ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم

به گزارش آی تی گپ، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در صورت برداشته شدن تحریم ها، ظرفیت های بسیاری برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه بندری و دریایی به وجود خواهد آمد، اما با این وجود تا به امروز 17 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در این بخش ها اجرا شده است.

ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم

محمد راستاد در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و برداشته شدن تحریم ها پتانسیل افزایش میزان حمل و نقل دریایی از طریق بنادر افزایش یافته و جذب می شود و خطوط کشتی رانی بین المللی می تواند بدون هیچ محدودیتی به ایران تردد داشته باشند. این موضوع سبب خواهد شد که مراودات بازرگانی ایران با دیگر کشورهای دنیا در حوزه های صادرات، واردات، ترانزیت و ترانشیپ تسهیل شود.

وی با بیان اینکه برداشته شدن تحریم های غیر قانونی و ظالمانه علیه ایران تاثیر بسزایی روی رونق تجارت دریایی و حمل و نقل دریایی خواهد گذاشت، اضافه کرد: در زمینه سرمایه گذاری در بنادر شمالی و جنوبی ایران باید گفت که در حال حاضر بیش از 17 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در 330 پروژه مختلف اجرا شده است و بخش خصوصی خارجی هم می تواند در دوران پساتحریم در زیربخش های بندری و دریایی سرمایه گذاری کند؛ چرا که کماکان فضا برای سرمایه گذاری در حوزه های تجهیزات و بخش های روبنایی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا با توجه به بازتر شدن فضای بین المللی و رسیدن مذاکرات وین به مراحل نهایی، استقبال و مذاکره ای از سوی طرف های خارجی اجرا شده است یا خیر؟ گفت: هنوز اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است و باید منتظر نتیجه مذاکرات باشیم. تا زمانی که نتیجه این نشست های دیپلماتیک که یکی از آن ها برداشته شدن تحریم های صنعت کشتیرانی است، مشخص نشود، مذاکره یا پیشنهاد مشخصی هم در بر نخواهد داشت.

راستاد همچنین درباره چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار داشت: از اول شیوع ویروس کرونا تا کنون بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کردیم و همه ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی را رعایت کردیم و درباره کشتی ای که اخیرا وارد بنادر ایران شده بود همه مصوبات دقیقا و با قاطعیت برای آن ها رعایت شده بود و به جرات می توان گفت حداقل آثار کرونایی را از طریق بنادر تجاری شاهد بودیم و در ماه های گذشته مسئله حادی در بنادر به وجود نیامده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1856

به "ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید