کشف دلیل مرگبارتر شدن کرونا در بعضی افراد

به گزارش آی تی گپ، بسیاری از افراد پس از ابتلا به ویروس کرونا سلامت خود را بازیافته اند و بعضی دیگر به دلیل علائم شدید بیماری جان خود را از دست داده اند یا هم اینک در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. سوالی که دانشمندان در یک سال گذشته سعی در پاسخ دادن به آن را داشتند این بود که چرا بعضی افراد علائم خفیف بیماری را دارند و بعضی دیگر علائم شدید را از خود بروز می دهند.

کشف دلیل مرگبارتر شدن کرونا در بعضی افراد

دانشمندان چند عامل مانند سن، جنسیت و سابقه بیماری های زمینه ای را در این موضوع دخیل می دانند. بدان معنا که افراد مسن بیشتر از افراد جوان، مردان بیشتر از زنان و افراد دارای بیماری های زمینه ای بیشتر از افراد سالم در معرض ابتلا به کرونای شدید قرار دارند.

با این حال، تحقیقات جدید از عامل دیگری در این زمینه پرده برداشت. دانشمندان می گویند سطح بالای کلسترول خون یکی از عوامل تاثیر گذار در ابتلای شدید به ویروس کروناست.

مطالعات نشان می دهد افرادی که به دیابت و بیماری های قلبی - عروقی مبتلا هستند که باعث افزایش سطح کلسترول خون می گردد احتمال بیشتری دارد که در زمان آلوده شدن به کووید 19، شرایط وخیمی داشته باشند. در واقع شواهد حاکی از آن است که ویروس کرونا با چسبیدن به مولکول های کلسترول از آن ها برای رسیدن به سلول های هدف خود سواری مجانی می گیرد.

پیش تر نیز دانشمندان از ارتباط میان چاقی و ابتلا به کرونای شدید خبر داده بودند. با این حال، با بروز جهش های متعدد در ویروس کرونا که طی ماه های اخیر رخ داده است این احتمال وجود دارد که قدرت انتقال و کشندگی ویروس بیشتر یا کمتر گردد.

برای مثال، دانشمندان می گویند کووید 19 جهش یافته در انگلیس قدرت انتقال بیشتری نسبت به کرونای جهش نیافته دارد و احتمال می رود در آینده به گونه غالب این ویروس در دنیا تبدیل گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1678

به "کشف دلیل مرگبارتر شدن کرونا در بعضی افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دلیل مرگبارتر شدن کرونا در بعضی افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید