کنایه شهبازیان به گلزار و مهران مدیری ، علیه من دسیسه کردند

به گزارش آی تی گپ، ارکستر ملی ایران یکی از تشکل های موسیقی محور است که از زمان تاسیس اش یعنی از سال 1377 تاکنون جهت پر فراز و نشیبی را پیموده و همیشه با حاشیه هایی روبرو بوده و در مقاطعی منجل یا تعطیل شده است.

کنایه شهبازیان به گلزار و مهران مدیری ، علیه من دسیسه کردند

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، ارکستر ملی ایران پس از کناره گیری فریدون شهبازیان و حضور مهدی افضلی به جای علی اکبر صفی پور در سمت مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، رهبری ثابت نداشته و نادر مشایخی، سهراب کاشف، نصیر حیدریان و نادر مرتضی پور رهبران آن بوده اند. البته صفی پور پیش تر گفته بود، طبق برنامه ریزی هایی که از آغاز سال جدید انجام شده تا انتخاب رهبر ثابت، اجراهای ماهانه ارکستر ملی هر ماه یک رهبر میهمان خواهد داشت.

فریدون شهبازیان که در دهه های قبل به اتفاق علی معلم دامغانی شورای موسیقی را در صداوسیما تشکیل داد و در مرکز موسیقی این رسانه نظارت بر موسیقی پاپ را به عهده داشت درباره علل استعفایش از رهبری ارکستر ملی ایران شرح داد و از شرایط فعلی موسیقی پاپ گفت.

شهبازیان با اشاره به اینکه شرایط فعلی ارکستر ملی ایران به او ارتباطی ندارد، درباره دلایل استعفایش از رهبری ارکستر ملی ایران گفت: من بازنشسته صداوسیما بودم و نمی توانستند به من بگویند تو بازنشسته ای و باید یک سوم حقوق بگیری. از آنجا که نمی توانستند این را به من بگویند، مسئول ذیربط را وادار کردند نامه ای بنویسد مبنی بر اینکه این شخص نمی تواند فعالیت کند، زیرا بازنشسته است؛ اینگونه بود که آغاز کردند به نامه نگاری با بخش حقوقی نهاد ریاست جمهوری و بخش پرسنلی وزارت ارشاد.

وی اضافه کرد: در نهایت نامه ای نوشته شد، مبنی بر اینکه من بازنشسته هستم درحالیکه مشخصات من در آن نامه قید نشده بود. در آن نامه ننوشته بودند که من به عنوان پاره وقت با بنیاد رودکی و ارکستر ملی همکاری می کنم و اصلا آن قانونی که می گویند شامل حال من نمی گردد! در نهایت بر ضد من دسیسه کردند که من نیز استعفا دادم و سمت رهبری ارکستر ملی را رها کردم. حال نیز خودشان به اصل موضوع پی برده اند و می خواهند روال قبلی ادامه پیدا کند.

رهبر سابق ارکستر ملی ایران درباره نحوه فعالیت این ارکستر در مقطعی که رهبری آن را به عهده داشت نیز گفت: می توانم بگویم طی سه سال حضورم در ارکستر ملی به عنوان رهبر جای سالی یک اجرا به طور کم و بیش هر ماه اجرا داشتیم. یعنی در طول سه سال نزدیک به صد اجرا داشته ایم.

شهبازیان در پاسخ به این سوال که ارکسترهای ما به لحاظ وجود سولیست ها چه شرایطی دارند و چرا به طور کم و بیش در این بخش با کاستی روبرو هستیم، گفت: چه کسی گفته ما با کمبود سولیست روبرو هستیم. من چنین نظری ندارم و می توان گفت همواره تکنواز داشته ایم.

وی درباره همکاری ارکستر ملی با سولیست ها در زمان رهبری اش در این ارکستر گفت: در آن مقطع، تک نواز پیانوی ما آقای پویان آزاده بود. تکنواز سنتورمان نیز یکی از نوازندگان ارکستر بود و ارسلان کامکار نیز تک نواز ویلون بود. خانمی هم بود که اسمش را به یاد ندارم و در ارکسترمان ویلن می نواخت. به طور کلی تکنوازان بسیاری داشتیم که هنوز هم فعالند و من نیز با آنها همکاری نموده ام.

شهبازیان که در دهه هفتاد با حضور در مرکز موسیقی صداوسیما، نسبت به گزینش و انتخاب خوانندگان پاپ وسواس بسیاری به خرج می داد و تلاشش این بود سطح کیفی موسیقی پاپ را ارتقا دهد، درباره نحوه فعالیت فعلی این تشکل در رسانه ملی گفت: مرکز موسیقی صداوسیما حال فعالیتی ندارد و اگر غیر از این است، من از فرایند فعالیت آن بی خبرم. البته عوامل و مسئولان این بخش اگر هم بخواهند، نمی توانند کار موثری انجام دهند؛ زیرا افرادی که به عنوان مدیر منصوب شده اند و می شوند، موزیسین نیستند تا بدانند چه می نمایند.

وی درباره کم و کیف فعالیت مرکز موسیقی صداوسیما، طی زمان حضورش در این رسانه گفت: در مقطعی که مدیریت به عهده من بود، شرایط با حال حاضر تفاوت داشت. در آن موقع من آزاد بودم و اختیار داشتم و جرات نمی کردند با من و فعالیت هایم در مرکز موسیقی صداوسیما مخالفت نمایند. متاسفانه در حال حاضر چنین رویه ای وجود ندارد.

رهبر سابق ارکستر ملی درباره شرایط فعلی موسیقی و گونه پاپ نیز اذعان داشت: متاسفانه طی این سال ها فرایند موسیقی شکل و شمایل دیگری به خود گرفته است. زمانی که آقای محمدرضا گلزار به خودش اجازه می دهد در کنسرتش روی صحنه برود و ویلن بنوازد، آواز بخواند و پیانو و گیتار بزند انتظاری بیش از این نمی توان داشت. زمانی که مهران مدیری خوانندگی می نماید و کنسرت می دهد شرایط همین می گردد که می بینید. این اوضاع چگونه درست خواهد شد؟

فریدون شهبازیان در خاتمه گفت: به نظرم این شرایط هیچ گاه درست نمی گردد و اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد اوضاع باید به هم بریزد که این نیز شدنی نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 711

به "کنایه شهبازیان به گلزار و مهران مدیری ، علیه من دسیسه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنایه شهبازیان به گلزار و مهران مدیری ، علیه من دسیسه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید