فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟

به گزارش آی تی گپ، طبق قانون وکالت بلاعزل یکی از انواع عقود است که در آن موکل حق فسح را به طور کلی از خود ساقط نموده و برخلاف وکالت عادی حق فسخ در این مورد وجود ندارد مگر در شرایط خاص.

فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟

فسخ وکالت بلاعزل یکی از موضوعات حقوقی است که افراد باید از آن آگاهی داشته باشند. وکالت، در واقع واگذاری اختیارات به شخص دیگر برای انجام امور حقوقی تعیین بوده و وکیل نماینده دیگری است. در این مطلب از خبرنگاران مگ ضمن توضیح وکالت می خواهیم برایتان توضیح دهیم که آیا وکالت بلاعزل را نیز مانند وکالت عادی می توانیم فسخ کنیم یا خیر؟

وکالت بلاعزل چیست؟

طلق ماده 656 قانون مدنی، وکالت یعنی: وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می کند.

یعنی شخصی یک فرد دیگر را به عنوان نماینده خود برای انجام اموری قرار می دهد. به فردی که وکالت می دهد موکل و به نماینده او وکیل می گویند.

در ادامه طبق ماده 678 بیان شده است که عقد وکالت با عزل کردن وکیل به وسیله موکل خاتمه می یابد و منقضی می گردد. بااین حال در شرایطی دو طرف این عقد تصمیم می گیرند که برای استحکام بخشیدن به عقد وکالت، موکل دیگر نمی توانند وکیل را برکنار کند.

برای پاسخ دادن به این مشکل باید بگوییم طبق ماده 679 قانون مدنی راه حلی را پیشنهاد می دهد: موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل با عدم عزل ضمناً عقد لازمی شرط شده باشد.

حالا باتوجه به این ماده، در شرایطی خاص موکل می تواند حق عزل وکیل را از خود بگیرد . که در این شرایط این نوع عقد وکالت، وکالت بلاعزل نامیده می گردد.

در چه شرایط امکان فسخ وکالت بلاعزل وجود دارد؟

در وکالت نامه عادی بر خلاف وکالت بلاعزل موکل می تواند هر زمان بااراده خودش به دفاتر اسناد رسمی رفته و عقد را فسخ کند. این در حالی است که همان طور که گفته شد در شرایط فسخ وکالت بلاعزل برای موکل وجود ندارد مگر در شرایط خاص.

فوت وکیل یا موکل

یکی از موارد فسخ وکالت بلاعزل فوت یکی از طرفین عقد وکالت است. با فوت وکیل یا موکل عقد وکالت بین آن ها منفسخ می گردد. این عقد مانند عقود دیگر مثل اجاره نیست که حتی اگر یکی از طرفین در اجاره فوت کند، عقد همچنان پابرجاست. برای مثال اگر شخصی خانه ای را به دیگری اجاره دهد و او فوت کند، بچه ها وی تا خاتمه محلت اجاره می توانند در آن سکونت داشته باشند؛ بنابراین وکالت بلاعزل بعد از فوت باطل می گردد.

فسخ وکالت بلاعزل با استعفای وکیل

دومین مرد برای انقضای وکالت بلاعزل، استعفادادن خود وکیل است. این استعفا برای وکیل هیچ مسئولیتی ندارد و فقط وی باید این موضوع را به اطلاع موکل برساند. بعلاوه باید بدانید این استعفا یک طرفه است و موکل در وکالت بلاعزل به علت اینکه حق عزل وکیل را از خود گرفته است، نمی تواند او را از سمت خود بر کنار کند.

اقاله عقد وکالت بلاعزل

اقاله در حقوق به این معنا است که دو طرف عقد با توافق یکدیگر عقد را باطل می نمایند. در عقد وکالت بلاعزل نیز مانند عقود دیگر حق اقاله عقد وجود دارد و طرفین می توانند با مراجعه کردن به دفاتر اسناد رسمی و با رضایت وکیل و موکل باعث بی اثر شدن عقد شوند.

خاتمه مدت قرارداد در صورت زمان دار بودن وکالت

اگر عقد وکالت برای مدت معینی تنظیم شده باشد، بعد از گذشت آن مدت زمان، عقد منفسخ می گردد. مثلاً شخصی برای انجام امور مالی خود به مدت دو سال به دیگری وکالت می دهد، با خاتمه دو سال عقد وکالت هم منفسخ می گردد.

فسخ وکالت بلاعزل با ازبین رفتن موضوع قرارداد یا انجام شدن آن

در توضیح این مورد از فسخ وکالت بلاعزل باید بگوییم اگر شخصی برای انجام کاری به دیگری وکالت بلاعزل داده باشد، با اتمام آن کار یا ازبین رفتن موضوع آن، وکالت نیز فسخ می گردد. به عنوان مثال؛ فردی به دیگری برای فروش اتومبیل خود وکالت می دهد، زمانی که اتومبیل به فروش برود یا از بین برود به طور مثال دزدیده گردد یا به گونه ای خراب گردد که دیگر ارزش نداشته باشد، وکالت بلاعزل نیز منفسخ می گردد.

پیشنهاد مطالعه: نپذیرفتن شروط ضمن عقدمنبع: پیام دلتا
انتشار: 21 مرداد 1402 بروزرسانی: 21 مرداد 1402 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 2382

به "فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ وکالت بلاعزل در چه شرایط امکان دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید