مریم میرزاخانی در بین 7 زنی که جهان را تغییر دادند

به گزارش آی تی گپ، قرن هاست که زنان سهم به سزایی در علم داشته اند و کارهای ارزشمندی را انجام داده اند. از کشف داروهای حیات بخش گرفته تا اختراعاتی که دنیا را تغییر داده اند؛ ولی در بسیاری از موارد، پیشرفت های ارزشمند آن ها کم اهمیت جلوه داده شده و یا اصلا نادیده گرفته شده است.

مریم میرزاخانی در بین 7 زنی که جهان را تغییر دادند

به گزارش خبرنگاران، نهاد زنان سازمان ملل به معرفی 7 دانشمند زن تاثیرگذار دنیا پرداخته که در میان آن ها نام مریم میرزاخانی ریاضی دان فقید برجسته ایرانی هم به چشم می خورد.

سال هاست که شاخه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تحت تاثیر تعصبات جنسیتی، سبب محروم شدن بسیاری از زنان و دختران دنیا از یادگیری علم شده است. دسترسی نابرابر به آموزش و پرورش، فناوری ها و موقعیت های مدیریتی، باعث شده که تعداد بی شماری از زنان در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات متوقف شوند و از پیشرفت آن ها در این زمینه ها جلوگیری گردد.

با وجود تمامی این موانع، زنان و دختران بسیاری در دنیا مرزهای علم را جابه جا می نمایند و همواره به دنبال راه چاره هایی برای چالش های دنیای هستند.

کار ارزشمند این زنان دید ما به دنیا را دگرگون نموده و داستان آن ها سزاوار این است که بارها و بارها برای دنیایان بازگو گردد.

در گزارش زیر به معرفی زنانی می پردازیم که توسط نهاد زنان سازمان ملل به عنوان زنانی معرفی شده اند که در هموار کردن جهت دانش اندوزی برای زنان کوشش نموده اند.

1- یویو تو (Tu Youyou)

یویو تو یک شیمی دان و داروشناس اهل چین است. وی در سال 2015 میلادی پیروز به کسب جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد. یویو تو که هم اکنون به عنوان استاد ارشد در آموزشگاه چین در بخش داروهای سنتی چینی مشغول به کار است، پیروز شده روش درمانی جدیدی برای مقابله با مالاریا ارائه دهد.

اکتشاف او در حوزه ماده آرتمیزینین(artemisinin) سبب شد که جان میلیون ها نفر نجات پیدا کند. وی به عنوان دانشجوی داروسازی آموخت که گیاهان دارویی را طبقه بندی کند، مواد موثر را استخراج و ساختار شیمیایی آن ها را معین کند.

این دانشمند در اوایل کار خود، سال ها عمر خود را در جنگل های بارانی جنوب چین گذراند تا راجع به عواقب ویرانگر بیماری مالاریا و روش های باستانی درمان این بیماری در چین، اطلاعات کسب کند.

امروزه، ترکیباتی که یویو تو به همراه تیم همکارش اکتشاف نموده اند، توسط سازمان ملل به عنوان اولین خط دفاعی برای مقابله با مالاریا توصیه می گردد.

یویو تو می گوید: آرزوی تمام دانشمندان این است که کاری انجام دهند که به دنیا یاری کند.

2- کیارا نیرگهین(Kiara Nirghin)

کیارا نیرگهین محقق اهل آفریقای جنوبی، تنها 19 سال دارد. وی که برنده رقابت علوم گوکل در سال 2016 میلادی است، می گوید: زمانی که کودک بودم، همواره این سوال در ذهنم بود که دنیا چگونه کار می نماید؟

این دانشمند به دلیل اختراع یک پلمیر فوق جاذب، برنده جایزه گوگل شد. این پلیمر می تواند بیش از 100 برابر حجم خود را حفظ کند. به این ترتیب کیارا نیرگهین با اختراع خود انقلابی در حفظ منابع آب و محصولات زراعی در دوران خشکسالی ایجاد نموده است. این اختراع که از پوست پرتقال و آووکادو ساخته شده، بسیار ارزان قیمت بوده و زیست تخریب پذیر است.

وی به مناسبت روز دنیای زنان در سازمان ملل در سال 2019 میلادی اظهار کرد: من همواره به این فکر بودم که برای مشکل خشکسالی کاری انجام دهم. زیرا کسی کاری انجام نمی داد.

3-کاترین جانسون(Katherine Johnson)

کاترین جانسون یک فیزیکدان آمریکایی - آفریقایی است که در اوایل به کارگیری رایانه ها با ناسا همکاری می کرد.

وی به خاطر دقت در محاسبات فضانوردی معروف است و دهه ها کارهای فنی در ناسا انجام داد. در طول این زمان، جهتهای پرتابی، زمان پرتاب ها و جهتهای اضطراری برگشت بسیاری از پروازها از جمله اولین مأموریت های ناسا در برنامه مریخ با حضور جان گلن و آلن شپرد و در سال 1969 پرواز به ماه با آپولو 11 طی برنامه شاتل های فضایی را محاسبه می کرد.

وی از معدود زنان آفریقایی - آمریکایی است که در ناسا فعالیت نموده است. کاترین جانسون در طول دوران فعالیتش با تبعیض جنسیتی و نژادی روبه رو شد اما می دانست که به تیم تحقیقاتی تعلق دارد.

وی که هم اکنون 101 سال دارد، گفته که محققان ناسا به سوال های من و این که تنها زن حاضر در گروه بودم، عادت نموده بودند.

کاترین جانسون از زنان ثابت قدم در حوزه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است و معتقد است: زنان قادرند هر کاری را که مردان قادر به انجام آن هستند، انجام دهند.

4-ماری کوری(Marie Curie)

ماری کوری فیزیکدان و شیمی دان لهستانی - فرانسوی است که جان خود را در راه علم از دست داد.

کارهای تحقیقاتی کوری پایه و اساس علوم نوین هسته ای است. از پرتوهای ایکس گرفته تا رادیوتراپی برای درمان سرطان.

ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او اولین زنی است که جایزهٔ علمی نوبل دریافت نموده است و اولین فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب نموده است. او ابتدا این جایزه را در رشتهٔ فیزیک در 1903 و سپس در رشته شیمی در 1911 دریافت کرد.

پیروزیت های وی شامل نظریه رادیواکتیویته، روش هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر پولونیم و رادیوم است.

کوری در 1934 به خاطر کم خونی آپلاستیک که ناشی از پرتوزایی اشعه ایکس بود، درگذشت. وی این پرتوها را به خاطر تحقیقاتش در مراکز پزشکی نظامی در جنگ دنیای اول دریافت نموده بود.

کوری در زمان حیات خود با تشویق همگان برای دنبال کردن احساسات خود گفته بود: در زندگی از هیچ چیز نترسید. تنها آن را درک کنید. حال زمان آن رسیده که بیشتر بفهمید و کمتر بترسید.

میراث باقی مانده از ماری کوری الهام بخش زنان و دختران در شاخه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.

5-مارسیا باربوسا(Marcia Barbosa)

مارسیا باربوسا فیزیک دان اهل برزیل و از اعضای هیأت علمی دانشگاه بوستون است. وی به دلیل تحقیقات خود در خصوص ساختارهای پیچیده مولکول آب شناخته شده است.

باربوسا گفته که آب عجیب است! وی معتقد است که ناهنجاری های مولکول های آب می تواند به برطرف مشکل کمبود آب شیرین در دنیا یاری کند.

باربوسا مجموعه ای از مدل های خواص آب را توسعه داده است که می تواند درک ما در خصوص موضوعات متنوع را بهبود ببخشد.

از میان این موضوعات می توان به نحوه وقوع زلزله، لایه های پروتئین، فراوری انرژی های پاک و درمان بیماری ها اشاره نمود.

وی در سال 2013 میلادی پیروز به کسب جایزه LOréal یونسکو برای زنان در علم شد.

علاوه بر تحقیقات ارزشمند او در زمینه کاری اش، باربوسا چندین کنفرانس را در زمینه فیزیک برپا نموده و مقالات متعددی را در زمینه تنوع جغرافیایی و جنسیتی در علم تالیف نموده است.

او با برگزاری سمینارهایی، کمبود زنان در علم را مورد آنالیز قرار می دهد.

6-سگنت کلمو(Segenet Kelemu)

سگنت کلمو یک پاتالوژیست مولکولی گیاهی است که تحقیقات مهم او برای یاری به کشاورزان کوچک دنیا برای کشت محصولات غذایی بیشتر، موثر بوده است.

وی اظهار نموده که سهم من از زندگی ایجاد تفاوت در زندگی مردم و بهبود کشاورزی در آفریقا است.

کلمو که اهل اتیوپی است، در یک خانواده کشاورز فقیر متولد شده و اولین زن آن منطقه بود که مدرک دانشگاهی کسب کرد.

وی گفت: در روستای ما دختران در سنین پایین ازدواج می کردند ولی خوشبختانه من با ازدواج مخالف بودم و مصمم شدم که به دانشگاه بروم.

کلمو در سال 2014 میلادی پیروز به کسب جایزه LOréal یونسکو برای زنان در علم شد و از نگاه مجله فوربز آفریقا به عنوان یکی از 100 زن تاثیرگذار آفریقایی انتخاب شد و در سال 2015 میلادی به عنوان یکی از اعضای آموزشگاه دنیای علوم برگزیده شد.

7-مریم میرزاخانی(Maryam Mirzakhani)

مریم میرزاخانی فقید، اولین زن و اولین ایرانی برنده مدال فیلدز و استاد تمام دانشگاه استنفورد هم در میان هفت زن دانشمندی است که دنیا را تغییر داده اند.

وی در ابتدا رویای نویسنده شدن را در سر داشت و به هنگام نوجوانی در دوره دبیرستان به استعداد خیره نماینده خود در ریاضیات پی برد. زمینه ای که تا آخر عمر پیرامون آن کوشش کرد و پیروزیت های بزرگی را رقم زد.

میرزاخانی در سال 1994 میلادی، به عنوان اولین دانشجوی ایرانی انتخاب شد که مدال طلای المپیاد دنیای ریاضیات را کسب کرد و از 42، نمره 41 را به دست آورد.

وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ریاضی از دانشگاه شریف، تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. میرزاخانی پیش از این توانسته بود اثبات ساده ای برای یک قضیه پیچیده ریاضی را در ماهنامه انجمن ریاضی آمریکا به چاپ برساند. او تا مقطع دکتری به تحصیل در هاروارد ادامه داد، پس از آن به پرینستون رفت و پس از اخذ درجه استاد تمامی در این دانشگاه، از سپتامبر 2008 به تدریس در دانشگاه استنفورد مشغول شد.

از او افتخارات زیادی به جا مانده، از قرار دریافت در فهرست 10 نفره نشریه پاپیولر ساینس به عنوان افرادی که افق های تازه ای در مرزهای دنیا گگردده اند تا دریافت مدال فیلدز که بالاترین نشان افتخار در رشته ریاضی است.

میرزاخانی فقید راجع به تحقیقات خود گفته بود که هرچه بیشتر وقت خود را صرف ریاضیات می کرد، هیجان زده تر می شد.

این دانشمند بزرگ ایرانی در سال 2017 میلادی دنیا را به درود گفت ولی سهم ارزنده ای در زمینه ریاضیات به جا گذاشت.

فعالیت شگفت انگیز میرزاخانی در علم، راه را برای بسیاری از ریاضیدانان زن دنیا هموار کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 878

به "مریم میرزاخانی در بین 7 زنی که جهان را تغییر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریم میرزاخانی در بین 7 زنی که جهان را تغییر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید