عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی مذاکرات را فرسایشی کند، مذاکرات سخت است

به گزارش آی تی گپ، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، پس از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام گفت: کوشش می گردد برسیم به مجموعه اقداماتی که آمریکا باید در برطرف همه تحریم ها انجام دهد، راستی آزمایی گردد و بعد هم ایران اقدامات خود را انجام دهد.

عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی مذاکرات را فرسایشی کند، مذاکرات سخت است

به گزارش خبرنگاران، سید عباس عراقچی در سخنانی پس از نشست امروز وین با بیان این که این آمریکا است که باید اقدام نخست را انجام دهد گفت: مذاکرات سخت است اما ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می کنیم و اجازه نمی دهیم کسی وقت کشی کند و بی فایده مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند، در عین حال در مذاکرات تعجیل هم نمی کنیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در ادامه مصاحبه خود در ارتباط با نشست وین در پاسخ به این سوال که آیا هفته آینده هیات های مذاکره نماینده بار دیگر به وین برای ادامه مذاکره خواهند برگشت، گفت: به صورت کلی بنای ما این است ولی خب این بستگی به این موضوع دارد که وقتی نتایج مذاکره این چند روزه به پایتخت ها برده می شود و آنالیز در ارتباط با آنها صورت می گیرد، چه تصمیمی در پایتخت ها گرفته می شود. تصمیم در پایتخت ها گرفته می شود و در خصوص ما تصمیم در تهران گرفته می شود که آیا مذاکرات ادامه پیدا کند و یا نباید ادامه پیدا کند و یا اینکه به شکلی باید ادامه پیدا کند و با چه خط و مشی.

وی ادامه داد: وقتی اینها در تهران تدوین و آماده شد انشاءالله ما با دستورالعمل جدید خود به مذاکرات بر خواهیم گشت.

سیدعباس عراقچی در خصوص ارزیابی اش از فضای مذاکرات وین که در روزهای گذشته انجام شده است، اعلام کرد: فضای مذاکرات، فضای جدی است، فضای کاری و حرفه ای است و همه هیات ها علاقه مند به حصول نتیجه هستند و کوشش ها در این چارچوب است که بتوانیم ترتیباتی را تنظیم کنیم و تصمیم گیری کنیم که منجر به احیا و اجرای برجام به صورت کامل شود.

رئیس تیم مذاکره نماینده ایران اظهار کرد: ولی برای موفقیت یک مذاکره فقط جدی بودن کافی نیست عوامل دیگری نیز وجود دارد. باید مواضع را طرفین درک نمایند و کوشش نمایند که این مواضع به هم نزدیک شود.

عراقچی ادامه داد: برای ما اصولی وجود دارد که تغییرپذیر نیست. ما حتما مخالف فرایند گام به گام هستیم. البته فرایند گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است و ما تاکید داریم که مذاکرات باید به صورت یکپارچه در خصوص گام نهایی و آخر باشد. داریم آن را طراحی می کنیم و وقتی طراحی آماده شد در آن معین می شود که چه اقداماتی باید از سوی طرفین انجام شود. معین می شود که راستی آزمایی باید چگونه باشد و وقتی راستی آزمایی معین شد دقیقا در چه تاریخی و چگونه آمریکا به تعهدات خود برمی شود و چگونه ایران نیز متعاقبا اقدامات خود را انجام می دهد.

عراقچی ادامه داد: جزئیات فنی و حقوقی و بعضا سیاسی وجود دارد. همانطور که گفتم جدیت در امور وجود دارد. در خصوص فضای مذاکرات نمی توانم بگویم مثبت یا منفی است ولی سازنده، کاری و حرفه ای است و امیدواریم که این راستا در ادامه کار خود بتواند به جاهای مثبت برسد و منجر به برطرف تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: هنوز زود است که نتایج را قضاوت کنیم. زود است که بگوییم که خوش بین یا بدبین هستیم ولی در مجموع فکر می کنیم راستای که می رویم درست است.

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات انجام شده بسیار فشرده است و کوشش ما این است که برسیم به مجموعه اقداماتی که آمریکا در زمینه برطرف همه تحریم ها باید انجام دهد. راستی آزمایی در این زمینه صورت بگیرد و سپس ایران هم اقدامات خود را انجام دهد. بر روی این مجموعه اقدامات در حال کار کردن هستیم.

عراقچی ادامه داد: پیش نویس های مختلفی تقریبا توسط همه هیات ها ارائه شده، تبادل شده است و کار در این زمینه در حال اجرا شدن است. کوشش ما این است که به یک سند واحدی برسیم که دقیقا وظایف آمریکا را معین کند. اقدامات ایران را روشن کند. نحوه راستی آزمایی را معین کند و همچنین ترتیب و تقدم اقدامات طرفین. که البته از نظر ما روشن است که آمریکا باید قدم اول را انجام دهد.

عراقچی با تاکید مجدد مبنی بر سخت بودن مذاکرات اضافه نمود: ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می کنیم. همانطور که از مذاکرات شتابزده اجتناب می کنیم. مذاکرات باید با دقت کامل انجام شود. اجاز نمی دهیم کسی وقت تلف کند و مذاکرات را طولانی و فرسایشی کند. در عین حال شتابزده و به صورت تعجیلی نیز کار نمی کنیم که خدای نکرده از موضوعی غفلتی صورت بگیرد. با دقت در حال پیش رفتن هستیم. راه آسانی نیست و مسائل زیاد است. مشخص دقیق اقدامات نیاز به کار حقوقی و فنی دارد که در حال اجرا است و طبیعتا نتایج مذاکرات به صورت مستمر به تهران گزارش می شود.

وی ادامه داد: در بازگشت من به کشور گزارش های دقیق تری ارائه می شود. تصمیمات در تهران گرفته می شود و ما هم طبق دستورالعمل های تهران انشاءالله مذاکرات را ادامه می دهیم تا آنجایی که منافع کشور تامین شود در این راستا گام برخواهیم داشت.

سید عباس عراقچی در ارتباط با نشست فنی ایران و آژانس که روز گذشته در وین برگزار شده است، اظهار کرد: طبیعتاً همکاری ما آژانس ادامه دارد، همکاری های گسترده ای است و حوزه های مختلفی را در بر می گیرد و این همکاری ها جریان طبیعی خود را طی می نماید.

وی ادامه داد: بعضی از موضوعات وجود دارد که در خصوص آنها بین ما و آژانس اختلاف است، برای حل این اختلافات گفتگوهایی بین ما و آژانس وجود داشته و وجود دارد و انشاالله یک تحرک جدیدی خواهد شد با سفر مقامات آژانس به تهران و گفتگوهای بیشتر پیگیری می شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: ما با آژانس یک راستا معمولی و طبیعی را طی می کنیم و امیدواریم اختلافاتی که الان وجود دارد بتواند در یک فضای سازنده و غیر سیاسی حل شود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1741

به "عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی مذاکرات را فرسایشی کند، مذاکرات سخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی مذاکرات را فرسایشی کند، مذاکرات سخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید