این ماه چشمتان به آسمان باشد

به گزارش آی تی گپ، زمان اوج بارش شهابی مصادف خواهد شد با ماه نو، بنابراین در آسمان شب هنگامی که آلودگی نوری از سوی ماه وجود ندارد، بسیار درخشان به نظر خواهد رسید.

این ماه چشمتان به آسمان باشد

زمان اوج بارش شهابی مصادف خواهد شد با ماه نو خواهد بود

تقویم نجوم سال 2020 پر است از وقایع سماوی که مهم ترین آن ها ابر ماه، کسوف، ماه آبی، بارش شهابی و حتی جریان بشقاب پرنده گونه ماهواره ها هستند. با ورود به آخرین ماه سال، دسامبر هنوز هم چند جایزه برای شیفتگان نجوم در چنته دارد.

دسامبر سال جاری شاهد انقلاب زمستانی، پیوند سیاره ای، ماه کامل، دو بارش شهابی و حتی خورشیدگرفتگی کامل خواهیم بود که بستگی دارد در کجای جهان مستقر باشید.

فهرستی از وقایع سماوی دسامبر به قرار زیر است:

بارش شهابی جوزایی 13 دسامبر

جوزایی های 2020 قرار است جزو بهترین بارش های شهابی 2020 باشند. این بارش شهابی که در اواخر شب 13 دسامبر و اوایل صبح 14 دسامبر به اوج می رسد، به مدت تقریبا دو هفته از 4 تا 16 دسامبر قابل مشاهده خواهد بود.

بارش جوزایی گرچه از همه جای جهان دیده می شود، ولی بهترین زاویه دید آن در نیم کره شمالی خواهد بود.

زمان اوج بارش شهابی مصادف خواهد شد با ماه نو، بنابراین در آسمان شب هنگامی که آلودگی نوری از سوی ماه وجود ندارد، بسیار درخشان به نظر خواهد رسید. انتظار می رود هر ساعت حدود 50 بارش دیده شود و بهترین زمان تماشای آن ها معمولا حدود ساعت دو صبح است.

خورشیدگرفتگی کامل 14 دسامبر

ماه در چهاردهم دسامبر به طور مستقیم از مقابل خورشید عبور می کند و یک خورشیدگرفتگی کامل را تشکیل می دهد.

متأسفانه این جلوه شکوهمند فقط از مناطق خاصی در نیم کره جنوبی قابل مشاهده خواهد بود. خورشیدگرفتگی کامل از بخش کوچکی از آمریکای جنوبی دیده می شود و مناطق جنوبی آرژانتین و شیلی را در بر می گیرد.

خورشیدگرفتگی جزئی در برزیل، پاراگوئه، اروگوئه، پرو و اکوادور و بخش هایی از قطب جنوب و جنوب غربی آفریقا قابل مشاهده خواهد بود.

بارش اورسید 21 دسامبر

آخرین بارش شهابی سال با انقلاب زمستانی هم زمان خواهد شد و در 21 دسامبر به اوج می رسد. اگر در فاصله روز های 17 تا 26 دسامبر به آسمان شب نگاه کنید، ممکن است بتوانید بارش اورسید را نیز تشخیص دهید، که معمولا به صورت یک ستاره پرتاب شده دیده می شود.

این بارش حتی در زمان اوج نیز به پای بارش جوزایی نمی رسد و فقط 5 تا 10 بارش در هر ساعت ایجاد می شود.

انقلاب زمستانی 21 دسامبر

کوتاه ترین روز سال اهمیت خاصی برای پگان ها (طرفداران مذهبی که تغییر فصول را گرامی می دارد) دارد، که در بریتانیا در کنار مجموعه سنگی استون هنج گرد هم می آیند تا بازگشت روز های طولانی تر را جشن بگیرند.

این روز برای ستاره شناسان در نیم کره شمالی نیز اهمیت خاصی دارد چرا که می توانند از طولانی ترین شب سال برای مشاهده آسمان بهره مند شوند (به شرطی که هوا خوب باشد).

پیوند بزرگ ژوپیتر و ساترن 21 دسامبر

انقلاب زمستانی با پیوند بزرگ نیز مصادف می شود. این واقعه زمانی اتفاق می افتد که دو بزرگ ترین سیاره منظومه خورشیدی در آسمان شب به هم نزدیک می شوند.

دسامبر سال جاری نزدیک ترین پیوند بزرگ ژوپیتر و ساترن پس از 397 سال صورت می گیرد و این دو سیاره به فاصله 0.1 درجه ای از یکدیگر می رسند (حدود یک پنجم قطر ماه).

این واقعه نادر درست پس از غروب خورشید در غرب آسمان قابل مشاهده است، به طوری که دو سیاره شبیه به یک سیاره دوقلو به هم چسبیده به نظر می رسند.

ماه کامل 30 دسامبر

آخرین ماه کامل سال، موسوم به ماه سرد، در 30 دسامبر رخ خواهد داد. ماه کامل دسامبر با توجه به تقارن آن با انقلاب زمستانی، تاریک ترین آسمان را نسبت به تمام ماه های کامل سال جاری خواهد داشت.

با توجه به تنظیم تقویم نجوم 2020، ماه کامل دسامبر در واقع سیزدهمین ماه کامل سال خواهد بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1450

به "این ماه چشمتان به آسمان باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ماه چشمتان به آسمان باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید