پژوهش سراهای آموزش و پرورش؛ مراکزی فراتر از مدرسه

به گزارش آی تی گپ، گاهی کتاب های درسی و محتواهای آموزشی مدرسه، برای برخی از دانش آموزان، شبیه ترمز اتومبیل عمل می کند؛ یعنی برخی از نوجوان ها که به موضوعات علمی فراتر از کتاب های درسی علاقه دارند؛ اگر بخواهند فقط به محتوای کتاب و آموزش های مدرسه بسنده کنند، سرعت رشد و پیشرفتشان در فراگیری علوم مورد علاقه، کم می شود.

پژوهش سراهای آموزش و پرورش؛ مراکزی فراتر از مدرسه

برخی مدارس در سال های گذشته، امکانات بیش تری در اختیار این بچه ها قرار می دادند؛ چیزهایی شبیه برگزاری کلاس های فراتر از کتاب، برگزاری دوره های نجوم، فیزیک پیشرفته و... و یا کلید آزمایشگاه فیزیک و شیمی را در اختیار این بچه ها قرار می دادند تا این دسته از بچه های علاقه مند، بتوانند از چنین امکاناتی بیش تر بهره مند شوند. اما مسائل فراوانی هم در مسیر پیشرفت این بچه ها از سوی خانواده ها یا مدارس وجود داشت: یکی از مهم ترین آن ها چماق کنکور است؛ و این که این حرف ها در کنکور نمی آید و برای بچه ها نان و آب نمی شود و به جای مطالعه کتاب هایی فراتر از درس و مدرسه، باید تست بیش تر بزنند و مهارت های شرکت در آزمون های مختلف را پیدا کنند.

مسائل دیگری هم وجود داشت؛ تنوع علوم و علایق بچه ها و نبود امکانات در هر مدرسه متناسب با سلیقه های مختلف.

همین قصه و اهمیت موضوع باعث شد که موضوع تأسیس مراکزی فراتر از کتاب و درس، در شورای عالی آموزش و پرورش به بحث گذاشته شود و بالأخره بعد از برگزاری هشت جلسه پربار، در سال 1395، اساسنامه پژوهش سراهای دانش آموزی در این شورا به تصویب برسد و ابلاغ شود.

  • پژوهش سراهای دانش آموزی چگونه جایی است؟

پژوهش سرای دانش آموزی، مرکزی علمی ـ پژوهشی است که زیر نظر آموزش و پرورش و به منظور شناسایی و فراهم آوردن زمینه رشد و هدایت استعدادها و پرورش خلّاقیت های فردی و گروهی دانش آموزان و توسعه فرهنگ مطالعه، تحقیق و پژوهش در بین آنان، به دو صورت دولتی (هیأت امنایی) و غیردولتی تأسیس و اداره می شود. برخی از اهداف این مراکز از این قرار است:

1ـ تقویت و تعمیق فرهنگ مطالعه، تحقیق و پژوهش های فردی و گروهی در بین دانش آموزان

2ـ شناسایی، جذب و هدایت دانش آموزان مستعد و علاقه مند متناسب با نیازهای کشور

3ـ تلفیق دانش نظری و فعالیت های عملی و کاربردی

4ـ تسهیل دستیابی دانش آموزان به یافته های تازه علمی، پژوهشی و فناوری

5 ـ پرورش خلاقیت و تقویت بنیه علمی و پژوهشی دانش آموزان و معلمان

6 ـ حمایت از دانش آموزان و هنر جویان پژوهشگر برتر و کارآفرین

7ـ ایجاد زمینه و تقویت انگیزه حضور مؤثر دانش آموزان مستعد در عرصه های علمی، فرهنگی، هنری و فناوری در سطح ملی و بین المللی (جشنواره ها، المپیادها و...) و...

  • مخاطبان پژوهش سراهای دانش آموزی چه کسانی هستند؟

دانش آموزان دوره های ابتدایی، متوسطه اول و دوم و هنرجویان علاقه مند به مطالعه و پژوهش، در چارچوب شیوه نامه های ابلاغی می توانند در پژوهش سرا ثبت نام کنند و از خدمات آن بهره مند شوند.

  • زمینه فعالیت این مراکز چیست؟

1ـ آموزش روش های مبتنی بر پژوهش

2ـ طراحی و انجام پروژه های تحقیقی، پژوهشی و فناوری دانش آموزی

3ـ برگزاری جشنواره ها و مسابقات علمی و پژوهشی و فناوری

4ـ حمایت مالی و معنوی از دانش آموزان برای حضور در جشنواره ها و برنامه های علمی و پژوهشی داخلی و خارجی

5 ـ آزمایش و تجربه ایده های پژوهشی دانش آموزی

6 ـ حمایت از کاربست و تولید ایده ها و یافته های علمی و پژوهشی و تجاری سازی آن ها

7ـ تعامل اثربخش با مدارس و ارائه خدمات به آن ها در زمینه های علمی، پژوهشی و فناوری

8 ـ تعامل اثربخش با پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، تحقیقاتی و دانشگاهی و جلب حمایت آن ها

  • چند پژوهش سرای دانش آموزی در کشور وجود دارد؟

به گزارس خبرنگار بخش کودک و نوجوان خبرنگاران و به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محمدمهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه، در نشست خبری خود در تاریخ یکشنبه، 1401/07/17 گفت: در حال حاضر جمعاً 691 پژوهش سرای دانش آموزی در کشور داریم. به همین علت و به منظور تقویت مهارت نرم دانش آموزان در پی ایجاد باشگاه کارآفرینان نوجوان هم هستیم. امیدوارم در سال تحصیلی بتوانیم این طرح را در برخی مدارس اجرا کنیم تا مهارت نرم تقویت شود و دانش آموزان ما در آینده تبدیل به یک کارآفرین شوند.

  • برای ثبت نام در پژوهش سراهای دانش آموزی باید چه کنیم؟

شاید ساده ترین راه، مراجعه به درگاه https://src.medu.ir/portal/home.php و کسب اطلاعات بیش تر است. وقتی به این درگاه مراجعه کردید، ابتدا از بخش معرفی پژوهش سراهای دانش آموزی، آدرس الکترونیکی پژوهش سراهای استان خود را بیابید و بعد از مراجعه حضوری، و با اندیشیدن و تلاش، به اهداف و آرزوهایتان دست پیدا کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1401 بروزرسانی: 10 آذر 1401 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2272

به "پژوهش سراهای آموزش و پرورش؛ مراکزی فراتر از مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش سراهای آموزش و پرورش؛ مراکزی فراتر از مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید