مسدودی کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست

به گزارش آی تی گپ، شورای هماهنگی بانک ها در بیانیه ای تاکید کرد مساله مسدودی کارت های بانکی فاقد کد شهاب در مورد اتباع خارجی، صرفا مربوط به اتباع افغانستانی نیست.

مسدودی کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست

به گزارش خبرنگاران از مهر، شورای هماهنگی بانک ها در خصوص کد شهاب بیانیه ای صادر و بیان نمود: در روزهای گذشته برخی رسانه های معاند با نادیده دریافت مقررات شفافیت عملیات بانکی که مستلزم صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح، به سیاه نمایی روی آورده و این گونه القا کرده اند که برخی بانک های کشور، حساب و کارت بانکی اتباع خارجی را مسدود کرده اند.

این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای جهان و نه تنها نسبت به اتباع خارجی بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به دلایل مختلف از جمله پیشگیری از پولشویی الزامی است.

در این خصوص ذکر نکاتی چند برای روشن شدن زوایای موضوع ضرورت دارد:

1. با توجه به لزوم شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، اخذ اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی کرده است.

2. روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، اخذ کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده است.

3. اتباع ایرانی برای اخذ کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.

4. از ابتدای سال جاری، اقدام و پی گیری های مؤثر و متعددی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خود را تکمیل و کد شهاب را دریافت کنند. خوشبختانه بخش بزرگی از اتباع کشورهای همسایه به ویژه برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد شهاب بگیرند و البته تعدادی از این عزیزان هم ظاهراً به دلیل قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان پیروز به دریافت کد شهاب نشدند.

5. در این باره چندین بار اطلاع رسانی و به اشکال مختلف، هشدار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا اینکه تمامی بانک ها بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ ششم بهمن، ارائه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1607

به "مسدودی کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسدودی کارت های بانکی فاقد کدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید