کشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان

یک مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن کشف نموده است که استفاده از یک روش تحریک گیرنده موسوم به CD95 منجر به نابودی آن دسته از سلول های بنیادی سرطانی می گردد که موجب گسترش و عود بیماری می شوند.

کشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، سرطان، علی رغم تعداد روزافزون روش های تشخیص، در بین تمام بیماری های اصلی به عنوان یکی از سرسخت ترین بیماری ها به شمار می رود. محققان سراسر جهان به طور عمده به دنبال رویکردهای توقف بیماری هستند، برخی دیگر هم بر کشتن سلول های آن متمرکز هستند.

در رویکرد دوم، گزینه آپوپتوز یا خزان یاخته ای مورد تحقیق قرار می گیرد. این فرآیند شامل حمله هدفمند گیرنده ها به سلول های نامطلوب می گردد.

کار مشترک گروهی از محققان به رهبری متخصصان هماتولوژی-انکولوژی دانشگاه نورث وسترن(Northwestern)، درک ما را از قابلیت های روش مبارزه با سرطان گسترش می دهد.

دانشمندان تحقیقات خود را بر روی گیرنده های Fas یا CD95 متمرکز کردند که نقش مهمی در آپوپتوز دارند. این تحقیق نشان داد که ام آران ای(mRNA) گیرنده CD95، باعث مرگ در سلول های بنیادی سرطان می گردد.

مارکوس پیتر، محقق اصلی این مطالعه زمانی که یکی از مطالعات قبلی در مورد گیرنده ها در سال 2014 منتشر شد، شرح داد: هنگامی که سرطان مقاومت خود را در برابر درمان های سنتی مانند شیمی درمانی افزایش می دهد، به دلیل افزایش تعداد سلول های بنیادی سرطانی، بیشتر و بیشتر تهاجمی می گردد.

وی به عنوان استاد پزشکی دانشگاه هماتولوژی و انکولوژی و بیوشیمی و ژنتیک مولکولی نورث وسترن و همچنین نویسنده اصلی مطالعه حاضر کار می نماید.

وی اضافه کرد: این زیر جمعیت از سلول های سرطانی که برای بقا بیشترین وابستگی را به CD95 دارند، توسط تحریک این گیرنده از بین می روند.

اهمیت این تحقیق در زمینه انکولوژی بسیار بالا است، زیرا درک عوامل موثر در رشد و چرخه زندگی سلول ها در مبارزه با سرطان بسیار مهم است. در حقیقت، یک حوزه در حال ظهور در انکولوژی، به تعریف مرگ و میر سلولی می پردازد و عوامل تسریع یا مهار کردن این روند را آنالیز می نماید.

بنابراین، آپوپتوز یک جایگزین برای شیمی درمانی خواهد بود که یک روش تهاجمی برای کشتن سلول های سرطانی و بسیاری از عوارض جانبی مضر است.

آنچه سرطان به جامعه پزشکی اثبات می نماید این است که بر خلاف بسیاری از بیماری های اصلی دیگر، از نظر درمان، نقشه راه آسانی وجود ندارد. با توجه به رویکردهای در حال ظهور، محققان قادر به ترکیب درمان های موثر می شوند.

این مطالعه در مجله eLife به اشتراک گذاشته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید