آقای روحانی! اگر تحریم نبود شما رئیس جمهور می شدید؟

به گزارش آی تی گپ، عامل اصلی پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 92 اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران و وعده او برای مذاکره و لغو تحریم ها بود.

آقای روحانی! اگر تحریم نبود شما رئیس جمهور می شدید؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حسن روحانی روز گذشته در مراسم افتتاح قطار برقی هشتگرد- تهران به ایراد سخنانی در زمینه شرایط فعلی کشور و تصویر شرایط ایران در زمانه بدون تحریم پرداخت. هرچند کمتر سخنرانی رئیس جمهور را می توان به یاد آورد که تحریم موضوع آن و رسیدن به روزگار بی تحریم خیال توصیفی آن نباشد اما سخنان اخیر روحانی به علت نسبت او با موقعیت مستقر فعلی قابل تامل است.

روحانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت پتروشیمی، گفت: در انتها دولت دوازدهم محصول پتروشیمی به 100 میلیون دلار می رسد یعنی 2 برابر محصول شروع دولت یازدهم که به معنای حرکت بزرگ کشور است. ما همه اینها را در شرایط جنگ اقتصادی انجام دادیم، اگر جنگ اقتصادی نداشتیم بدانید که از سال 95 تا امروز بیش از 200 میلیارد دلار منبع اضافی وارد کشور می شد، 100 میلیارد دلار پول نفت وارد می شد. روحانی بیان داشت: اگر تحریم نبود چه می شد؟ اگر تحریم نبود پارسال و امسال 100 میلیارد دلار درآمد اضافه کرده داشتیم. اگر تحریم نبود ما اعتبارات خارجی که استفاده می کردیم در طول این دولت تا انتها امسال حدود 100 میلیارد دلار برای خودمان و 100 میلیارد اعتبار خارجی که مجموعا 200 میلیارد دلار می شد داشتیم. الان این 200 میلیارد را نداریم اما کشور اداره می گردد، هرچند زندگی مردم سخت است.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به افتتاح متروی گلشهر به هشتگرد، گفت: 60 درصد پیشرفت این پروژه و 85 درصد اعتبارات آن در طول دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است و این بدان معناست که حتی در شرایط سخت و تحریم نیز همه توان خود را برای خدمت به مردم به کار گرفته ایم و باید از تلاش همه دست اندرکاران این پروژه بویژه وزیر راه، استاندار، مسؤول قرارگاه خاتم الانبیا(ص)، مسؤولان مترو، کنندگان مجلس، امام جمعه محترم و همه تلاشگران قدردانی کنیم.

روحانی با بیان اینکه در همین ایام آبان مردم با جمعیت میلیونی برای امنیت کشور، حمایت از نظام و رهبرشان به خیابان آمدند، گفت: مردم وفادارند و بخوبی درک می کنند که این انقلاب و نظام می خواهد به این مردم خدمت کند و دشمنان ما به طور مداوم می خواهند این پیروزی ملت را از دست مردم بگیرند. روحانی همچنین در ادامه گفت: اگر رئیس جمهور جایگاهی دارد برای رای مردم است. اگر در دنیا مورد احترام قرار می گیرد و اگر می تواند در برابر آمریکا و قدرتمندان حرف بزند و اگر می تواند در برابر فشار اروپا بایستد [به خاطر رای مردم است].

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری رزمایش ایران، روسیه و چین در آب های دریای عمان، گفت: این مانور دنیای تاراج گر را خیلی عصبانی کرده و خیلی ناراحت هستند که چه طور شد که قدرت های بزرگ چین و روسیه در کنار هم نیروهای دریایی شان در کنار ارتش و سپاه قرار گرفتند. این مانور برای کشورهای کوچک منطقه که برخی از آنها در برابر آمریکا متواضع هستند قابل تحمل نبود و برای آمریکایی ها و انگلیسی ها قابل تحمل نبود. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه به رغم تنگناها بودجه عمرانی را برای سال آینده 70 هزار میلیارد گذاشتیم، گفت: به رغم همه فشارها 20 درصد حقوق کارمندها را امسال بالا برده ایم و سال آینده 15 درصد بالا می بریم و به رغم همه مسائل و فشارها راستا را درست حرکت می کنیم. رئیس جمهور با اشاره به خودکفایی کشور در زمینه حفر تونل گفت: امروز 100 درصد کار ساخت مترو و حفر تونل را مهندسان ایرانی انجام می دهند. راه آهن، ریل و مترو به عنوان یکی از راه های صحیح در حمل مسافر و بار و همچنین سلامت مردم و هوای سالم و اقتصاد کشور است. روحانی با اشاره به پروژه های ریلی چابهار- زاهدان و رشت- آستارا از وزیر راه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا درخواست کرد تا هر چه سریع تر و با به کارگیری ظرفیت های بخش خصوصی این پروژه ها را تکمیل کنند و به بهره برداری برسانند. وی اضافه کرد: راه ما راه صحیح و راستامان راستا توسعه کشور و رفاه مردم است و همه اینها در سایه انصاف، عدالت، سخن گفتن درست، اتحاد و وحدت و یگانگی تحقق می یابد.

شاید قابل تامل ترین نکته در سخنان روحانی تاکید چندباره او بر مساله تحریم ها برای فرار از پاسخگویی نسبت به کارنامه اجرایی خود و دولتش باشد. او که 2 روز پیش هم با طرح دوگانه جنگ، صلح، اساسا وعده هایش را برای زمانه بزم خوانده بوده و با رزمی توصیف کردن شرایط، اقدام به مسؤولیت زدایی از دولتش در قبال وعده های انتخاباتی و وظایف اجرایی کرده بود، این بار نیز با تصویر زمانه ای بدون تحریم، شروع به دفاع از عملکرد خود کرد، غافل از اینکه اساسا مبنای شکل گیری دولت او بر رفع تحریم ها و عبور از آنچه آن را جنگ می نامد بوده است، چرا که دولت او ماهیت وجودی خود را مدیون این تحریم ها بوده است و با وعده ریشه کن کردن آن تکیه بر مسند اجرایی کشور زده است. افتخار به دستاوردهای ناموجودی که امکان وجودی شان را تنها می گردد به شرایط ناکجاآبادی بدون تحریم پیوند زد، نشان از عدم توجه به همین کارویژه اصلی یعنی وعده رفع تحریم ها دارد.

مضاف بر اینها، سیاه و سفید کردن روایت ها با طرح کلیدواژه تحریم می تواند شگردی سیاسی برای فشار وارد کردن به نظام با نیت تحمیل مجدد ایده سیاسی مذاکره با آمریکا باشد. زمانی که او با وجود تحریم هیچ راه گشایشی برای عبور از شرایط فعلی متصور نمی گردد بخوبی می توان این نتیجه را گرفت که از بین رفتن ناکارآمدی اجرایی دولت دوازدهم را تنها به از بین رفتن شرایطی که جنگی می نامد گره می زند و در سایه این پیوند به دنبال طرح مجدد ایده مذاکراتی است. اختصارا عمر دولت روحانی به تصویرسازی خیالی از جامعه ای بدون تحریم گذشته است. او با این خیال خود را نیرویی نجات بخش تعریف کرد و حالا با بازتعریف همان خیال به دنبال مسؤولیت زدایی از خود می گردد. از دیگر نکات مورد بحث در سخنان روحانی می توان به استاندارد دوگانه او در قبال سپاه اشاره کرد. وی که زمانی با کنایه به این نهاد و دولت تفنگدار خطاب کردن آن به دنبال خلق دوگانه میان قوه تحت مدیریت خود و این نهاد اجرایی بود، این روزها برای دفاع از عملکرد اجرایی خود به ارائه گزارش کار اقدامات صورت گرفته تحت مدیریت این نهاد می پردازد و در کنار این مساله با مصادره حضور خیابانی مردم که برای نفی رویه آشوب طلبان صورت گرفته بود، از آن به عنوان جلوه ای از عدم نارضایتی ها نسبت به عملکرد دولت دوازدهم استفاده می کند. کارنامه روزهای تحریمی دولت در حالی با اقدامات قرارگاه خاتم الانبیا(ص) مورد افتخار قرار می گیرد که در روزهای پسابرجامی، سپردن پروژه های عمرانی و اجرایی به آن را گران و بی صرفه می دانستند.

منبع:وطن امروز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 809

به "آقای روحانی! اگر تحریم نبود شما رئیس جمهور می شدید؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آقای روحانی! اگر تحریم نبود شما رئیس جمهور می شدید؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای روحانی! اگر تحریم نبود شما رئیس جمهور می شدید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید