حمل و نقل عمومی در ونیز، ایتالیا

به گزارش آی تی گپ، ونیز به عنوان یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین شهرهای دنیا، هر ساله پذیرای 20 میلیون گردشگر است که برای بازدید از نقاط مختلف آن از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند.

حمل و نقل عمومی در ونیز، ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

ونیز در بخش شمال شرقی ایتالیا واقع شده، از 118 جزیره تشکیل شده که با کانال های آب از هم جدا شده و به وسیله پل ها به هم متصل شده اند. ونیز را با چشم اندازهای زیبا و خیره نماینده، آثار هنری و معماری فوق العاده آن می شناسند. به لحاظ موقعیت مکانی، سیستم حمل و نقل عمومی متفاوتی در این شهر وجود دارد که خاص این منطقه است و تحت نظارت شرکت ACTV است. در ادامه با ما باشید تا با انواع این وسایل نقلیه آشنا شوید.

اجاره قایق

در صورتی که بخواهید در کانال بزرگ یا کانال های تاریخی مرکز شهر بگردید، کافی است از بروسا (Brussa) یک قایق اجاره کنید. برای یک ساعت قایق سواری با قایق 7 متری که گنجایش 6 نفر را دارد، باید 150 هزار تومان و برای یک روز باید 700 هزار تومان پرداخت کنید. برای قایقرانی نیازی به گواهینامه ندارید، ولی قبل از حرکت به صورت امتحانی دوری در اطراف می زنید تا توانایی شما معین شود، البته حتما درباره محل صندلی های سوخت بپرسید تا به مسئله ای بر نخورید.

قایق های اتوبوسی

با این که خدمات قایق های اتوبوسی کارآمد و سر وقت است، ولی راستا اصلی قایق ها در طول کارناوال ها و فصل گردشگری خیلی شلوغ می شود. قیمت بلیط تک سفره فقط 25 هزار تومان است. سرویس حمل و نقل به جزایر مورانو، تورسلو، لیدو و ... با قایق های موتوری بزرگ تر انجام می شود. Vènezia Unica اصلی ترین مرکز فروش بلیط قایق اتوبوسی (vaporeto) به حساب می آید که در باجه اکثر ایستگاه ها قابل تهیه است. جدول زمانی رایگان و نقشه راستا را نیز می توانید از همین باجه ها بگیرید. علاوه بر این می توانید کارت تردد چند روزه و بلیط را به صورت آنلاین از قبل خریداری کنید.

در صورتی که بخواهید چندین بار از قایق های اتوبوسی بهره ببرید (بیش از سه سفر)، به جای پرداخت 25 هزار تومان بابت بلیط تک سفره، پیشنهاد می کنیم کارت سفر (Travel Card) تهیه کنید. فقط مواظب باشید که اگر کارت تان اعتبار نداشته باشد، باید علاوه بر 25 هزار تومان، دویست هزار تومان به عنوان جریمه بپردازید. از آنجا که ایستگاه های قایق اتوبوسی ممکن است کمی گیج نماینده باشند، حتما به علائم توجه کنید تا در ایستگاه اشتباه پیاده نشوید.

مونوریل

مونوریل ونیز، پارکینگ خودروها در ترانچتو (Tronchetto) را به ترمینال کشتی های تفریحی و Piazzale Roma متصل می نماید. برای خرید بلیط هم می توانید از دستگاه های فروش بلیط در نزدیکی ایستگاه بهره ببرید.

تاکسی آبی

تاکسی های آبی مجاز روشی پرهزینه برای گشت و گذار در ونیز به شمار می آید، اما اگر عجله دارید یا چمدان هایتان زیادی است، ارزشش را دارد. قیمت بر اساس تاکسی متر محاسبه می شود یا باید از قبل با راننده توافق کنید. نرخ قیمت ها از 50 هزار تومان شروع شده و به ازای هر دقیقه 6 هزار تومان اضافه می شود، ضمناً در طول شب یعنی از ساعت 10 شب تا 6 صبح باید 35 هزار تومان اضافه تر پرداخت کنید و در صورتی که چمدان اضافه (بیشتر از 5 عدد) داشته باشید، 17 هزار تومان و برای مسافران بیشتر از 4 نفر نیز 35 هزار تومان اضافه می شود. حواس تان باشد که اگر از هتل یا آژانس مسافرتی می خواهید سفارش تاکسی دهید، باید منتظر هزینه اضافه هم باشید.

تاکسی آبی باید حتما خط زرد رنگ و پلاک داشته باشد. تاکسی های آبی را می توانید در فرودگاه، بیرون ایستگاه قطار، جلوی Piazzale Roma و ترانچتو پیدا کنید. در صورتی که عجله دارید اصلا به راننده فشار نیاورید که سرعتش را بیشتر کند، زیرا فشار آب ناشی از موتور قایق باعث می شود فونداسیون باستانی ونیز در معرض تخریب و پوسیدگی قرار بگیرد.

گاندولا

با گاندولا (gondola) می توانید چشم اندازهای ونیز را مشاهده کنید. در ساعت اداری برای 40 دقیقه سواری باید 270 هزار تومان بپردازید و از ساعت 7 شب تا 8 صبح نیز هر 35 دقیقه برای شما 350 هزار تومان تمام می شود. گاندولاها در حاشیه کانال بزرگ و نزدیک بناهای تاریخی مهم و نقاط توریستی جمع می شوند، هر چند می توانید تلفنی نیز جا رزرو کنید. موسسه Gondoliers، گاندولاهای ویژه ای مناسب افراد ویلچری دارد.

قایق تراگتو (traghetto) یک نوع گاندولا است که افراد محلی برای عبور از کانال بزرگ در فاصله زیاد بین پل ها استفاده می نمایند. قیمت این قایق سواری برای افراد غیربومی فقط 6 هزار تومان است و معمولا از ساعت 9 صبح تا 6 عصر فعالیت می نمایند، هر چند بعضی از آن ها تا ظهر کار خود را به اتمام می رسانند.

خودرو

بدیهی است که شما نمی توانید در ونیز رانندگی کنید، اما در دو جزیره پالسترینا (Pellestrina) و لیدو (Lido) بلامانع است و راهی عالی برای دیدن مناظر عالی مناطق اطراف ونیز به شمار می رود. شرکت های اجاره اتومبیل نظیر آویس، یوروکار و هرتز در دو منطقه Piazzale Roma و فرودگاه مارکوپولو، دفتر دارند. چندین شرکت نیز در ایستگاه قطار مستره (Mestre) یا در همان حوالی مشغول به فعالیت هستند.

دوچرخه

دوچرخه سواری در مرکز ونیز ممنوع است، اما در جزایر بزرگ لیدو و پالسترینا، یک انتخاب فوق العاده برای گشت و گذار و رسیدن به سواحل دور محسوب می شود. برای اجاره دوچرخه حتما باید کارت شناسایی داشته باشید.

فرودگاه

فرودگاه مارکوپولو در 8 کیلومتری ونیز، نزدیک ترین فرودگاه به شهر محسوب می شود که در سرزمین اصلی ایتالیا قرار گرفته است. اینجا شلوغ ترین و بزرگ ترین فرودگاه شمال ایتالیا بوده و هر سال میزبان 6 میلیون نفر است. گردشگران شهرهای بزرگی مانند آمستردام، نیس، فیلادلفیا، وین و دبی می توانند با شرکت های هواپیمایی نظیر امارات، بریتیش ایرویز و ... به این فرودگاه بیایند.

در این فرودگاه می توانید هر نوع خدمات و امکاناتی که جابجایی مسافران را تسهیل می نماید، پیدا کنید. مغازه ها، ادارات پست، شرکت های کرایه اتومبیل، صندلی های وای فای از جمله خدمات این فرودگاه است. حتی افراد معلول و ناتوان حرکتی نیز در این محل با مشکل روبرو نمی شوند، زیرا این فرودگاه در جهت رفاه آن ها تجهیز شده است. سیستم حمل و نقل فرودگاهی عالی است و برای رفتن به ونیز می توانید از تاکسی آبی، قایق اتوبوسی و خودرو بهره ببرید.

هر چند گردشگران می توانند در فرودگاه ترویزو (Treviso) نیز به زمین بنشینند. با این که این فرودگاه در فاصله دورتری نسبت به ونیز قرار گرفته است، اما کسانی که می خواهند به ونیز سفر نمایند نباید آن را نادیده بگیرند. علی رغم باند کوچک تری که دارد، پروازهای متعددی از شهرهای بزرگی همچون آمستردام، کازابلانکا، دوبلین و بارسلونا به این فرودگاه و بالعکس صورت می گیرد. امکانات آن در حد و اندازه فرودگاه مارکوپولو نیست، ولی خدمات اصلی مانند غذاخوری، مغازه های خرید و شرکت های اجاره اتومبیل را پوشش می دهد. حتی به رفاه اشخاص معلول نیز توجه شده است.

قطار

سانتا لوسیا (Santa Lucia)، ایستگاه مرکزی ونیز در شمال ایتالیا به حساب می آید، در واقع اینجا آخرین ایستگاه در شمالی ترین ناحیه شهر تاریخی ونیز است که سال ساخت آن به سال 1860 تحت امپراتوری اتریش برمی شود. در آن موقع برای این که ایستگاه از فضای کافی برخوردار باشد، صومعه و کلیسای سانتا لوسیا تخریب شده، نام این ایستگاه نیز از همین کلیسا گرفته شده است. ساختمان ایستگاه فعلی یکی از معدود ساختمان های مدرن شهر است که روبه روی کانال بزرگ قرار گرفته است.

بازسازی آن در سال 2009 شروع شد که تا سال 2012 طول کشید. روزانه 82 هزار مسافر را جابه جا می نماید که در طی سال حدود 30 میلیون نفر می شود. تقریبا 450 قطار در این ایستگاه توقف دارند. وقتی در این ایستگاه پیاده می شوید، می توانید به وسیله قایق های اتوبوسی یا تاکسی های قایقی خصوصی به دیگر نقاط ونیز بروید. ضمناً Piazzale Roma در همان نزدیکی است و می توانید از خودروها و تاکسی های این محل بهره ببرید. علاوه بر این ایستگاه مستره نیز دومین ایستگاه مهم شهر محسوب می شود که از طرق پل آزادی به ایستگاه سانتا لوسیا وصل می شود.

اتوبوس

دو ایستگاه اتوبوس در شهر ونیز قرار گرفته است که یکی در مرکز تاریخی شهر واقع شده و پیپل موور (People Mover) نام دارد، ایستگاه دیگر، ونیز مستره است. وقتی می خواهید با اتوبوس به ونیز بروید، حتما مطمئن شوید که مقصد اتوبوس شما کدام یک از ایستگاه های ونیز است تا به راحتی به مقصد دلخواه خود برسید.

منبع: کجارو / lonelyplanet / venezia-tourism.com / en.wikipedia.org / getbybus.com
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 667

به "حمل و نقل عمومی در ونیز، ایتالیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "حمل و نقل عمومی در ونیز، ایتالیا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در ونیز، ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید