بزر گتر از آن وجود دارند. اهمیت آن در این است که زیباترین اثر در معماری گوتیک است.

پاریس در شوک

اگرچه قبل از نوتردام، در سال 2017 کلیسای تاریخی سن لوییس هم دچار حریق شده بود اما زبانه های آتش در نوتردام انگار خنجر کشیدن به هویتی تاریخی با ابعادی دنیای بود. تصاویر آتش را یوتوب داشت زنده پوشش می داد. جماعت زیادی با حالت استیصال در اولین حلقه امکان پذیر دور از محل تکاپوی تیم های امداد ، جمع شده بودند و دعا می خواندند و ریتی عاشقانه سر داده بودند به امید خاموش شدن آتش قبل از تبدیل شدن امارت 1000 ساله به تل خاکستر.

شما بی خیال آقای ترامپ

فرانسه در شوک بود. واتیکان ابراز نگارانی نموده بود. ماکرون با استیصال از غم مشترک با مردمش گفته بود و ترامپ از هزاران کیلومتر آن سو تر تز داده بود:همین الان با هلی کوپترهای آب پاش نوتردام را خاموش کنید.

برای بنایی با این قدمت اما چنین اقدامی یعنی تسریع ویرانی . این پاسخی بود که ستاد بحران فرانسوی در دل عملیاتش ناچار شده بود به رئیس جمهور آمریکا بگوید.

استخوان های پودر شده کازیمودو؟

کازیمودو گوژپشت عاشق که عشقش اسمارلدا به فرمان فرولوی کشیش به چوبه دار آویخته شده، او را از بالای برج اصلی کلیسای نوتردام به پایین می افکند و انتقام می گیرد و بعد هم انگار دود می گردد تا روزی که اسکلتش را میان اسکلت های قربانیان اعدام کشف می نمایند. هیکل درست و خمیده ای که پیکره یک زن را با تمام وجود در آغوش گرفته و مرده. استخوان ها چنان عاشقانه به هم چسبیدند که کوشش برای جدایی شان به پودرشدن اسکلت کازیمودو می انجامد

اگرچه زبانه های آتش این هراس را ایجاد نموده اند که نوتردام هم همان طور که ویکتورهوگو پیش بینی نموده ، چون استخوان های کازیمودو به تل خاکستر بدل شوند اما مقامات آتش نشانی فرانسه اعلام نمودند بنای سنگی شبستان اصلی نوتردام و دو برج کلیسا برابر زبانه ها تاب می آورند.

کوشش ها برای خاموشی شعله ها ادامه دارد اما این حجم از آتشبرافراشته، به این سرعت خاموش بشو نیست.

تاریخچه

کلیسای نوتردام که شاهکار معماری گوتیک است، در قلب پاریس، در Ile de la Cite (جزیره ای در رودخانه سن) و نزدیک Latin Quarter واقع شده است. Ile de la Cite جزیره ای در رودخانه سن است که مرکز تاریخی و جغرافیایی پاریس محسوب می گردد. در این بخش کوچک، رومی ها شهری به نام لوتتیا را ساخته بودند و از قرن 6 تا 14، پادشاهان فرانسه در آن زندگی می کردند. کلیسای نوتردام در سال 1163، به وسیله پادشاه لوئیس ششم (سنت لوئیس) و اسقف Maurice de Sully ساخته شد.

ساخت این بنا بیش از 150 سال طول کشید. این کلیسا در ابتدا به سبک گوتیک اولیه ایجاد شد و بعدها اجزای دیگری همانند بخش غربی و شبستان کلیسا به آن اضافه شد که نشان دهنده تغییر به سبک بالای گوتیک بود. گردشگران در همان ابتدا مبهوت تزئینات نمای ساختمان، با مجسمه های زیاد، ستون های قوسی و عجیب آن می شوند. حتما از 21 شخصیت در گالری پادشاهان بازدید کنید که سر خود را در دوران انقلاب از دست داده اند. امروزه این سرها در موزه Cluny به نمایش گذاشته شده اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1848

به "آتش سوزی در کلیسای نوتردام در پاریس، چرا این آتش سوزی جهان را به شوک فرو برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی در کلیسای نوتردام در پاریس، چرا این آتش سوزی جهان را به شوک فرو برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید