حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود

به گزارش آی تی گپ، در این ارتباط، مدیران و تعدادی از کارگران نمونه واحدهای تولیدی از شرایط تولید، دستاوردها، مسائل و مسائل این واحدها گزارش هایی بیان و همچنین راهکارها و پیشنهادهایی برای حل این مسائل و تحقق شعار سال مطرح کردند.

حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود

بخش هایی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار به شرح زیر است:

*یکی از نکاتی که در باب کارگران و به مناسبت هفته کارگر خوب است روی آن تکیه بشود، مسئله رعایت حق نیروی کار است. حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت بشود. یعنی دستمزد عادلانه، پرداخت منظم و بدون تأخیر، ثبات اشتغال یعنی امنیت شغلی -که بنده روی این امنیت شغلی هم سال های قبل تکیه کردم، تأکید کردم- که این یکی از مسائل بسیار مهم است.

*بعضی از آقایانی که صحبت کردند، اشاره کردند که هیچ نیروی کاری را در این مدت از کار منفک نکردند این بسیار کار خوبی است. بسیار روش خوبی است. امنیت شغلی. مسئله بیمه، مسئله آموزش، مسئله خدمات رفاهی، مسئله بهداشت و درمان، اینها چیزهایی است که جزو حقوق کارگران است و این وظایف طبیعی کارفرماست. البته اگر اهتمام بیشتری نسبت به کارگر انجام بگیرد -مثل این که نیازهای خانواده مورد مراعات قرار بگیرد یا آموزش فرزندان یا ازدواج و امثال اینها- طبعاً تأثیر بیشتری در ارتباط و التیام بین کارگر و کارفرما خواهد داشت که کار مبارک و خوبی است.

*تولید را می توان به سیستم ایمنی و دفاعی بدن تشبیه کرد. این روزها مسئله کرونا هم مطرح است. نقش سیستم دفاعی بدن در مواجهه با ویروس ها، میکروب ها و مهاجم های ضد سلامت نقش خیلی مهمی است. همین ویروس کرونا بلاشک وارد خیلی از بدن ها شد لکن آنها مریض نشدند. چرا؟ به خاطر این که یک سیستم دفاعی سالم خوبی داشتند توانست دفاع کند و امنیت بدن را تأمین بکند.

*در اقتصاد کشور اگر ما اقتصاد را به یک بدن تشبیه کنیم، بدن انسان تشبیه بکنیم، سیستم دفاعی و امنیت بخش اقتصاد عبارت از تولید است. یعنی آن چیزی که می تواند ویروس های مهاجم و میکروب های مهاجم به اقتصاد را خنثی بکند و اقتصاد را سالم نگه دارد تولید در کشور است.

*ما البته اقتصادمان متأسفانه دچار میکروب ها و ویروس های طبیعی متعددی است و ویروس های دست ساز هم مثل تحریم و مسئله قیمت نفت هم حوادثی هستند که به اقتصاد ضربه میزنند. اگر ما تولید خوب و مناسب و شایسته و روبه رشد همواره در کشور داشته باشیم در مقابل این ویروس ها می توانیم مقاومت بکنیم.

* یک همکاری دوجانبه واقعی میان نیروی کار و کارفرما می تواند تولید و ارزش افزوده را افزایش بدهد.

* کارگر، مهارت و احساس مسئولیت و دقتش را افزایش بدهد و کارفرما سهم نیروی کار را از عواید بنگاه اقتصادی افزایش بدهد. این یکی از چیزهایی است که لازم است.

*دیدم دوستان از بعضی از مصوباتی که نظرات کارگر در آنها ملاحظه نشده شکایت می کنند؛ این مقررات حتماً با نگاه عادلانه بایستی تنظیم بشود و مسئولان بنگاه ها هم به این نکته توجه بکنند.

*در سیاست های اقتصاد مقاومتی هم همین را گفتیم یعنی همکاری این دو. آن وقت در این صورت، کارگر و کارفرما مشترکاً ستون اصلی ایجاد رشد اقتصادی و پیشرفت اقتصادی را تشکیل می دهند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1116

به "حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق طبیعی نیروی کار باید رعایت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید