جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت ، سود 18درصد؛ عودت 3 ساله

به گزارش آی تی گپ، به گزارش خبرنگاران، عباس معمار نژاد امروز صبح در نشستی خبری با موضوع ارائه تسهیلات اعتباری بانک ها با وثیقه گذاری سهام عدالت، اظهار کرد: نقش بانک ها در تأمین مالی اقتصاد ایران بسیار پررنگ است، همانطور که این حوزه در اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا نقش پررنگی دارد؛ با توجه به شرایط مالی کشور و نیار به منابع مالی کسب و کارها، مجدداً بانک ها نزدیک آمدند تا بتوانند بخشی از این احتیاج را تامین نمایند.

جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت ، سود 18درصد؛ عودت 3 ساله

وی با بیان اینکه امروز اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت به تابلوی بورس اضافه شد، گفت: امروز شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی وارد بورس شد و بقیه شرکت ها نیز به تدریج وارد بازار بورس خواهند شد.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد گفت: سهام عدالت برای مردمی کردن اقتصاد طراحی و با تدابیر رهبری و ریاست جمهوری و دولت امکان آزادسازی این سهام فراهم شد.

وقتی سهام عدالت آزاد شد نهایتاً ارزش آن حدود 8 میلیون تومان بود که در تازه ترین آنالیز ها ارزش سهام عدالت به 19 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

وی اضافه کرد: یعنی در این مدت ارزش سهام عدالت بیش از دو برابر شده است و انتظار است که بیشتر نیز بگردد؛ اگر ما تسهیلاتی با نرخ سود 18 درصدی بدهیم، با توجه به رشد ارزش سهام عدالت، این تسهیلات برای مردم به صرفه خواهد بود؛ بنابراین توصیه همه کارشناسان و مسئولین این است که دارندگان سهام عدالت حواسشان باشد که به راحتی سهام خود را از دست ندهند.

ساز و کار وثیقه گذاری سهام عدالت در بانک ها

معمارنژاد اضافه کرد: بانک های تجاری کشور از جمله ملی، سپه، صادرات، تجارت و ملت آمادگی دارند در صورتی که افراد احتیاج اقتصادی کوتاه مدت دارند به وسیله وثیقه گیری سهام عدالت، احتیاج اقتصادی کوتاه مدت اقتصادی مردم را تأمین نمایند تا مردم مجبور نشوند سهام عدالت شأن را بفروشند.

وی به سازوکار وثیقه گذاری سهام عدالت در بانک ها اشاره نمود و ادامه داد: مبنای کار به صورت کارت اعتباری مرابحه است که این موضوع مطابق با سیاست شورای پول و اعتبار و دستور العمل بانک مرکزی است.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد گفت: همه بانک ها توافق کردند که حداقل 50 درصد ارزش روز سهام عدالت آزاد شده را به عنوان وثیقه بپذیرند و تسهیلات بدهند. زمان بازپرداخت نیز به صورت سه ساله با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار یعنی 18 درصد است.

وی اضافه کرد: بعضی از بانک ها فرایند را به صورت کاملاً الکترونیکی آماده نموده اند و بعضی نیز در حال آماده سازی هستند؛ سامانه بانک ملی کاملاً آماده است و احتیاج به مراجعه حضوری به هیچ وجه نیست. بانک ملت هم این اقدام را انجام داده و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد.

بانک صادرات، سپه و تجارت هم در حال آماده کردن زیرساختها هستند تا مردم برای دریافت این وام، احتیاج به مراجعه حضوری به شعب بانک نداشته باشند.

معمارنژاد گفت: در سامانه بانک ملی هم احراز هویت و هم ثبت درخواست و پرداخت به شیوه الکترونیکی انجام می گردد.

وی درباره شرایط فروش سهام کسانی که درخواست فروش سهام عدالت خود را ثبت نموده اند، گفت: بر اساس آخرین آمار 96 درصد از کسانی که درخواست فروش سهام عدالت خود را ارائه کردند وجوه را دریافت نموده اند و تنها 4 درصد در شرایط تجمیع و فروش سهام عدالت قرار دارند، و اگرنه بانک ها و کارگزاری ها وجوه 96 درصد سهام فروخته شده را فروخته اند.

سود صفر درصد در صورت تسویه یکماهه

محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی هم در این نشست خبری اظهار کرد: فلسفه کارت اعتباری این است که در ابتدا وام تلقی نگردد؛ از اولین تراکنش یک ماه فرصت دارد تسویه کند اگر تسویه کرد یک ریال هم به بانک به عنوان بهره احتیاج نیست بدهد و بلافاصله از ماه بعد دوباره می تواند این کار را انجام دهد.

وی اضافه کرد: اما اگر این زمان گذشت و تسویه نکرد این مبلغ تبدیل به وام شده و دیگر باید بهره 18 درصدی پرداخت گردد.

حسین زاده گفت: دارندگان سهام عدالت برای دریافت این وام باید به همان بانکی مراجعه نمایند که آنجا حساب دارند و شماره شبایشان را معرفی نموده اند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1256

به "جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت ، سود 18درصد؛ عودت 3 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت ، سود 18درصد؛ عودت 3 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید