نوازش آهوان در کنار قدیمی ترین بانک دنیا

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران/یزد فرماندار شهرستان مهریز در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران(خبرنگاران) - منطقه یزد به تشریح محورهای توسعه شهرستان مهریز و چالش هایی که این شهرستان برای توسعه با آن ها روبرو است، پرداخت.

نوازش آهوان در کنار قدیمی ترین بانک دنیا

سیدمحمد رستگاری در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، سند توسعه شهرستان را محور فعالیت فرمانداری مهریز در راستای ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه بیش از پیش این شهرستان دانست و گفت: اجرایی کردن شاخص های در نظر گرفته در سند توسعه شهرستان مهریز، اولویت اجرایی فرمانداری است.

وی با اشاره به مشخص محورهای توسعه شهرستان براساس ظرفیت های بومی این منطقه، گفت: یکی از مهمترین قابلیت های مهریز، ظرفیت های گردشگری این شهرستان است که در حال حاضر هم راستا با مرکز استان، در حال اقدام و پیگیری است.

رستگاری، وجود جاذبه های طبیعی، میراث فرهنگی و میراث معنوی را از جمله ویژگی های شهرستان مهریز مطرح نمود و ادامه داد: برنامه ریزی های توسعه ای این شهرستان به سمت توجه بیشتر به ظرفیت های گردشگری راهنمایی شده است.

وی همچنین با اشاره به مباحث اکوتوریسم در منطقه نیز گفت: وجود 200 هزار هکتار اراضی حفاظت شده برخوردار از گونه های مختلف جانوری و حیات وحش ارزشمند و پوشش گیاهی نادر، مسئولان این شهرستان را مکلف نموده تا بیش از پیش نسبت به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان اقدام نمایند.

مهریز احتیاجمند تامین زیرساخت های گردشگری

فرماندار مهریز در ادامه تأمین زیرساخت های لازم برای میراث های فرهنگی و تفرجگاه های شهرستان را یکی از برنامه های در دستور کار مسئولان دانست و گفت: توسعه و ایجاد شرایط لازم برای گردش پذیر بودن بیشتر ظرفیت های تاریخی مهریز مستلزم ایجاد زیرساخت های لازم در این حوزه است.

وی توضیح داد: جذب بخش خصوصی در راستای مشارکت در احیای اماکن تفریحی و تاریخی و کوشش در حوزه بوم گردی که در حال حاضر دو مورد در شهرستان مهریز به بهره برداری رسیده، یکی از برنامه های در حال اقدام فرمانداری برای توسعه بیش از پیش گردشگری شهرستان مهریز است.

این مقام مسئول در ادامه باغ خانه های تاریخی و ثبت دنیای باغ پهلوان پور و قنات حسن آباد را از جمله ویژگی های گردشگری مهریز دانست و گفت: ظرفیت های زیست محیطی مهریز، مسئولان شهرستان را بر آن داشته تا ظرفیت های توسعه ای این منطقه را براساس حفظ خانه باغ های موجود، برنامه ریزی نمایند.

رستگاری، مجموعه تاریخی سریزد (قدیمی ترین بانک دنیا در مجوعه تاریخی سریزد نهاده شده است)به عنوان تنها ارگ فعال استان را از دیگر ظرفیت های گردشگری استان و شهرستان مهریز برشمرد و گفت: احیا و بازسازی بخش های مختلف مجموعه تاریخی سریزد توسط بخش خصوصی در دست اقدام است.

وی، راه اندازی واحدهای گردشگری نظیر باغ آهو که در روستای سر یزد نهاده شده است و جزو کارهای جدید از نظر ادغام طرح سنتی و جدید است، از دیگر فعالیتهای فرمانداری مهریز در راستای توسعه بیش از پیش این شهرستان است.

رستگاری همچنین اظهار کرد: اولویت شهرستان در تأمین اعتبارات ملی و استانی نیز ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه صنعت گردشگری است.

بازدید 4000 گردشگر خارجی از مهریز

فرماندار با اشاره به ثبت بیش از 4000 بازدید توسط گردشگران خارجی از میراث تاریخی و فرهنگی شهرستان از ابتدای سال تا ابتدای مهر ماه امسال، افزود: قطعاً در آینده ای نزدیک شاهد افزایش میزان بازدید گردشگران خارجی از میراث فرهنگی و تاریخی شهرستان خواهیم بود.

وی با اشاره به احتیاج شدید شهرستان مهریز به هتل و اقامتگاه گردشگران، گفت: خوشبختانه در همین رابطه تعدادی از مهریزی تباران که قابلیت سرمایه گذاری دارند، به شهرستان دعوت شدند و برنامه های متعدد سرمایه گذاری در حوزه های مختلف در دستور کار نهاده شده است.

رستگاری، سوق دادن سرمایه های خارج از شهرستان به برنامه های توسعه مهریز را از جمله اقدامات اجرا شده و در حال انجامی فرمانداری دانست و گفت: از آنجایی که در حال حاضر بحث ثبت دنیای بافت تاریخی شهر یزد به صورت جدی در دستور کار میراث فرهنگی استان است، شهرستان مهریز هم به دلیل نزدیکی به مرکز استان در حال آماده سازی خود برای حضور گردشگران خارجی و اقامت در این شهرستان است.

مهریز یکی از قطب های دامپروری استان یزد

این مقام مسئول، کشاورزی و دامپروری را یکی دیگر محورهای توسعه شهرستان مهریز خواند و گفت: در مقوله کشاورزی، توجه به مباحث مربوط به الگوی کشت مناسب و کم آبخواه از جمله موضوعات مورد اهتمام در شهرستان است. استفاده از الگوهای آبیاری جدید تحت فشار یکی دیگر از برنامه های شهرستان در رابطه با حفظ کشاورزی منطقه است.

فرماندار با اشاره به این که مهریز یکی از قطب های دامپروری استان است، اظهار کرد: شهرستان مهریز در فراوری شیرخام، تخم مرغ، جوجه یک روزه، شترمرغ، جوجه شتر مرغ و پرورش آهو جزو برترین های استان و حتی کشور است.

وی، راه اندازی واحدهای فرآوری شیر خام در شهرستان مهریز را ضروری خواند و گفت: رشد کیفی دامپروری، افزایش بهره برداری و بهسازی دامداری ها از دیگر برنامه های فرمانداری در راستای توسعه بیش از پیش دامپروری شهرستان است.

سرعت دریافت فرآیند صنعتی شدن مهریز

رستگاری در ادامه بحث صنعت را از دیگر محورهای توسعه شهرستان مهریز مطرح نمود و افزود: خوشبختانه شهرستان مهریز در چند سال اخیر فرآیند صنعتی شدن را به خوبی طی نموده است.

این مقام مسئول، وجود واحدهای فراوری کاشی و سرامیک و واحدهای فراوری شمش فولاد را از جمله ظرفیت های فعلی صنعتی شهرستان دانست و گفت: واحدهای فراوریی متفرقه ای نیز در دو شهرک صنعتی مصوب و یک ناحیه غیرمصوب در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه راه اندازی صنایع کم آبخواه و بدون آلایندگی از جمله سیاست های در نظر گرفته شده در جهت توسعه صنعتی شهرستان است، تاکید نمود: حفاظت از محیط زیست یکی از اولویت های جدی شهرستان مهریز در تمامی حوزه هاست چرا که بر این باور هستیم که حتی ارتقاء و توسعه صنعت گردشگری شهرستان نیز مستلزم حفاظت از ظرفیت های زیست محیطی موجود است.

وی، کوشش برای راه اندازی واحدهای صنعتی فراوری قطعات خودرو، ایجاد فرودگاه مهریز و راه اندازی صنایع هواپیماسازی در این شهرستان را نیز در راستای همین سیاست مطرح نمود.

برخورد با صنایع آلاینده و صدور مجوز برای صنایع پاک

رستگاری در رابطه با گلایه بعضی از ساکنان مهریز در مورد آلایندگی واحدهای صنعتی این شهرستان، به جانمایی های نادرست شهرک ها و واحدهای صنعتی مهریز در گذشته اشاره نمود و گفت: در حال حاضر به هیچ عنوان برای ساخت واحدهایی که دارای آلایندگی هستند، مجوز ساخت و فعالیت صادر نمی گردد.

وی، نصب فیلترهای تصفیه و استقرار واحدهای مربوط به ایمنی و محیط زیست در محل واحدهای فراوریی را از جمله اقدامات اجرا شده در جهت کاهش آلایندگی های صنایع ذکر کرد.

فرماندار همچنین از دیگر این اقدامات به برگزاری جلسات مشترک مردم، محیط زیست، نمایندگان، مسئولان دولتی و صاحبان صنایع شهرستان و ارائه گزارش عملکرد در مورد اقدامات اجرا شده در راستای حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی اشاره نمود.

وی با اشاره به این که بسیاری از صنایع شهرستان در حال نصب الکتروفیلترهای قوی هستند، توضیح داد: بعضی از واحدها نظیر سیمان نیز مسائل زیرساختی عمیقی دارند و به همین دلیل امکان نصب سریع فیلترها وجود ندارد.

رستگاری با تاکید بر این که تا به امروز گزارش مستند راجع به تاثیر مخرب و منفی آلودگی های صنایع بر کشت های گلخانه ای در شهرستان ارائه نشده است، این اطمینان را داد که در صورت اعلام محیط زیست در رابطه با آلایندگی صنایع شهرستان، به صورت جدی با متخلفان برخورد گردد.

وی در مورد توسعه شهرک یزدمهر و شهرک صنعتی نیز گفت: ایجاد صنایع تیپ سه به بالا که فاقد آلایندگی هستند در دستور کار شهرستان مهریز برای توسعه این شهرک هاست.

فرماندار مهریز در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت های بخش معدن در این شهرستان نیز اشاره و از آن جمله به معادن سرب و روی و باریت مهدی آباد با ذخائر بیش از 200 میلیون تن اشاره نمود.

کمبود آب، اصلی ترین چالش شهرستان مهریز

این مقام مسئول در ادامه در مورد چالش های شهرستان مهریز، گفت: کمبود آب چالش اصلی این شهرستان است. با وجوداین که شهرستان مهریز در کوهپایه های شیرکوه نهاده شده است و بسیاری از منابع آبی دشت یزد- اردکان از قنات های مهریز سرچشمه می گیرند، شهرستان مهریز به شدت برای تأمین آب شرب شهر مهریز و روستاهای حوزه استحفاظی خود دچار مشکل است. منابع آب زیرزمینی شهرستان نیز به شدت در حال کاهش است، بنابراین برنامه ریزی برای مدیریت حفظ منابع آبی موجود لازم است.

وی در مورد خسارت های خشکسالی در این شهرستان، گفت: خسارت های خشکسالی شهرستان ناشی از سال های متوالی خشک گذشته است که البته در سال گذشته خسارت های به مراتب بیشتری را به شهرستان تحمیل نموده است. قنوات بسیاری از باغات مهریز به ویژه در منطقه میانکوه و تنگ چنار که آسیب پذیر بوده اند، به دلیل خشکسالی به خشکی گراییده یا حداقل آبدهی را دارند.

وی با اشاره به خشک شدن بیشتر باغات بادام در منطقه تنگ چنار، افزود: باغات گردو در منطقه میان کوه که سرمایه مردم محسوب می شده، از یک طرف به دلیل کمبود بارندگی و از سوی دیگر به خاطر فعالیت های نادرست گذشته که در سال های پرآبی اجرا شده و حق آبه مناطق پایین دست در آنها دیده نشده است، خشک و تخریب شده است.

فرماندار اظهار کرد: در حال حاضر از نظر برداشت مالی در حوزه کشاورزی، فقط باغات پسته در منطقه بهادران در حال فعالیت هستند و باغات میان کوه و تنگ چنار به هیچ عنوان اثرپذیری ندارند چرا که بسیار آسیب پذیر شده اند.

وی، کشت زعفران و گل محمدی را از جمله اقدامات در حال انجام برای حفظ کشاورزی شهرستان و اقتصاد روستاییان ذکر کرد و افزود: در نظر داریم با رویکرد جدیدی نسبت به پویاسازی مناطق درگیر با خشکسالی اقدام کنیم.

ناکامی برای نجات بزرگترین انارستان خاورمیانه

رستگاری در رابطه با مشکل خشک شدن درختان انارستان مهریز که روزگاری به عنوان بزرگترین انارستان خاورمیانه بوده است، نیز گفت: هنگامی که طی سال های گذشته تصمیم به ایجاد این انارستان گرفته شد، قنات تامین نماینده آب انارستان بسیار پرآب بود ولی خشکسالی مستمر استان باعث شده که به مرور زمان میزان آب قنات مذکور به کمتر از 10 لیتر کاهش یابد که به هیچ عنوان جوابگوی احتیاج آن نیست.

وی افزود: البته اقدامات زیادی برای حفظ انارستان اجرا شده ولی به دلیل نبود منابع آبی مناسب، تا به امروز هیچ اتفاق خوشآیندی برای نجات این انارستان از خشکی روی نداده است.

فرماندار در ادامه محدود بودن منابع اعتباری شهرستان را از دیگر چالش های پیش روی این شهرستان مطرح نمود و افزود: اعتبارات موجود مهریز به هیچ عنوان کفاف تأمین هزینه ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه بیشتر این شهرستان را نمی دهد.

وی، جذب مشارکت های مردمی و سرمایه گذاران را تنها راه حل برای تأمین اعتبارات لازم جهت ایجاد زیرساخت های مورد احتیاج شهرستان دانست و در این رابطه بر استفاده از ظرفیت های بومی نیز تاکید نمود.

فرماندار در ادامه قاچاق انسان و وجود اتباع بیگانه غیر مجاز را هم از دیگر چالش های جدی شهرستان برشمرد و گفت: البته راه حلهای مختلفی برای برطرف این مشکل در سطح مدیریتی استان در دست آنالیز است.

ظرفیت های محلی و بومی در اولویت واگذاری قرق

رستگاری پیرامون گلایه های بعضی از مردم شهرستان در مورد نحوه واگذاری قرق های شهرستان نیز توضیح داد: بحث قرق علی آباد و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه محیط زیست، چند سالی است که در استان و کشور مورد بحث است.

وی در این مورد توضیح داد: خشکسالی ها و پوشش گیاهی ضعیف ناشی از عدم بارندگی مناسب در منطقه، جمعیت حیات وحش شهرستان را به شدت کاهش داده بود و از طرفی محیط زیست نیز به دلیل کمبود امکانات خیلی در بحث توسعه حیات وحش منطقه توانمند نبود لذا حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای افزایش حیات وحش و اکوتوریسم در شهرستان در دستور کار نهاده شد.

رستگاری با تاکید بر این که در موضوع قرق بحث واگذاری اراضی موضوعیت ندارد و تنها نگهداری و به صورت محدود بهره برداری از حیات وحش برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: با این وجود اولویت با سرمایه گذاران محلی و بومی منطقه است که متاسفانه در این رابطه درخواستی تا به امروز وجود نداشته است. البته آمار فعلی محیط زیست از مناطق قرق شهرستان حاکی از افزایش آمار حیات وحش دارد که بیانگر تأثیر فعالیت بخش خصوصی و مشارکت مردمی در این حوزه است.

این مقام مسئول گفت: در امسال بحث قرق برای سه نقطه در سطح استان که دو نقطه آن در شهرستان مهریز نهاده شده است، مصوب شده است تا از ظرفیت بخش خصوصی در راستای حفاظت از ظرفیت های زیست محیطی شهرستان استفاده گردد.

فرماندار مهریز، نظارت مستمر و کارشناسی شده را از جمله ضرورت های حفاظتی و حراستی از ظرفیت های زیست محیطی استان و شهرستان مهریز خواند.

اجرای شبکه فاضلاب مهریز مانع بروز چالشی بزرگ

رستگاری به موضوع فاضلاب شهرستان مهریز که مورد اعتراض بعضی از شهروندان مهریزی هست نیز اشاره و در این باره اظهار کرد: شهرستان مهریز یکی از سه شهرستان استان است که پیروز به انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای اجرای طرح شبکه فاضلاب شهری شده است.

وی با بیان این که براساس برآوردها، اجرای فاز اول شبکه فاضلاب شهری شهرستان مهریز و روستاهای حومه احتیاجمند بیش از 80 میلیارد تومان سرمایه گذاری است، اجرای فاضلاب مهریز توسط بخش خصوصی را یک پیروزیت بزرگ برای شهرستان خواند.

فرماندار در همین رابطه با اشاره به این که تا به امروز شهرستان مهریز در بسیاری از طرح های مصوب جزو آخرین ها بوده است، گفت: در حال حاضر در طرح ایجاد شبکه فاضلاب شهری جزو شهرستان های پیشروی استان هستیم.

وی با تاکید بر چالش بزرگ مهریز در رابطه با آلودگی شدید بعضی منابع آبی زیرزمینی شهر که دیگر منابع آبی شهرستان را نیز در معرض آسیب قرار داده است، جلوگیری از آلوده شدن منابع آبی این شهرستان را از جمله ویژگی های اجرای طرح شبکه فاضلاب شهری و روستایی دانست. جدا کردن منابع آبی آلوده شهر از منابع سالم موجود و استفاده از آن در صنایع شهرستان از مزایای مهم اجرای شبکه فاضلاب مهریز است.

ارزیابی عملکرد فرمانداری مهریز توسط مردم

این مقام مسئول در مورد ارزیابی عملکرد خود در دوره فرمانداری شهرستان مهریز تا به امروز، اظهار کرد: در واقع مردم شهرستان باید به عملکرد خادمان خود نمره و ارزش بدهند ولی باید توجه داشت که دولت تدبیر و امید در شرایطی کار را به دست گرفته که اصلاً در بحث اعتباری شرایط خوبی نداشته است. با وجود چنین شرایطی، در سال های اخیر اقدامات مناسبی در موضوع گازرسانی به روستاهای شهرستان اجرا شده است. تقاطع غیرهمسطح ورودی مهریز با اعتباری بالغ بر 11 میلیارد تومان مراحل پایانی خود را دنبال می نماید و طرح های مختلف دیگری در شهرستان مهریز تحقق یافته است.

فرماندار مهریز همچنین دریافت مجوز کانون زبان شهرستان، حضور جدی دانشگاه یزد در موضوع آموزش عالی شهرستان با راه اندازی پردیس دانشگاه و ساخت خوابگاه دانشجویی، ورود جدی سرمایه گذاران در مباحث گردشگری شهرستان، کسب صدور مجوز ایجاد فرودگاه و فراهم آوردن زیرساخت های ایجاد واحد خودروسازی را از دیگر اقدامات اجرا شده و در دست اجرای مدیریت شهرستان در این دوره برشمرد.

تهیه و تنظیم از امیر رضازاده، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 907

به "نوازش آهوان در کنار قدیمی ترین بانک دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوازش آهوان در کنار قدیمی ترین بانک دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید