امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال

به گزارش آی تی گپ، بنا بر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، بورس مسکن تحت اسم صندوق زمین و مسکن که مراحل نهایی خود را سپری نموده با هدف جذب سرمایه ها برای پروژه ها، حفظ ارزش سرمایه های مردم و امکان خرید مسکن به صورت کامل و متری از نیمه دوم امسال و پس از کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی می گردد.

امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حدود دو سال قبل زمزمه های همکاری وزارت راه و شهرسازی با بازار سرمایه ایران به منظور راه اندازی صندوق زمین و مسکن شنیده شد. هدف اولیه این بود که پروژه های مسکونی و تجاری در بازار سرمایه عرضه گردد تا با جذب سرمایه های خرد هم به فراوری مسکن یاری گردد و هم برای سهامداران سوددهی داشته باشد. خرید مسکن به شکل متری و کامل از ویژگی های بورس مسکن محسوب می گردد. البته در حال حاضر شرکت های بخش خصوصی در بورس کالا حضور دارند، اما وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد شرکت ها و سازمان های زیرمجموعه خود را هم که امکان عرضه پروژه های عظیم مقیاس را دارند هم وارد این عرصه کند.

در این خصوص محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است: همکاری میان وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا از ماه ها قبل شروع شد که این همکاری از چند جنبه پیگیری شده که تا به امروز هم نتایجی مثبتی در این حوزه ها حاصل شده است. یکی از همکاری های مشترکی که قرار است با بورس کالا صورت بگیرد ایجاد صندوق زمین و مسکن است که مصوبه اصلاح آیین نامه آن از دولت گرفته شد و به شرکت های و سازمان های مرتبط با وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کردیم تا پروژه هایی در این حوزه برای راه اندازی صندوق مذکور ارائه نمایند.

راه اندازی بورس مسکن پس از کسب مجوز

وی در پاسخ به این سوال که اجرایی شدن همکاری با بورس کالا برای راه اندازی صندوق زمین و مسکن چه زمانی عملیاتی می گردد؟ گفت: این پروژه براساس برنامه زمان بندی موجود در نیمه دوم امسال اجرایی خواهد شد که البته بورس کالا باید مجوز های قانونی را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کند.

املاک مستغلات دولتی در راه بورس کالا

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد عرضه املاک و مستغلات دولت و نهاد های مختلف در بورس کالا هم گفت: براساس تصمیمی را وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح نموده است، نهاد های مختلف به جای برگزاری مزایده به شیوه های سنتی باید املاکشان را به وسیله بورس کالا به فروش برسانند که با توجه به اینکه وظیفه فروش اموال مازاد دستگاه های دولتی به عهده وزارت اقتصاد است، این موضوع هم به وسیله وزارت اقتصاد در حال پیگیری است.

جزئیات فروش متری مسکن در بورس

بنابراین گزارش، موضوع امکان تامین اقتصادی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه از حدود دو سال قبل مطرح و اواسط اردیبهشت ماه سال گذشته راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان به مرحله توافق سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی رسید، اما تا کنون مجال اجرا پیدا ننموده است. این صندوق ها با آنچه تحت اسم بورس املاک و مستغلات شناخته می گردد و اواخر مردادماه با عرضه یک واحد تجاری به وسیله شرکت عمران شهر تازه پردیس وارد مرحله اجرا شد فرق دارد. در بورس املاک، دارایی های مازاد شرکت های دولتی و بانک ها برای فروش در بازار سرمایه عرضه می گردد. اما فروش متری مسکن در واقع جذب سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های مسکونی و راهسازی است. بر این اساس با یاری این ابزار اقتصادی بورس کالا که اوراق سلف مسکن نام دارد، ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه، تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می گردد و در بازار به وسیله انبوه ساز عرضه می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1863

به "امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان خرید متری مسکن در بورس از نیمه دوم سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید