چین نخستین ناو هواپیمابر خود را آزمایش می نماید

به گزارش آی تی گپ، نخستین ناو هواپیمابر چین برای یک آزمایش همه جانبه به آب افتاد. درصورتی که آزمایش های بعدی موفقیت آمیز باشند، این ناو می تواند تا دو سال دیگر عملیاتی گردد. چین می خواهد با این کار به عنوان یک ابرقدرت دریایی موقعیت کسب کند.

چین نخستین ناو هواپیمابر خود را آزمایش می نماید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

نخستین ناو هواپیمابر ساخت چین صبح یکشنبه 13 مه (23 اردیبهشت) از بندری در شمال شرقی کشور به منظور یک عملیات آزمایشی راهی دریا شد. به گفته کارشناسان، حدود دو سال دیگر می توان از این ناو بهره برداری کرد.

بدین گونه چین در کنار نادر قدرت های نظامی قرار می گیرد که دارای ناو هواپیمابر ساخت کشور خود هستند.

بر اساس داده های وزارت دفاع چین، این ناو مدل Typ 001A فقط از قدرت رانشی و موتورهای متعارف استفاده می نماید. قدرت جابه جایی سیال کشتی حدود 70هزار تن است و بدین گونه چه به لحاظ حجم و اندازه و چه توان برد، نمی تواند با ناوهای هواپیمابر اتمی آمریکا رقابت کند.

چین تاکنون دارای تنها یک ناو هواپیمابر لیائونینگ بوده است که حدود 30 سال پیش در اتحاد جماهیر شوروی پیشین ساخته شد و در سال 2012 به چین فروخته شد. این ناو می توانست، همانند ناو جدید، حدود 40 هواپیما را بر عرشه خود حمل کند.

چین عملا داعیه مالکیت بر کل دریای جنوب چین را دارد؛ دریایی که بخش بزرگی از تجارت جهانی از راستا آن می گذرد.

رهبری چین میخواهد با ساخت یک زیردریایی، به عنوان یک قدرت بزرگ دریایی شهرت کسب کند. نمایش های قدرتی که تاکنون از سوی چین در این منطقه آبی اجرا شده، هر بار به تنش هایی با کشورهای همجوار و ایالات متحده آمریکا انجامیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 592

به "چین نخستین ناو هواپیمابر خود را آزمایش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین نخستین ناو هواپیمابر خود را آزمایش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید