7 باور غلط درباره خواب بچه ها

به گزارش آی تی گپ، خوب خوابیدن بیش از آنکه برای والدین مهم باشد برای یک نوزاد مهم است. در این باره عقاید متفاوت درست و غلطی وجود دارد. بسیاری از والدین، اطلاعات ضعیفی در این باره که یک نوزاد به چند ساعت خواب در طول شبانه روز

7 باور غلط درباره خواب بچه ها

نویسنده: پونه ترابی

خوب خوابیدن بیش از آنکه برای والدین مهم باشد برای یک نوزاد مهم است. در این باره عقاید متفاوت درست و غلطی وجود دارد. بسیاری از والدین، اطلاعات ضعیفی در این باره که یک نوزاد به چند ساعت خواب در طول شبانه روز احتیاج دارد. یا اینکه چه موقع باید او را بخوابانند و کمی به حال خود رها نمایند، دارند. در اینجا بعضی از عقاید درست و غلط را با هم مرور می کنیم:

* نوزادان باید در طول شبانه روز 12 ساعت بخوابند این فکر اشتباه است. نوزاد تازه متولد شده به 16 تا 17 ساعت خواب و کودک 3 ساله به 12 ساعت خواب احتیاج دارد.

هر چه سن کودک بالاتر رود، اندازه احتیاج او به خواب کمتر خواهد شد. مثلاً یک کودک شش ساله به 10 ساعت و یک کودک 12 ساله به 9 ساعت خواب احتیاج دارد.

* نشانه کم خوابی یا بدخوابی در بچه ها، کبودی و سیاهی زیر چشم است.

این تصور هم اشتباه است. از جمله نشانه های کم خوابی در بچه ها، بد بیدار شدن صبحگاهی، خستگی در طول روز، بیداری های مداوم شبانه و تندخویی است.

* خواباندن بچه ها سر یک ساعت مقرر بی فایده است. اشتباه است. خواباندن بچه ها سر یک ساعت مقرر به آنها در ایجاد تدریجی یک خواب خوب و پیشگیری از بروز اختلال در نظم خواب و خواب سبک داشتن یاری می نماید.

* خر و پف کردن بچه ها طبیعی است.

این فکر، اشتباه است. در صورتی که کودک سرماخورده باشد، خروپف طبیعی است اما اگر خرو پف بدون علت بود، ممکن است لوزه های کودک خیلی بزرگ باشد و در این حالت باید با پزشک مشورت کرد.

* وقتی کودکی دست و پایش را می کشد یعنی خوابش می آید.

اشتباه است نشانه های خواب آلودگی در بچه ها شامل خمیازه کشیدن مالیدن چشم و گریه بی علت است.

* خواب نیمروزی باید حداکثر 30 دقیقه باشد.

این هم اشتباه است مدت زمان خواب نیمروزی در بچه ها مختلف فرق دارد و به احتیاجهای کودک بستگی دارد. در کل، خواب نیمروزی نباید خیلی طولانی و بیش از نصف روز باشد.

* دمای مناسب اتاق برای خواب کودک 22 درجه است.

اشتباه است درجه حرارت ایده آل برای خواب بچه ها بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد است.

منبع مقاله :

نشریه بهداشت زنان، شماره 48

منبع: راسخون
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1923

به "7 باور غلط درباره خواب بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 باور غلط درباره خواب بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید