عمان در کنار تاجیکستان گزینه انتخاب میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران: شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران کشور عمان و تاجیکستان را برای انتخاب به عنوان میهمان ویژه شدن بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران انتخاب کرد. این پیشنهاد مورد استقبال بسیار کشور عمان قرار گرفته است.

عمان در کنار تاجیکستان گزینه انتخاب میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آی تی گپ، پای میهمان ویژه از سال گذشته همزمان با بیست و هفتمین دوره به نمایشگاه کتاب تهران باز شد، اقدامی که سالیان سال بود، اهل فرهنگ و نشر بر آن اصرار داشتند، کشور دوست و همسایه که رابطه بسیار خوبی نیز با نشر ایران دارد، نخستین میهمان ویژه در طول تاریخ نمایشگاه کتاب تهران بود که اگر چه شاید نتوان گفت حضور بسیار چشمگیر و موفقی در نمایشگاه داشت، اما منجر به آشنایی بیشتر دو طرف و عقد تفاهم نامه ای میان ایران و افغانستان در زمینه نشر شد که تاکنون به دلیل مسائل داخلی افغانستان هنوز روند اجرایی چندانی به خود نگرفته است.

حالا در روند برنامه ریزی برای برگزاری بیست و هشتیمن دوره این رویداد بزرگ فرهنگی باز بحث میهمان ویژه باز شده است. شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران پیش از این از تاجیکستان به عنوان گزینه پیشنهادی برای میهمان ویژه شدن در نمایشگاه کتاب تهران یاد نموده بود، که به گفته محمود آموزگار سخنگوی این شورا هنوز برنامه های این کشور برای حضور در نمایشگاه کتاب ایران ارائه نشده است.

اما شورای سیاست گذاری در آخرین جلسه خود که در روزهای پنجشنبه هفته گذشته برگزار شده است، یک گزینه دیگر نیز به عنوان میهمان ویژه مطرح نموده است و آن کشور عمان است، پیشنهادی که از سوی عمان بسیار مورد استقبال قرار گرفته و از همین رو شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران دارد.

عمان کشوری پادشاهی است در شرق شبه جزیره عربستان. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می گردد. این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است.منبع اصلی درآمد این کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور فراوری نماینده متوسطی است. کشاورزی و ماهی گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند.

در عمان فعالیت های فرهنگی و انتشاراتی بسیاری به صورت فشرده انجام می گردد. سالانه یک نمایشگاه بین المللی کتاب هم در عمان با حضور ناشرانی از ایران برگزار می گردد. وزارت فرهنگ، میراث فرهنگی و وزارت اطلاع رسانی به عنوان ارگان های دولتی مسئول از نشر کتاب و برگزاری نمایشگاه در عمان حمایت می نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 344

به "عمان در کنار تاجیکستان گزینه انتخاب میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمان در کنار تاجیکستان گزینه انتخاب میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید