خبرنگاران کلانتری: جوانانی که برای مهار آتش جنگل ها اقدام کردند، سرمایه های کشور بودند

به گزارش آی تی گپ، تهران - خبرنگاران - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه جوانانی که برای مهار آتش جنگل ها اقدام کردند سرمایه های کشور بودند گفت: دولت در حال رایزنی است تا برای خانواده آن ها تسهیلاتی در نظر گرفته گردد.

خبرنگاران کلانتری: جوانانی که برای مهار آتش جنگل ها اقدام کردند، سرمایه های کشور بودند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در هم اندیشی اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه های سراسر کشور، وظایف این سازمان را حفظ محیط زیست برای نسل آینده و کنونی دانست و اضافه نمود: در کشور هیچ ارگانی به اندازه این سازمان، وظیفه حفظ حقوق نسل های آینده را ندارد.

در این ملاقات که به صورت آنلاین برگزار گردید، رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان شان مساله محیط زیست و حفاظت از آن را یک مساله ملی دانستند و تاکید نمودند حفظ آن وظیفه آحاد جامعه است.

وی در ادامه با بیان این که یکی از مصادیق توسعه پایدار، حفظ محیط زیست است، اضافه نمود: فقر، یکی از عوامل مخرب محیط زیست است و در کشور با رعایت ضوابط محیط زیستی باید فراوری صورت گیرد و چرخ زندگی مردم هم بچرخد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با انتقاد از بعضی از سیاست های ضد توسعه ای در کشور ادامه داد: بعضی از سیاستگزاران ارزش ذاتی آب را صفر در نظر می گیرند و همین سیاست ها به بهانه خودکفایی باعث نابودی منابع کشور شده است.

معاون رئیس جمهوری تاکید نمود: سازمان محیط زیست در حال به روزرسانی تجهیزات زمینی برای اطفای حریق است، اما با مسائل زیادی روبرو است. بعضی انتقاد می نمایند که چرا در آتش سوزی ها از امداد هوایی استفاده نشد، باید بگویم که با تجهیزات قدیمی که وجود دارد به ازای هر بیست پرواز، حتما یک نفر تلفات خواهیم داشت و از طرف دیگر برای خرید تجهیزات هوایی احتیاج به سرمایه گذاری بالایی داریم که از توان مالی دولت خارج است و باید شما استادان اقتصاد بگویید در این مورد باید چقدر سرمایه گذاری کرد؟

کلانتری ضمن تاکید بر محدودیت های استخدامی خاطر نشان کرد: با 3500 محیط بان حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور امکان پذیر نیست و دانشگاه ها باید فرهنگ جامعه را تقویت نمایند، کما اینکه تا کنون هم این کار توسط رسانه ها صورت گرفته است.

کلانتری ضمن اشاره به موضوع وقف دماوند گفت: دیروز در دفتر معاون اول رییس جمهوری در مورد موضوع دماوند و جنگل آق مشهد جلسه داشتیم، اما متاسفانه واقعیت آن چیزی نیست که در رسانه ها مطرح می گردد، مثلاً وقف دامنه کوه دماوند مربوط به 400 سال پیش است و جمع آن به 100 هکتار هم نمی رسد، واقعیت جنگل آق مشهد هم 400 هکتار از مراتعش وقف شده که مربوط به 800 سال پیش است، ضمن اینکه طبق فتوای مرحوم امام (ره) و رهبر معظم انقلاب، انفال قابل وقف نیست.

معاون رییس جمهور توضیح داد: محیط زیست فقط جنگل نیست، سوخت اضافی که از طریق خودروها در ترافیک می سوزد و باعث آلودگی هوا می گردد نیز محیط زیست است.

رییس سازمان محیط زیست در خاتمه با تاکید بر ضرورت آموزش محیط زیست در دانشگاه ها گفت: درصد زیادی از مدیران اجرایی کشور، دانش آموخته رشته های مهندسی هستند و باید با مسائل محیط زیستی آشنا باشند، تا آینده نسل های بعدی کشور به خطر نیفتد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1255

به "خبرنگاران کلانتری: جوانانی که برای مهار آتش جنگل ها اقدام کردند، سرمایه های کشور بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کلانتری: جوانانی که برای مهار آتش جنگل ها اقدام کردند، سرمایه های کشور بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید