چین مشتری دائمی تمام نفت ایران شد

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران : بر اساس گزارش جدید اویل پرایس، با بسته شدن قرارداد 25 ساله با چین، ایران برای تمام نفت خود یک مشتری دائم خواهد داشت.چین متعهد شده فراوری در میادین نفتی غرب کارون را حداقل 500 هزار بشکه در روز طی دو سال آینده افزایش دهد.

چین مشتری دائمی تمام نفت ایران شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، با بسته شدن قرارداد 25 ساله با چین، ایران برای تمام نفت خود یک مشتری دائم خواهد داشت. بنابراین تهران به سرعت در حال توسعه میادین نفتی خود است. این توسعه نه تنها شامل میادین اصلی در غرب کارون می گردد بلکه میادین نفتی چالش برانگیزتر مثل میادین مشترک با عراق را هم در برمیگیرد. چین متعهد شده فراوری در میادین نفتی غرب کارون را حداقل 500 هزار بشکه در روز طی دو سال آینده افزایش دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ایران مصمم است فراوری در میادین مشترک با عراق را افزایش دهد، میادینی مانند دهلران، نفت شهر، آزادگان و یادآوران. میادین نفتی آذر چالش برانگیزترین منابع نفتی در بلوک اناران هستند که شامل چنگوله و دهلران هم می شوند.

تکمیل فاز 1 میدان نفتی آذر تمام برنامه بهینه سازی فراوری نفت از میادین نفتی مشترک با عراق نیست. مطالعات جدید نشان می دهد ذخایر نفتی در این منطقه تا 4 میلیارد بشکه می رسد یعنی دو برابر رقمی که قبلا تخمین زده شده بود. هدف فاز دوم فراوری حداقل 71500 بشکه در روز به علاوه فراوری 80 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی در روز است که قرار است تا سرانجام سال 1399 محقق گردد.

به گفته منابع مطلع، فاز سوم فراوری از میادین نفتی افزایش فراوری تا بیش از 100 هزار بشکه در روز است که منوط به مشارکت شرکت ملی نفت می گردد.

شرکت استات اویل نروژ در 2003 توسعه میدان نفتی اناران را شروع کرد و پس از اکتشاف نفت در 2005 در میادین آذر و چنگوله، شرکت لوک روسیه هم به آن پیوست. شرکت لوک اویل 25 درصد سهام خود در بلوک اناران را در سال های 2008 و 2009 پس از تحریمهای آمریکا واگذار کرد و کشورهای اتحادیه اروپا هم به دنبال استات اویل 75 درصد سهام خود را در 2011 با تشدید تحریم ها کنار گذاشتند. با امضای قرارداد اتمی برجام در 2015، بسیاری از شرکت های نفتی تفاهم نامه هایی برای میادین نفتی بلوک اناران امضا کردند که شامل شرکت DNO نروژ، PTTEP تایلند، گزپروم نفت و لوک روسیه هم می شد.

پس از بیرون رفتن یک طرفه آمریکا از قرارداد برجام در 2018 و تحریم های پس از آن، ایران به دنبال یاری از چین و روسیه بود و از نیروی متخصص دانشگاه های ایران و موسسات آکادمیک چین و روسیه هم استفاده می کرد. به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، به تازگی 13 قرارداد به ارزش 160 میلیارد ریال (170 میلیون دلار) با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای انجام مطالعات در میادین نفت و گاز بسته شده است.

طبق گفته منابع ایرانی، حدود 6 تا 8 درصد از میادین نفتی این کشور فراوری خود را از دست داده اند که تنها با شیوه های EOR (ازدیاد برداشت نفت) قابل بازیابی است. این رقم برای نفت دریایی برابر با 12 تا 15 درصد است. بنابراین پاک کردن این خلأ برای رسیدن به هدف افزایش فراوری نفت خام لازم است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1332

به "چین مشتری دائمی تمام نفت ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین مشتری دائمی تمام نفت ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید