شروط بازگشایی رستوران ها اعلام شد ، سرنوشت فعالیت تالارها، استخرها، سونا و سالن های ماساژ

به گزارش آی تی گپ، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره ممنوعیت بازگشایی برخی مشاغل و همچنین شروط و نحوه بازگشایی برخی مشاغل پرخطر نظیر رستوران ها را تشریح کرد.

شروط بازگشایی رستوران ها اعلام شد ، سرنوشت فعالیت تالارها، استخرها، سونا و سالن های ماساژ

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، در این باره افزود: در بازگشایی رستوران ها رعایت چهار محور اصلی بهداشت فردی، بهداشت مواد غذایی، ابزار و تجهیزات و بهداشت ساختمان و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی تاکید ویژه دارد.

  • نحوه چیدمان میزها در رستوران ها

فرهادی ادامه داد: رستوران ها و مراکز عرضه مواد غذایی که تا قبل از این مصوبه تنها می توانستند نسبت به توزیع غذای بیرون بر اقدام کنند و در این محدوده فعالیت کنند، از امروز امکان پذیرش مشتری را هم خواهند داشت، اما پذیرش مشتری دارای شرایط به خصوصی است که مهم ترین آنها رعایت فاصله میان مشتری هاست؛ به طوری که هر میزی که برای یک مشتری در نظر گرفته می شود باید طوری چیدمان شود که فاصله حداقل یک تا دو متری در آن لحاظ شود.

وی افزود: طبیعتا با گذاشتن این فاصله گذاری و رعایت این محدوده فاصله، میزان پذیرش مشتری ممکن است تا 50 درصد ظرفیت آن رستوران و یا مراکز تهیه و توزیع، کاهش یابد.

  • وجه نقد، ممنوع

فرهادی با تاکید بر اینکه کماکان دریافت وجه نقد ممنوع خواهد بود و بهتر است با سیستم های نرم افزاری و اینترنت و کارت به کارت کردن ها وجوه نقدی را پرداخت کنیم.

  • الزام ماسک و دستکش برای کارکنان رستوران ها

وی با بیان اینکه رعایت بهداشت فردی از سوی کارکنان رستوران ها بسیار شدیدتر از گذشته باید رعایت شود، گفت: استفاده از ماسک و دستکش برای کسانی که در سرو غذا همکاری می کنند باید رعایت شود. دست زدن ها و تماس های فردی باید صفر شود.

  • ضرورت وجود ادویه جات یکبار مصرف روی میز

فرهادی درباره نحوه عرضه مواد غذایی در رستوران ها نیز تاکید کرد: غذایی که برای مشتری سرو می شود حتما باید روکش داشته باشد و در معرض قرار نگیرد. ادویه جات، فلفل و نمک باید یکبار مصرف روی میز برای مشتری گذاشته شود.

  • گندزدایی میز و صندلی پس از ترک هر مشتری/ دخانیات ممنوع

وی همچنین افزود: زمانی که مشتری میز و صندلی خود را ترک می کند، حتما باید فرایند گندزدایی انجام شود. قهوه ه خانه و رستوران های سنتی نیز کماکان می توانند بدون عرضه مواد دخانی مانند رستوران ها فعالیت کنند.

  • فعالیت تالارهای پذیرایی، استخر، سونا و ماساژ همچنان ممنوع

فرهادی تاکید کرد: کماکان فعالیت تالارهای پذایریی و اماکنی که امکان تجمع افراد برای مراسم های مختلف وجود دارد، ممنوع است و تالارهای پذیرایی اجازه فعالیت ندارند و می توانند به صورت غذایی بیرون بر یا به شکل رستوران فعالیت خود را ادامه دهند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مراکز ماساژ، سونا و استخر خصوصا در مراکز قرمز و پرخطر کماکان تعطیل خواهد بود. کلیه ورزش های دارای برخورد نیز کماکان تعطیل خواهند بود.

وی گفت: در نهایت توصیه ما این است که از این رفع محدودیت ها استفاده کنیم و بتوانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم بتدریج این محدودیت ها را برداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1323

به "شروط بازگشایی رستوران ها اعلام شد ، سرنوشت فعالیت تالارها، استخرها، سونا و سالن های ماساژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط بازگشایی رستوران ها اعلام شد ، سرنوشت فعالیت تالارها، استخرها، سونا و سالن های ماساژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید