چگونه یک برنامه ریزی صحیح و عملی داشته باشیم؟

به گزارش آی تی گپ، برای یک برنامه ریزی صحیح ضروری است بی حوصلگی، تنبلی و بی انگیزگی را در خود درمان نموده و برنامه ای را با توجه به نکات توصیه شده آماده کنید.

چگونه یک برنامه ریزی صحیح و عملی داشته باشیم؟

برنامه ریزی یعنی از پیش اندیشیدن که نقش مهمی در رسیدن به اهداف و پیروزیت در زندگی دارد. فرایندی است که مانع اشتباهات و اتلاف وقت شده، فرصت های پنهان را آشکار می نماید و به پیش بینی و ساختن آینده کمک می نماید. در واقع برنامه ریزی ما را در حرکت از آنجایی که هستیم به سمت آنجایی که می خواهیم برویم کمک می نماید و به ما کمک می نماید تا بتوانیم میان وظایف و علاقمندی هایمان در زندگی تعادل برقرار کنیم. روان شناسان معتقدند با تکیه به موارد زیر می توانید برنامه ریزی مثمرثمری داشته باشید.

چگونه یک برنامه ریزی مفید داشته باشیم؟

اگر چه بی حوصلگی در زندگی شهرنشینی امروزی به یک معضل دایمی تبدیل شده است، اما شما می توانید با کمی تمرین و همت تاثیر بی حوصلگی را در زندگیتان کمرنگ نموده و به درمان بی حوصلگی اقدام کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که همان طور که بی حوصلگی روی برنامه ریزی ها تاثیرگذار است، بی برنامگی هم خود می تواند به عاملی جهت بی نظمی در زندگی و در نتیجه بی حوصلگی تبدیل گردد. گاهی نیز بی حوصلگی ها بر اثر افسردگی یا ناامیدی ایجاد می گردد. اگر سعی کنید این مسایل را حل کنید و همراه با امیدواری به زندگی نگاه کنید ناخودمطلع به سمت برنامه ریزی کردن تمایل پیدا خواهید کرد.

عامل دوم تنبلی است. برای افراد تنبل فرقی نمی نماید برنامه ها سخت باشد یا آسان، بلندمدت باشد یا کوتاه مدت، آنها در هر حال از برنامه ریزی کردن فراری هستند. بهتر است از همین الان قبل از آن که فرصت ها از بین بروند دست به کار شوید، راه های مقابله با تنبلی را یاد بگیرید و آغاز به برنامه ریزی کنید.

عامل سوم نداشتن انگیزه کافی برای برنامه ریزی کردن است. از بین رفتن انگیزه به دلایل متعددی اتفاق می افتد. یکی از دلایل بی انگیزگی شکست خوردن در برنامه های قبلی است. برای آن که این تصور ذهنی که شما به هر کاری که دست می زنید، با شکست روبه رو می شوید را از بین ببرید می توانید برای آغاز برنامه های کوچک و آسان را انتخاب کنید. از آنجا که دسترسی به این برنامه ها امکان بیشتری دارد، اعتماد به نفس شما تقویت خواهد شد و در آینده پیروز تر خواهید بود. عامل دیگری که موجب بی انگیزگی در برنامه های بلندمدت می گردد فراموش کردن پاداش بزرگی است که در سرانجام نصیب شما خواهد شد.

یک آغاز قوی و با انرژی می تواند پیروزیت شما را در سرانجام برنامه هایتان تضمین کند. توجه داشته باشید این انرژی را در طول برنامه ریزی حفظ کنید. این طور نیست که تصور کنید یک برنامه فشرده پیروزی شما را تضمین کند، بلکه اگر زمانی را برای استراحت خود در نظر نگیرید نمی توانید در مراحل بعدی پیروز شوید. به یاد داشته باشید گاهی مقصد در طول جهت است نه در انتهای آن.

پنجمین عامل عدم توانایی در تصمیم گیری است که برنامه ریزی ها را با شکست روبه رو می نماید. با خودتان تمرین کنید تا در تصمیم گیری ها فردی قاطع باشید. زمانی که دیگران می بینند شما نمی توانید سر تصمیم خود بایستید شما را جدی نمی گیرند. البته همه اینها به این معنا نیست که به فردی متعصب تبدیل شوید، بلکه زمانی که مرتکب اشتباه شدید آن را بپذیرید و از دیگران عذرخواهی کنید. داشتن تعادل به شما کمک می نماید که اطرافیانتان از همراهی با شما لذت ببرند.

موضوع بسیار ساده است شما نمی توانید نه بگویید و هر بار که برای خودتان برنامه ریزی می کنید دیگران وظایف جدیدی را به عهده تان می گذارند یا از شما در خواست هایی می نمایند که شما توانایی مخالفت با آنها را ندارید. پس مهارت نه گفتن را بیاموزید.

برنامه ریزی تنها برای رسیدن به خواسته های اجتماعی تان و بهره وری بیشتر نیست بلکه به حفظ سلامتی و شاد بودن کمک می نماید. پژوهش ها نشان دادند دانشجویانی که در برنامه ریزی خود زمانی را به خودشان اختصاص می دهند بهتر بر اضطراب غلبه می نمایند و پیروز تر هستند. افراد گوناگون کارهای مختلفی را در این زمان ها انجام می دهند. بعضی مراقبه (مدیتیشن) می نمایند، بعضی دوست دارند چرت بزنند، عده ای دیگر بازی های ویدئویی را ترجیح می دهند، بعضی هم به دیدار با دوستان علاقه مند هستند و بسکمک فعالیت های دیگر. فعالیت مورد علاقه تان را که از آن لذت می برید و فشار و اضطراب تان را کاهش می دهد شناسایی کنید و آن را در برنامه روزانه تان قرار دهید.

نکاتی که باید برای یک برنامه ریزی درست در نظر بگیرید

 1. پیش از تهیه یک برنامه بهینه باید از کارهایی که طی روز انجام می دهید و نحوه تنظیم آنها مطلع باشید.
 2. فهرستی از همه فعالیت های تان و مدت زمان انجام هر یک تهیه کنید.
 3. کارهای مهم را که احتیاج به تمرکز بیشتری دارند در زمان هایی انجام دهید که بیشترین بهره وری را دارید.
 4. هنگام برنامه ریزی روزانه تان، عادت های سودمند و آسیب رسان را شناسایی کنید.
 5. اگر امکان تغییر کارها نیست شاید بد نباشد در صورت امکان بعضی کارها را در وقت های تلف شده تان انجام بدهید.
 6. برنامه هر روز را شب پیش بریزید.
 7. بعضی کارها باید هرچه سریع تر انجام شوند و بعضی دیگر را می توان به تعویق انداخت. در برنامه ریزی روزانه تان به اولویت ها توجه کنید.
 8. برای انعطاف پذیری بیشتر در برنامه تان با وقفه های مناسب وقت های آزاد داشته باشید تا در صورت پیشامد یک کار ضروریِ غیرمنتظره، آن موقع ها را به این کار اختصاص دهید.
 9. می توانید این زمان های آزاد را به کارهای مورد علاقه تان و مواردی که به پیشبرد اهداف بلندمدت تان کمک می نمایند اختصاص دهید.
 10. بهترین ابزار را برای ثبت برنامه تان پیدا کنید. رایانه، لپ تاپ، انواع اپلیکیشن ها و… امکان ثبت و نگهداری برنامه تان را به شما می دهند.
 11. روزتان را به بخش های نیم ساعته تبدیل کنید و تخمین بزنید برای انجام هر کار چند بخش ضروری است. با این روش ضرورتی ندارد با ساعت و دقیقه کارتان را پیچیده کنید.
 12. به طور منظم برنامه تان را مرور کنید تا کارها و فعالیت هایی که برای شان برنامه ریزی کردید به شما یاد آوری گردد.
 13. با پیروی از برنامه روزانه تان امکان ارزیابی آن را هم خواهید داشت و مثلا می توانید زمان تقریبی تخصیص داده شده به فعالیت ها را اصلاح کنید و یا ترتیب کارها را تغییر دهید. حواستان به اهداف بلندمدت تان باشد و از آنها غافل نشوید.
 14. زمان های معین و ثابتی را به خودتان و کارهای مورد علاقه تان اختصاص بدهید. اختصاص زمانی به خودتان و کارهای موردِ علاقه تان باعث می گردد انجام کارهای ضروری ناخوشایند آسان تر گردد.
 15. درحالی که مطابق با برنامه تان پیش می روید به خاطر کوششی که می کنید به خودتان پاداش بدهید.
 16. قبل از اینکه به خواب بروید مطمئن شوید که برای روز بعد آماده اید و وقتی که بیدار می شوید دقت کنید چه کارهایی را می خواهید انجام بدهید .
 17. مثبت بودن را از قلم نیاندازید. زمانی که در حال برنامه ریزی هستید تنها به پیروزیت فکر کنید و به شکست های احتمالی توجهی نداشته باشید.
 18. سعی کنید برنامه شما کوتاه، ساده و قابل اجرا باشد.
 19. ـ تصاویر ذهنی دقیق و واضح تر از اهداف پیروزیت شما را افزایش می دهد. سعی کنید تمام آنچه ممکن است در طول جهت اتفاق بیفتد را برای خودتان ترسیم کنید.
 20. بهترین برنامه ریز درسی، خود فرد است. یعنی هر شخص باید با توجه به شرایط روحی، جسمی، محیطی، زمانی، علاقه، هدف، نقاط ضعف و قوت خویش برای خودش برنامه ریزی کند.
 21. سعی کنید در برنامه هایتان متکی به توانایی ها و استعدادهای خودتان باشید تا در صورت عدم پشتیبانی دیگران مجبور نباشید طعم شکست را تجربه کنید.
 22. برای برنامه ای که می ریزید تمام کوشش خودتان رو به کار بگیرید تا عملی گردد.
منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1391

به "چگونه یک برنامه ریزی صحیح و عملی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک برنامه ریزی صحیح و عملی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید