وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران

به گزارش آی تی گپ، هشدار هایی که از 10روز گذشته شمار و شدتشان بالا گرفته بود دیروز رنگ واقعیت به خود گرفت. آمار بستری های کرونا در کشور اوج گرفته است و در تهران که شرایط بسیار نگران کننده ای دارد بیمارستان ها امکان پذیرش بیماران جدید را ندارند.

وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران

به گزارش همشهری آنلاین، این در حالی است که در 2 هفته گذشته کارشناسان و نیز بعضی مسئولان ازجمله فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بار ها اجرای سیاست های محدودنماینده فوری در پایتخت را خواستار شده بود. درخواست هایی که با واکنش سؤال برانگیز مقامات دولتی تا رسیدن به این نقطه بحران ناشنیده و بر زمین ماند.

دیروز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره اوج گیری بستری مبتلایان کرونا در بیمارستان ها به ایسنا گفت: اکنون به ویژه در تخت های مراقبت های ویژه و بیمارستان های ارجاعی، دچار مشکل قابل توجهی شده ایم. ضمن اینکه از بعضی تجهیزات مربوط به بیماران کرونایی خارج از ظرفیت شان استفاده می گردد. به گفته او بیماران کرونایی عمدتا در بیمارستان های اصلی و ارجاعی شهر ها بستری می شوند.

حال باید توجه کرد که این بیمارستان ها حتی قبل از دوره کرونا هم، معمولا اشغال تخت های بالا و شرایط سختی داشتند و قبلا هم در درجاتی مسئله کمبود تخت به ازای نیرو و کمبود پرسنل به ازای تخت وجود داشته و تشدید شده است.

اکنون بیماران کرونایی که تعدادشان بسیار قابل توجه است به بیماران قبلی اضافه شده اند، بخش عمده تخت های بیمارستانی و بیشتر تخت های مراقبت های ویژه از سوی مبتلایان به کرونا اشغال شده اند و سلامت بیماران دیگری که احتیاج به مراقبت های ویژه دارند هم به شدت در خطر است چرا که امکانی برای بستری آن ها و ارائه خدمات درمانی وجود ندارد.

گزارش خبرنگاران همشهری از 6 بیمارستان پایتخت، شرایط را در شرایط بسیار نگران نماینده ای تصویر می نماید. روز های طاقت فرسایی بر کادر درمان می گذرد و انبوه مبتلایان وحشت زده در انتظار دریافت خدمات درمانی هستند و بخش دیگری در جست وجوی تخت خالی، آواره خیابان های شهر.

شلوغی جلوی اورژانس

حوالی میدان ولیعصر و درست کنار ساختمان های قد و نیم قدی که از روی زمین بالا رفته اند، چند بیمارستان تنه به تنه هم ایستاده اند. آمبولانس های هر کدامشان کنار خیابان تنگ و ترشی که پر ترافیک و رفت وآمد است، ایستاده اند.

در کوچه ای منشعب از خیابان اصلی، جمعیت انبوهی سرگردانند؛ مبتلایان پیک سوم کرونا. ورودی اورژانس در ازدحام انسان های ترسیده از کووید-19 گم شده است. بیماران بدون رعایت فاصله فیزیکی می خواهند به هر قیمتی راهی به بیمارستان پیدا نمایند. همراهان بیمار نگران تر از خود بیمار هستند.

کرونا در هوا می چرخد. زیر ماسک ها و از خلال سرفه های ممتد، منقطع و نفس های تنگ. راه نیست. دست به دامان هر کسی می شوند تا راهی برای بستری شدن در بیمارستان پیدا نمایند. فکر می نمایند بستری شدن در بیمارستان و مراقبت در بخش های ویژه، جان بیمارشان را از خطر دور نگه می دارد. اما همین ها نمی دانند روز قبل از این، 12بیمار بستری در بخش های چندگانه بیمارستان فیروزگر با وجود مراقبت های شبانه روزی، جانشان را از دست داده اند.

پزشکان اورژانس کوشش دارند افرادی را که ترس از مرگ کرونایی در چهره شان موج می زند، آرام نمایند. مردی با التماس خطاب به پزشک اورژانس می گوید اجازه بدهد پسرش را در بیمارستان بستری کند.

پزشک اورژانس پسر 37ساله افتاده روی تخت را که به سختی و با یاری ماسک تنفسی سبزرنگ متصل به کپسول اکسیژن تنفس می نماید، معاینه می نماید. با معاینه بیمار، دستور بستری شدنش صادر می گردد و او را با بدرقه نگاه های پرحسرت کسانی که هنوز پیروز به دریافت دستور بستری نشده اند، داخل بیمارستان می برند تا در بخش مراقبت های ویژه بخش عفونی بیمارستان بستری نمایند.

کاهش ارائه خدمات به بیماران غیرکرونایی

رئیس بیمارستان فوق تخصصی فیروزگر با اشاره به اینکه کشور درگیر موج سوم شیوع ویروس کروناست و این موضوع نشان می دهد سیاست های آموزشی و پیشگیرانه کارآمد نبوده است، می گوید: جای تأسف است که کشور 3بار دچار موج کرونا گردد. گویا کرونا و شیوع آن برای مردم و مسئولان اهمیتی ندارد. شهفرایندان با گذشت 8 ماه از تجربه وجود ویروس، دنبال رفتن به سفر و انجام کار های غیرضروری خود بدون رعایت پروتکل های بهداشتی هستند و این رویه قابل قبول نیست.

فرهاد زمانی اشغال شدن حجم بالایی از تخت های مراقبت ویژه در بیمارستان های کشور و بیمارستان فیروزگر از سوی بیماران کرونایی را تهدیدی برای ارائه خدمات درمانی به بیماران غیرکرونایی که احتیاج به استفاده از این تخت ها دارند، می داند و می گوید: بیمارستان ما 550تخت و 160 آی سی یو دارد. این بیمارستان، بیمارستان فوق تخصصی ارجاعی در کشور است و از شهرستان های مختلف برای طی فرایند درمان بیمار به این بیمارستان ارجاع می گردد. اکنون 100تخت مراقبت ویژه و 250تخت از مجموع تخت های بیمارستانی درگیر بیماران کرونایی شده و به این دلیل، سطح ارائه خدمات به بیماران ارجاع شده از سایر مناطق کاهش پیدا نموده است.

مردم کرونا را باور ننموده اند

رئیس بیمارستان فوق تخصصی فیروزگر برخلاف بسیاری از همکاران خود که خواستار اجرای محدودیت های جدی از سوی دولت برای کاهش تردد در جاده ها و خیابان ها هستند، معتقد است نمی توان انتظار داشت با رویه فکری و فرهنگی که مردم در برخورد با بیماری از خود نشان داده اند، بتوان جلوی بیماری را گرفت: مردم باید بدانند که در دوره بحرانی قرار داریم و با رفتار های فعلی نمی توانیم این بیماری را کنترل کنیم. دانش مردم کم نیست، اما به این باور نرسیده ایم که ماسک بزنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

او ادامه می دهد: دولت نمی تواند درهمه شئون زندگی مردم ورود کند و محدودیت اعمال کند. مردم هنوز در جمع های خانوادگی شرکت می نمایند و نمی توان جلوی تجمعات اینچنینی را گرفت. مردم ما باور ننموده اند کرونا را خودشان باید از بین ببرند. از بین بردن این ویروس در گرو رعایت اصول بهداشتی و محدودیت هایی است که شهفرایندان باید به آن تن بدهند.

25 درصد کادر درمان به کرونا مبتلا شدند

بیمارستان فیروزگر بخش جدید خود را اردیبهشت ماه گذشته افتتاح نموده است. بخش جدید با نام بهار در 3سالن مجزا سازماندهی شده است. براساس پروتکل ها و استاندارد های موجود و متناسب با فضای فیزیکی هرسالن تعداد معینی تخت مراقبت های ویژه باید استفاده گردد، اما به دلیل افزایش تعداد بیماران و احتیاج به استفاده از تخت های بیشتر، استاندارد ها در این زمینه نادیده گرفته شده تا جان بیماران را بتوان حفظ کرد. آزادبخت، سرپرستار این بخش می گوید سالن شماره یک باید 9تخت مراقبت ویژه داشته باشد، اما اکنون 13تخت دارد:

با وجود افزایش تخت های درمانی، حتی یک نیروی تازه نفس به کادر مراقبت های ویژه افزوده نشده است. دست کم 25درصد از کادر درمانی بیمارستان به کرونا مبتلا شده و برای آن ها جایگزین نداریم. آن هایی که بعد از ابتلا بهبود پیدا نموده و سرکار برگشته اند، به دلیل عوارض پس از بیماری دیگر آن توان سابق را برای ارائه خدمات ندارند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1341

به "وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید