کشف سلول های مغزی که ترس و اضطراب را کنترل می کنند

به گزارش آی تی گپ، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، گروهی از سلول ها را کشف کرده اند که در بروز ترس و اضطراب نقش دارند.

کشف سلول های مغزی که ترس و اضطراب را کنترل می کنند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، احساسات قوی مانند ترس و اضطراب، با تغییرات بدنی قابل اندازه گیری مانند افزایش فشار خون، ضربان قلب و تنفس و همچنین گشاد شدن مردمک چشم همراه هستند. این واکنش های انگیختگی فیزیولوژیکی اغلب در بیماری هایی مانند اختلالات اضطرابی و افسردگی به صورت غیرطبیعی کم یا زیاد می شوند. دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی در چپـل هیل(UNC)، گروهی از سلول های مغز را شناسایی کرده اند که به بروز این واکنش های انگیختگی منجر می شوند.

دانشمندان دریافتند که وادار کردن این سلول های مغزی موش ها به فعالیت کردن، واکنش انگیختگی را به همراه دارد که موجب گشاد شدن مردمک چشم و افزایش ضربان قلب می شود و رفتارهای شبه اضطرابی را بدتر می کند.

یافته های این پژوهش، به روشن شدن ریشه های عصبی احساسات کمک می کنند و شاید به شناسایی نورون های مربوط به انگیختگی منجر شوند که می توانند هدفی برای درمان های آینده اختلالات اضطرابی و سایر بیماری هایی باشند که با واکنش های غیرطبیعی انگیختگی همراه هستند.

ژوزه رودریگز روماگورا(Jose Rodríguez-Romaguera)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ممکن است که تمرکز کردن بر واکنش های انگیختگی، روش جدیدی برای دخالت در اختلالات روانی باشد.

گرت استابر(Garret Stuber)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش نه تنها تعداد زیادی از نورون ها را شناسایی می کند که در انگیختگی و اضطراب نقش دارند، بلکه راه را برای آزمایش های آینده هموار می سازد که می توانند به بررسی سیستماتیک انواع سلول هایی بپردازند که در حالت های پیچیده روانی و فیزیولوژیکی نقش دارند. این کار می تواند به ارائه درمان های جدیدی برای اختلالات عصبی کمک کند.

اختلالات اضطرابی، افسردگی و اختلالات دیگری که با واکنش های انگیختگی زیاد و کم همراه هستند، افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهند. ممکن است که درمان ها بتوانند به کاهش نشانه های بیماری کمک کنند اما بسکمک از آنها، عوارض جانبی نامطلوبی دارند و دلیل ریشه ای بروز چنین اختلالاتی مبهم است.

گره خوردن این ریشه ها در میان پیچیدگی مغز، یک چالش بزرگ به شمار می رود؛ چالشی که اخیراً فناوری آزمایشگاهی، غلبه بر آن را آغاز کرده است.

پژوهشگران در این پروژه، ناحیه ای از مغز موسوم به هسته بستر نوار انتهایی(BNST) را مورد بررسی قرار دادند که پژوهش های پیشین، ارتباط آنها را با رفتارهای شبیه به ترس و اضطراب در موش ها نشان داده بودند. این ناحیه از مغز، یک هدف امیدوارکننده برای داروهای مربوط به بیماری های روانی به شمار می رود. پژوهشگران در این پروژه، گروهی از نورون ها را مورد بررسی قرار دادند که یک ژن پیام رسان عصبی موسوم به Pnoc را بیان می کنند که با احساس درد و انگیختگی مرتبط هستند.

پژوهشگران از روش جدیدی موسوم به میکروسکوپ دو فوتونی(TPEF) استفاده کردند تا تصاویر ثبت شده از Pnoc را در مغز موش هایی که محرک هایی برای برانگیختن ترس اضطراب و رفتارهای شامل پاداش به آنها ارائه شده بود، مورد بررسی قرار دهند.

به این ترتیب، دانشمندان دریافتند که فعالیت این نورون ها می تواند پس از ارائه هر یک از محرک ها، به گشاد شدن سریع مردمک چشم های موش ها منجر شود.

سپس، پژوهشگران از فناوری اپتوژنتیک(Optogenetics) استفاده کردند تا فعالیت های نورون های Pnoc را راه اندازی کنند. آنها دریافتند که تحریک فعالیت Pnoc، به واکنش مردمک چشم و افزایش ضربان قلب منجر می شود. راه اندازی نورون ها با کمک فناوری اپتوژنتیک در حالی که موش ها آزمایش های پیچیده را پشت سر می گذاشتند، نشانه های اضطراب را در آنها افزایش داد؛ در حالی که عدم فعالیت نورون ها، نتیجه معکوسی به همراه داشت.

رودریگز روماگورا گفت: ما دریافتیم که فعال کردن نورون های Pnoc، به بروز واکنش های انگیختگی منجر می شود و حالت های شبیه به اضطراب را بدتر می کند.

این پژوهش، در مجله Cell Reports به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1440

به "کشف سلول های مغزی که ترس و اضطراب را کنترل می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سلول های مغزی که ترس و اضطراب را کنترل می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید