6 علت مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

به گزارش آی تی گپ، اگر اطلاعات حساس شما مانند عکس ها، اسناد و فایل های کاری به صورت ناگهانی از بین بروند، چه اتفاقی می افتد؟ این فکر احتمالا باعث نگرانی شما می گردد، اما همزمان اهمیت بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات را نیز نشان می دهد. متأسفانه، بیشتر مردم بکاپ گرفتن را ضروری نمی دانند. از دست دادن اطلاعات می تواند به طور غیرمنتظره و ناگهانی رخ دهد، بنابراین مهم است که سیستم هایی برای محافظت از آنها داشته باشید. این محافظت در نهایت شما را از دردسرهای زیادی نجات می دهد. در ادامه مطلب به آنالیز شش علت اصلی برای بکاپ گرفتن از اطلاعات می پردازیم.

6 علت مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید

بکاپ گرفتن از اطلاعات و حفظ آن ها

از دست دادن اطلاعات واضح ترین علت برای داشتن نسخه بکاپ است که بیشتر مردم به آن اهمیت نمی دهند. بیشتر افراد تصور می نمایند، استفاده از هارد دیسک برای نگهداری از اطلاعات کافی است و احتیاجی به بکاپ گیری نیست، اما اینحا سوالی مطرح می گردد؛ آیا از زمان خراب شدن هارد دیسک خود آگاه هستید؟ اگر بنا به هر علتی دستگاه شما دزدیده، هک یا حتی آلوده به بدافزار گردد، آنگاه باید چه کرد؟ البته ابزارهای بازیابی اطلاعات زیادی وجود دارد که می تواند به شما در بازیابی اطلاعات از دست رفته یاری کند.

با این حال، ابزارهایی که درست کار می نمایند و اطلاعات شما را بدون آسیب، بازیابی می نمایند بیشترا گران هستند. باید اشاره نمود اگر حجم اطلاعات از دست رفته شما زیاد باشد، احتمال کمی وجود دارد که در نهایت بتوانید تمام آن ها را بدون صرف هزینه گزاف بازیابی کنید. شاید بهتر باشد به جای پرداخت هزینه برای خدمات بازیابی اطلاعات، برای سرویس های تهیه بکاپ مانند OneDrive یا iCloud، هزینه و یک نسخه پشتیبان از همه اطلاعات ضروری خود تهیه کنید.

کارآمد بودن بکاپ گرفتن از اطلاعات

اگر به طور تصادفی یک فایل یا پوشه را حذف کنید، دسترسی به یک نسخه بکاپ یاری بزرگی است. داشتن نسخه پشتیبان این اطمینان را ایجاد می نماید که همواره دسترسی سریع به اطلاعات دارید. این موضوع دردسرهای مختلف برای ساخت مجدد یا یافتن فایل های گمشده را کاهش می دهد.

در صورت احتیاج به ریست کردن سیستم عامل، بکاپ گیری می تواند به صرفه جویی در زمان نیز یاری کند. در واقع به جای نصب دستی برنامه ها، می توانید فقط از یک ابزار تهیه بکاپ بهره ببرید که به طور اتوماتیک این کار را برای شما انجام دهد. ابزارهای پشتیبان گیری هنگام انتقال اطلاعات از سیستم قدیمی به تازه نیز مفید هستند. تصاویر پس زمینه، تنظیمات شخصی سازی شده و فایل های شما به طور اتوماتیک بازیابی و در سیستم تازه نصب می شوند. به این ترتیب، به جای نگرانی در خصوص تنظیم همه چیز از ابتدا، می توانید مدتی را صرف لذت بردن از دستگاه تازه کنید.

بکاپ گرفتن از اطلاعات و اختلال در کسب و کار

بر اساس گزارش های مرکز منابع سرقت هویت (Theft Resource Center)، در سال 2022، حدود 422 میلیون نفر تحت تأثیر نقض اطلاعات (Data Breaches) قرار گرفته اند. این آمار نه تنها شامل افراد، بلکه شامل شرکت های بزرگی مانند توییتر، مایکروسافت و آمریکن ایرلاینز (American Airlines) نیز می گردد. اگر فایل های زیادی در رابطه با کسب و کار خود را روی یک سیستم نگهداری می کنید، باید نسبت به از دست رفتن اطلاعات حساسیت بیشتری به خرج دهید.

در صورتی که کسب و کار شما داده های مهمی را از دست بدهد، بازگردانی اطلاعات احتیاجمند صرف زمان و کوشش زیادی است. بعلاوه این احتمال وجود دارد که بعضی از فایل ها برای همواره از بین بروند. این موضوع می تواند کسب و کار شما را به طور کامل متوقف کند، در صورتی که اگر سیستم پشتیبانی مناسبی در اختیار داشتید، احتیاج به اختصاص دادن این زمان برای بازگردانی اطلاعات نبود.

زیان مالی

یکی دیگر از موارد نگران نماینده در صورت نداشتن نسخه بکاپ از اطلاعات، ضررهای مالی است. راه های مختلفی وجود دارد که نداشتن نسخه پشتیبان می تواند باعث ضرر مالی برای شما و کسب و کارتان گردد. برای مثال یکی از ابتدایی ترین موارد، احتیاج به اختصاص دادن زمان برای بازگردانی اطلاعات است. بازیابی یا ایجاد مجدد اطلاعات از دست رفته زمان زیادی احتیاج دارد. زمانی که می توانست برای کسب عایدی بیشتر یا رشد کسب و کار استفاده گردد.

علاوه بر این باید برای خرید نرم افزار بازیابی اطلاعات هزینه کنید یا در موارد خیلی ضروری، یک متخصص برای انجام این کار استخدام کنید. این موضوع یک هزینه غیرمنتظره است و می تواند بر عایدی شما تأثیر منفی بگذارد. در مرحله بعد اگر قربانی باج افزار شوید، شرایط می تواند بدتر گردد. باج افزار فایل ها و سیستم شما را گروگان نگه می دارد و تنها راه دریافت مجدد اطلاعات، پرداخت پول به عاملان حمله است.

آرامش روانی

از دست دادن اطلاعات علاوه بر هدر دادن زمان، می تواند کسب و کار شما را مختل، و در نهایت منجر به زیان مالی گردد. این موضوع باعث ناامیدی و استرس زیادی خواهد شد. بکاپ گرفتن از اطلاعات به شما آرامش می دهد. تصور کنید اطلاعات شما از دست رفته اما شما از قبل نسخه پشتیبان تهیه نموده اید؛ بنابراین بدون درنگ اطلاعات را بازیابی می کنید و در اسرع وقت به کار خود باز می گشت. این موضوع چقدر خیال شما را راحت می نماید؟ اگر به طور تصادفی نیز چیزی را حذف کنید، می توانید به سرعت از پوشه بکاپ خود به فایل دسترسی پیدا کنید.

هنگام ارتقاء رایانه شخصی یا خرید یک لپ تاپ تازه، احتیاجی نیست نگران فایل های خود باشید، زیرا بکاپ گرفتن منظم از اطلاعات باعث شده تا آنها از قبل در فضای ابری امن قرار بگیرند. در نهایت دیگر نگران دزدی یا حملات باج افزاری نیستید و این موارد هیچ آسیبی به شما وارد نمی نماید، زیرا با داشتن یک نسخه پشتیبان امن از تمام اطلاعات خود، نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات در صورت پرداخت نکردن پول ندارید. پشتیبان گیری از اطلاعات زمان زیادی نمی گیرد اما در نهایت شما را از بسیاری از نگرانی ها نجات می دهد.

حفاظت از مالکیت معنوی

نوآوری و کار خلاق سنگ بنای هر کسب و کاری است. اگر اطلاعات شما ایمن نباشند، ممکن است ایده های شما در برابر سرقت آسیب پذیر باشند. شما باید یک مانع امن برای هر نوع آسیب ایجاد کنید تا اطلاعات شما به دست افراد اشتباه نیفتد.

بسیاری از روش های تهیه بکاپ به شما یاری می نمایند تا فایل ها یا پوشه های خاصی را رمزگذاری کنید. این موضوع به شما اطمینان می دهد که فقط شما یا افرادی که به آنها اعتماد دارید به اطلاعات ضروری دسترسی دارند. در موارد قانونی که دارایی معنوی شما به سرقت رفته یا مورد نقض قرار می گیرد، می توانید از نسخه بکاپ برای ارائه مدارک و مطالبه حقوق مالکیت آن بهره ببرید. بعضی از روش های تهیه بکاپ نیز به شما یاری می نمایند تا بتوانید دسترسی های غیرمجاز را شناسایی و از مالکیت معنوی خود در برابر سرقت محافظت کنید.

در نهایت، اگر تصمیم به بکاپ گرفتن از اطلاعات خود دارید، مطمئن شوید که دارای احراز هویت دو مرحله ای (Two-factor authentication) است. احراز هویت دو مرحله ای قبل از ورود به سیستم از شما اطلاعات بیشتری می خواهد، بنابراین یک لایه امنیتی اضافی در برابر شخصی که سعی می نماید وارد پوشه های پشتیبان شما گردد ایجاد می نماید.

سخن پایانی

بکاپ گرفتن از اطلاعات را دست کم نگیرید. به یاری بکاپ شما همواره به تمام اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت حتی اگر دستگاه شما خراب، دزدیده یا گم شده باشد. نصب ابزارهای بکاپ گیری نیز فوق العاده آسان است و اغلب آنها بدون اینکه شما متوجه شوید فقط در پشت صحنه کار می نمایند. اگر می خواهید یک نسخه پشتیبان فیزیکی داشته باشید، می توانید یک هارد دیسک خارجی خریداری کنید و اطلاعات خود را در آنجا ذخیره کنید. توصیه ما استفاده از نسخه فیزیکی در کنار فضای ابری امن است.

آیا تا به امروز از نسخه بکاپ استفاده نموده اید؟ خواهشمندیم که تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 آبان 1402 بروزرسانی: 3 آبان 1402 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2399

به "6 علت مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 علت مهم برای بکاپ گرفتن از اطلاعات که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید