پروین اعتصامی بانوی صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین

به گزارش آی تی گپ، رخشنده اعتصامی متخلص به پروین از بانوان صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین در 25 اسفندماه 1285 هجری شمسی در تبریز به دنیا آمد.

پروین اعتصامی بانوی صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین

به گزارش خبرنگار پروین اعتصامی از بانوان صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین، دختری با هوش خدادادی از خانواده ای فرهنگی بود که دوران کودکی اش در یکی از طوفانی ترین مقاطع تاریخ معاصر ایران سپری شد.

پدرش یوسف اعتصامی (اعتصام الملک) از رجال نامی و نویسندگان و مترجمان مشهور اواخر دوران قاجار بود و ماهنامه ادبی بهار را منتشر می کرد. مادرش اختر فتوحی فرزند میرزا عبدالحسین متخلص به شوریاز واپسین شاعران دوره قاجار اهل تبریز بود.

محمدی مدیر عامل خانه پروین اعتصامی در مصاحبه با خبرنگار گفت: پروین اعتصامی در یک محیط خانوادگی علمی، اخلاقی و دینی رشد کرد.

وی گفت: پروین اعتصامی پنج ساله بود که به همراه خانواده به تهران آمد و در محافل ادبی که توسط پدرش برگزار می شد شرکت کرد و از نزدیک با بزرگانی، چون علی اکبر دهخدا، ملک الشعرای بهار، عباس اقبال آشتیانی، سعید نفیسی و نصرا.. تقوی آشنا شد.

وی اضافه نمود:اولین کاشف استعداد پروین اعتصامی بعد از پدر، مرحوم ملک الشعرای بهار بود که اولین مقدمه را نیز بر دیوان ایشان نوشته است که همچنان یک مقدمه معتبر برای دیوان وی محسوب می گردد.

مهرنگ استاد دانشگاه درباره پروین اعتصامی به خبرنگار گفت: وی در تاریخ ادبیات ایران بی نظیر هستند مخصوصا در میان شاعران زن از صندلی بالایی برخوردارند.

وی اضافه نمود: استاد شهریار معتقد بود در ادبیات فارسی بخصوص در قطعه سرایی سبک و نوع خاصی وجود دارد و این را می توان در شعرهای پروین اعتصامی مشاهده کرد چرا که کسی به همپایی پروین اعتصامی نمی رسد.

طوسی شاعر نیز در مصاحبه با خبرنگار ازدواج ناموفق پروین با پسر عمویش تیمسار محمد آرتا رئیس شهربانی آن موقع کرمانشاه را جزو غم انگیز ترین حوادث زندگی پروین ذکر می نماید.

وی گفت:این زندگی مشترک بیش از سه ماه دوام نیاورد و پروین مجبور شد ترک خانه شوهر کند و به خانه پدر بازگردد.

طوسی معتقد است بعد از این حادثه سنگین به تشویق پدر و به منظور بازیابی مجدد روحیه پروین پدرش اجازه انتشار اشعار وی را می دهد و استاد ملک الشعرای بهار نیز یک مقدمه جامع و کاملی بر دیوان پروین می نویسد.

وی اضافه نمود: پروین اعتصامی جزو نخستین زنانی است که بعد از اجازه حضور و فعالیت اجتماعی یافتن زنان در آن دوران در کتابخانه دانشسرای عالی تهران استخدام شده است و مفتخر به دریافت نشان درجه سه لیاقت در دوران پهلوی اول شده است که از دریافت آن نشان امتناع نموده است.

ابراهیمی مدرس ادبیات فارس نیز به خبرنگار گفت: پروین در عرفان از مثنوی معنوی مولانا اقباس نموده است و در شعر های انتقادی نیز از ملک الشعرای بهار پیروی نموده است.

وی اضافه نمود: پروین اعتصامی در ادب فارسی صاحب 68 مناظره است و از پروین یک دیوان به یادگار مانده است، دیوان پروین اعتصامی مشتمل بر 6500 بیت و 248 قطعه شعر است.

پروین اعتصامی در تاریخ 15 فروردین 1320 و درسن 34 سالگی بر اثر بیماری حصبه درگذشته ودر کنار مقبره حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شده است. تاکنون بیش ازدومیلیون نسخه از دیوان پروین اعتصامی به چاپ رسیده است و بزرگان زیادی درباره وی قلم فرسایی نموده اند.

ش

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 227

به "پروین اعتصامی بانوی صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروین اعتصامی بانوی صاحب نام در سپهر ادبیات ایران زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید