اقدامات دولت چین برای پیشرفت مالی در سرزمین اویغورها

به گزارش آی تی گپ، استراتژی توسعه غرب چین در سال 2000 میلادی با هدف رفع کردن عدم تعادل و نابرابری منطقه ای به وسیله بهبود ارتباط میان مناطق فقیر غرب با شرق تجاری چین و بازارهای برون مرزی اتخاذ شد. به همین دلیل، ابتکار عمل یک کمربند یک جاده میخواهد به صورت ویژه به استان سین کیانگ در بهبود وضعیت مالی اش یاری کند و آن را به کشورهای همسایه از جمله قزاقستان، روسیه و در نهایت اروپا مرتبط سازد.

اقدامات دولت چین برای پیشرفت مالی در سرزمین اویغورها

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران، دولت پکن در راستای معرفی و رونمایی از اقداماتش در منطقه سین کیانگ (شین جیانگ) و مقابله با تحریکات و بدگویی های غرب از عملکردش در قبال مسلمانان، گروهی رسانه ای از کشورهای مختلف را میزبان بود تا جنبه های جدیدی از منطقه را از منظر شکوفایی و پیشرفت، بازگو کند.

به گفته مقامات دولت چین، استان سین کیانگ منطقه مرکزی ابتکار عمل یک کمربند و یک جاده است و پلی میان آسیا و اروپا محسوب می گردد. این مقامات می گویند توسعه مالی بسیار حائز اهمیت است و نخستین هدف آن هم داشتن زندگی بهتر است.

به همین دلیل دولت محلی استان سین کیانگ به یاری دولت پکن دست به اقدامات متعددی از جمله تاسیس چندین کارخانه در حوزه های مختلف و همچنین راه اندازی چندین پروژه در شهرستان های سراسر استان سین کیانگ زده تا به یاری این اقدامات ضمن توسعه مالی این منطقه، برای ساکنان این استان نیز فرصت شغلی ایجاد کند تا بتواند طبق هدفش تمامی افراد زیرخط فقر را بالا کشیده و فقر در غرب کشور را ریشه کن کند.

یکی از این اقدامات تاسیس کمپانی خودروسازی جی ای سی GAC است. گروه خودروسازی گوانگ ژو در مارس سال 2016 میلادی تصمیم گرفت تا با همکاری مقامات استان های سین کیانگ و گوانگ دونگ، کمپانی جی ای سی موتور را در شهر اورومچی، مرکز استان سین کیانگ تاسیس کند تا به درخواست ابتکار عمل یک کمربند و یک جاده و اجرای سیاست یاری صنعتی به سین کیانگ پاسخ دهد. گروه خودروسازی گوانگ ژو همچنین تصمیم گرفت تا برای ساخت یک کمپانی خودروسازی در سین کیانگ سرمایه گذاری کند. در اول سپتامبر سال 2016 میلادی شاخه جی ای سی موتور استان سین کیانگ ثبت شد تا محصول این کمپانی به نام ترامپچی (Trumpchi) را فراوری کند. کل سرمایه گذاری اجرا شده در این پروژه 1.087 میلیارد یوآن است. در آینده پروژه جی ای سی موتور به بازارهای کشورهای حاضر در ابتکار عمل یک کمربند و یک جاده توسعه خواهد یافت تا در کشورهای آسیای مرکزی نیز به فروش برسد. در حال حاضر این کمپانی یک دفتر فروش در آسیای مرکزی تاسیس نموده تا به ورود و معرفی محصول ترامپچی در دنیا سرعت بخشد.

یکی دیگر از این اقدامات، تاسیس کمپانی رقابتی علوم و تکنولوژی سین کیانگ است که در دسامبر سال 2012 میلادی در اورومچی بنا شده است؛ کمپانی ای که با کمپانی های بزرگ دنیا از جمله اکسون موبیل برای راه اندازی پروژه های دنیای همکاری می نماید و سالانه 50 هزار تن غشای هوشمند کشاورزی و 20 هزار تن غشا با کیفیت دوستدار محیط زیست فراوری می نماید. در حقیقت این کمپانی پلیمرهایی فراوری می نماید که در کشاورزی به کار می روند و روی خاک قرار می گیرند. این کمپانی چند خط فراوری اتوماتیک منحصر به فرد و تکنولوژی های مربوطه را برای اروپا فراوری نموده است. این کمپانی به یک کمپانی خصوصی کارآمد، ذخیره کننده انرژی، دوستدار محیط زیست، دارای تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته در دنیا و صادرات محور تبدیل شده و در حال حاضر فعالیت آن به گونه ای است که 80 درصد از محصولاتش به دیگر نقاط دنیا فروخته می گردد. محصولات این کمپانی شامل غشای گلخانه های چند منظوره، مولکولی، غشای بخار خاک، غشای مربوط به تازه نگهداشتن چمن، غشای پرورش علوفه و غیره است. در واقع این کمپانی قدرت های علمی دنیا را با یکدیگر متحد نموده است تا غشای پیشرفته کشاورزی فراوری کند. این کمپانی فن آوری و علوم پیشرفته، مواد پلیمری جدید را به پلاستیک هایی برای کشیدن روی زمین های کشاورزی تبدیل می نماید. این کمپانی با اقداماتی که انجام می دهد مفهوم سنتی کشاورزی و مواد صنعتی را به کل تغییر داده است.

یکی دیگر از این اقدامات احداث پارک نمایشگاه محصولات کشاورزی در مرکز شهر شانگجی است که شامل سه منطقه برای نمایش محصولات کشاورزی، فن آوری کشاورزی و تورهای گردشگری است. تمرکز این مکان بر برگزاری نمایشگاه، ارائه محصولات و فن آوری های مدرن است که در آینده به عنوان مدرن ترین نمایشگاه و پارک چین توسعه خواهد یافت. این پارک علاوه بر جنبه های نمایشگاهی، به منظور حضور تورها برای لذت از مناظر دیدنی و درآمدزایی از این طریق نیز احداث شده که در آن نمایشگاه های ماشین آلات، فن آوری و فروش بذر به نوبت برگزار می گردد و در عین حال برای برگزاری کارناوال ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این پارک مرتبا فعالیت هایی در راستای بالا بردن سطح دانش عمومی، جذب بازدید کنندگان، متخصصان و محققان از دانشگاه های استان سین کیانگ، وزارت علوم و تکنولوژی، وزارت کشاورزی و موسسات تحقیقاتی انجام می دهد. در این پارک حدود 2000 گونه نادر گل و گیاه نیز وجود دارد.

شهرستان آکسو یکی از نمونه ها در روال اقدامات چین برای بهبود وضعیت مالی در منطقه سین کیانگ محسوب می گردد. از آنجایی که این منطقه از دیرباز کاملا صحرایی و بیابانی بوده - حتی در بدن یکی از مومیایی های به دست آمده از منطقه هم شن پیدا شده است- چین در سال 1986 میلادی برای مبارزه با شرایط بد طبیعی منطقه برنامه پروژه سبز (Green Project) را آغاز کرد. با اجرای این پروژه هم اکنون شهر آکسو که رودخانه مادر ایالت سین کیانگ از آن سرچشمه می گیرد، به خاطر درختان میوه و پربارش معروف شده است. تمامی درختان و سرسبزی های این منطقه کاشته شده هستند و هیچ کدام خود رو محسوب نمی گردد. در زمان آغاز این پروژه به دلیل عدم وجود ماشین آلات اکثر درخت ها به صورت یدی و با مشارکت داوطلبانه مردم از تمامی قشرها کاشته شدند و بیابان به زمینی سرسبز و پر محصول تبدیل شد. آنها ابتدا درخت های بلندی کاشتند و نامش را کمربند حفاظتی نهادند و سپس آغاز به کاشت درخت های میوه کردند. دولت چین برای حفاظت از محیط زیست ایجاد شده در منطقه، سیاستی را اجرا می نماید که بر اساس آن خرید و فروش ملک و زمین در این مناطق ممنوع است.

در این منطقه پرورش اسب نیز صورت می گیرد که این اسب ها به خاطر نژاد اصیل شان به کشورهای مختلف صادر می شوند. میوه های این منطقه نیز به خاطر کیفیت و تنوع بالا و به دلیل آن که به صورت کاملا ارگانیک فراوری می شوند به کشورهای دیگر و شهرهای سراسر چین صادر می شوند.

اقدام دیگر فراوری کاغذ از پوست درخت توت است که در شهر ختن انجام می گردد. ختن فقیرترین شهر چین است و دولت با خانواده های فقیر برای یاری ارتباط برقرار می نماید. دولت در حال حاضر در حال ساخت انواع کارخانه ها و ایجاد فرصت شغلی در ختن است و به خانواده های فقیر خدماتی نظیر خدمات درمانی رایگان و 15 سال تحصیل رایگان ارائه می دهد.

فراوری کاغذ از پوست درخت توت یکی از صنایع دستی این منطقه محسوب می گردد که با کیفیت ها و درجه های مختلفی فراوری شده و به فروش می رسد. هزاران سال این روش در سین کیانگ وجود داشته و دولت آن را به پنجره ای برای اشتغال زایی و آموزش دادن درباره فرهنگ و تاریخ این منطقه تبدیل نموده است. دولت با احداث موزه ای شامل 200 اثر هنری ساخته شده با این کاغذ و ثبت این محصول به عنوان میراث فرهنگی این منطقه، به رشد ارزش آن افزوده است.

شهرک صنعتی پارچی در شهرستان ختن با مساحت 24 هزار متر مربع در شش کارگاه با مساحت 6 هزار متر مربع و دفاتری در حدود 154 متر مربع احداث شده است. برای بهبود روال کار در این شهرک 900 متر انبار، دو خوابگاه برای کارگران، یک مهد کودک، یک کلینیک، یک فروشگاه، دو سرویس بهداشتی، یک منبع آتش نشانی و منابع آب و برق با سرمایه گذاریی در حدود 18 میلیون یوآن ایجاد شده و میزبان دو شرکت کارآفرین است.

از سال 1960 میلادی در باغچی واقع در 12 کیلومتری ختن برای تغییر شرایط سخت زیست محیطی راهرویی از درختان انگور به عنوان کمربندی برای شکست باد ساخته شده است و اکنون به عنوان جهتی برای پیوند تمامی روستاها استفاده می گردد. در سال 2012 این جهت به طول 550 کیلومتر رکوردار گینس به عنوان طولانی ترین راهروی ساخته شده با درختان انگور (کوریدور انگور) ثبت شد. احداث این راهرو به عنوان معجزه و سنگ بنای اقداماتی نظیر پروژه سبز بوده است.

دیگر اقدام احداث کارخانه فراوری ابریشم در آوریل سال 1984 میلادی است. این کارخانه مجمتع فراوری کننده پارچه های ابریشمی با تکنیک های سنتی و بومی با ابریشم بسیار مرغوب است. این کارخانه دارای آکادمی هایی برای تنیدن ابریشم، آماده سازی مواد رنگرزی، بافتن، فراوری پارچه و فروش است. این کارخانه شرایط را برای پرورش کارشناسانی در این زمینه در شرایط پیشرفته مهیا نموده و مرتبا محصولاتی جدیدی عرضه می نماید؛ در نتیجه به مرکزی برای گسترش خلاقیت و توسعه تبدیل شده و همین امر باعث جذب تعداد بالای گردشگر و درآمدزایی شده است.

این کارخانه دارای 80 تکنسین و متخصص و 160 کارمند است و از آغاز تاکنون 280 کودک از خانواده های فقیر را آموزش داده است. همه کارکنان این کارخانه از اهالی روستا و اویغور می باشند و یکی از مزایای کار وجود مهد کودک رایگان در این مکان است.

در زیر تصاویر دیگری از مناطق ذکر شده در بالا آمده است:

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 323

به "اقدامات دولت چین برای پیشرفت مالی در سرزمین اویغورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات دولت چین برای پیشرفت مالی در سرزمین اویغورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید