لاوروف: ادعای غرب برای عادی سازی روابط با روسیه بی معنی شده است

به گزارش آی تی گپ، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام نمود که ادعای کشورهای غربی مبنی بر عادی سازی و بهبود روابط با روسیه در صورت تغییر رفتار مسکو بی معنی شده است.

لاوروف: ادعای غرب برای عادی سازی روابط با روسیه بی معنی شده است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

لاوروف در مقاله ای که بامداد امروز (دوشنبه) در رسانه های روسی منتشر شد، اعلام نمود: آنچه که مربوط به روسیه می گردد، از مدتها پیش باید این واقعیت درک می شد که بر بازی با روسیه در یک دروازه (بازی یکسویه) خط بطلان کشیده شده است.

وی اضافه نمود: همه ادعاهایی که از مرکز های اروپایی به گوش می رسد مبنی بر اینکه برای عادی سازی روابط با مسکو درصورت توبه روسیه و تغییر رفتار آن آمادگی دارند، کاملا بی معنی شده است.

دیپلمات ارشد روس ادامه داد: همه کسانی که همچنان درخواست های یکجانبه از ما می نمایند، به توانایی خود برای ارزیابی مناسب رویدادها نمی افزایند.

وزیر خارجه روسیه توضیح داد: روسیه از مدتها پیش به سیاست توسعه مستقل و خودکفا و دفاع از منافع ملی خود با آمادگی برای توافق با شرکای خارجی خود بر اساس حقوق یکسان، پایبند شده است.

وی گفت: این سیاست، پایه و اساس همه اسناد بنیادین روسیه در عرصه سیاست خارجی، امنیت ملی و دفاعی را تشکیل می دهد.

لاوروف گفت: اما باتوجه به اقدامات عملی کشورهای غربی در سالهای اخیر ازجمله واکنش عصبی به دفاع مسکو از منافع روس تبارهای اوکراین پس از کودتای حکومتی خونین مورد حمایت آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در اوکراین در سال 2014، آنها فکر کردند همه این اقدامات چندان جدی نیست.

وی ادامه داد: آنها فکر کردند که روسیه اصول خود را بیان کرد، اشکالی ندارد باید فشار بیشتر به این کشور و بویژه نخبگان سیاسی آن وارد کرد و تحریم های فردی، مالی و سایر محدودیت ها را تشدید کرد و در آن صورت مسکو به سر عقل خواهد آمد و خواهد فهمید که بدون تغییر رفتار با مسائل بیشتری روبرو می گردد.

موضع اتحادیه اروپا در خصوص روسیه پیروی از آمریکا است

لاوروف در ادامه مقاله اعلام نمود که اتحادیه اروپا پس از اجلاس سران روسیه و آمریکا بلافاصله به تکرار موضع واشنگتن پرداخت که روسیه باید برای بهبودی روابط با غرب رفتار خود را تغییر دهد.

وی توضیح داد که کشورهای اروپایی به تکرار و پیروی موضع آمریکا به اسم برادر عظیم در خصوص روسیه پرداختند که شرط برای عادی سازی روابط با مسکو تغییر رفتار آن است.

روسیه در برابر غرب عقب نشینی نمی نماید

لاوروف در ادامه مقاله نوشت: روسیه بطور صریح اعلام نموده است که موضع آمریکا در اروپا را به اسم واقعیت تازه درنظر خواهد گرفت و اقدامات خود در عرصه مالی و سایر عرصه ها را با توجه به اصل عدم وابستگی به شرکای غیرمطمئن بنا خواهد نمود.

وی ادامه داد: اما در غرب همچنان بر این باورند که مسکو در نهایت به سر عقل می آید و بخاطر منافع مادی به درخواست برای عقب نشینی تن خواهد داد.

لاوروف گفت: اما یک بار دیگر آنچه را که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است را تاکید می کنم عقب نشینی های یکجانبه مانند آنچه که تا اواخر دهه 1990 میلادی وجود داشت دیگر هیچگاه رخ نخواهد داد.

وی خطاب به غرب گفت: اگر می خواهید همکاری کنید و منافع از دست رفته و وجهه کاری مخدوش شده را دوباره به دست آورید پشت میز مذاکره بنشینید و در خصوص گام های برای حرکت به سوی یکدیگر و جستجوی راه چاره های عادلانه به توافق برسید.

وزیر خارجه روسیه گفت: از نظر اصولی برای غرب مهم است این واقعیت را درک کند که این گونه دنیا بینی را آسانتر می توان در اذهان مردم روسیه نهادینه کرد زیرا منعکس نماینده دیدگاه های اکثریت مردم این کشور است.

غرب می خواهد روسیه و چین را وادار به تغییر رفتار کند

لاوروف در ادامه نوشت: غرب می خواهد به کشورهای دیگر نشان دهد که در امور بین المللی آن گونه که مطلوب خود می داند رفتار می نماید و روسیه و چین را وادار به تغییر رفتار خود و پیروی از سیاست های غرب خواهد نمود.

وی با اشاره به برنامه مشترک آمریکا و اروپا در این زمینه نوشت: غرب می خواهد برای همه واضح باشد که کشورهای غربی یکپارچه هستند و در امور بین المللی فقط آنچه را که درست می دانند انجام خواهند داد.

شورای امنیت باید اصلاح گردد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از مقاله در روزنامه کامرسانت خواهان اصلاح ترکیب شورای امنیت سازمان ملل شد که در ان کشورهای غربی بطور غیرعادی بیش از دیگران حضور دارند.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح شورای امنیت گفت که باید این نهاد بین المللی را با حضور کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین تقویت و تحکیم بخشید.

لاوروف در بخش دیگر مقاله نوشت: آمریکا بطور اشکار در امور کلیسای ارتدوکس دخالت می نماید و سعی دارد در کلیسای دنیای ارتدوکس تفرقه و دودستگی بیندازد.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری نوشت: مردم روسیه می توانند بدون پیشنهادها و توصیه ها از خارج، عملکرد رهبری کشور خود را ارزیابی نمایند.

روابط روسیه و غرب پس از تغییر حکومت در اوکراین در سال 2014 و حمایت مسکو از روس تبارها در شرق اوکراین و ملحق شدن کریمه به روسیه تیره شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا از آن موقع بسته های مختلف تحریم روسیه وضع نموده و در عرصه های مالی و مالی محدودیت هایی را برای این کشور بوجود آورده اند و این رویکرد برای فشار بر مسکو ادامه دارد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1809

به "لاوروف: ادعای غرب برای عادی سازی روابط با روسیه بی معنی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: ادعای غرب برای عادی سازی روابط با روسیه بی معنی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید