امکان اخذ اقامت اروپا با ازدواج امکان پذیر است؟

به گزارش آی تی گپ، به عنوان یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های اخذ اقامت اروپا، اقامت به وسیله ازدواج روشی ایده آل به حساب می آید. درحال حاضر اقامت اروپا به وسیله ازدواج روش ساده ای است که به یاری آن در تمام کشور های اروپایی امکان اقامت دائم برای شما فراهم می گردد. در این نوشتار قصد داریم به آنالیز اخذ اقامت اروپا به وسیله ازدواج بپردازیم.

امکان اخذ اقامت اروپا با ازدواج امکان پذیر است؟

با ما سفر کنید و با تور ترکیبیی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

شرایط اخذ اقامت اروپا با ازدواج چیست؟

براساس قوانین و قواعد حقوق بین الملل یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت در دیگر کشور ها به وسیله ازدواج است. به بیان دیگر در صورت ازدواج با فردی که دارای تابعیت یک کشور است، امکان اخذ اقامت برای همسر وی نیز امکان پذیر می گردد.

زمانی که قصد دریافت تابعیت یک کشور را داشته باشیم، در حقیقت باید خود را برای برقراری ارتباط با جنبه های مختلف سیاسی، معنوی و اقتصادی یک کشور آماده کنیم. به یاری چنین روابطی فرد و کشور مورد نظر در زمینه وظایف و تعهداتی که در قبال یک دیگر دارند مسئول شده و حقوق مادی و معنوی افرد معنا پیدا می نماید.

البته باید به این نکته اشاره داشته باشیم که اقامت با تابعیت متفاوت است اما دارای شباهت هایی نیز هستند. با توجه به این نکات به آنالیز شرط های لازم ازدواج و اقامت اروپا می پردازیم.

برای اخذ اقامت اروپا افراد باید حداقل در سن 18 سالگی قرار داشته باشند معمولا در تمام کشور های اروپایی شرط ازدواج داشتن 18 سال تمام است و البته در بعضی از کشور های اروپایی نیز با داشتن 16 سال امکان ازدواج برای افراد وجود دارد.

وقتی فرد به سن قانونی رسیده باشد به کسب اجازه از پدر و مادر امکان ازدواج فراهم می گردد. همچنین اگر فردی قصد ازدواج مجدد داشته باشد نیز امکان ازدواج برای وی وجود دارد، اما باید با ارائه مدارک لازم، جدایی خود از همسر قبلی را به اثبات برساند. مدارک مورد احتیاج برای اثبات جدایی از همسر اول می تواند مواردی مانند گواهی فوت و یا حکم طلاق باشد.

فقط ازدواج با مرد باعث تابعیت می گردد؟

برخلاف کشور ما که فقط در صورت ازدواج با مردان اقامت برای دیگر افراد فراهم می گردد، در تمام کشور های جهان تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد. بدین معنا که برای مثال اگر مردی با زنی یونانی ازدواج کند امکان اخذ اقامت یونان برای وی فراهم می گردد. البته به این نکته نیز اشاره می کنیم که بهترین اقامت در این کشور، اقامت خودحمایتی یونان سایرس است.

در بیشتر کشورهای جهان هیچ فرقی بین ازدواج با زن و مرد خارجی برای اعطای تابعیت نیست .بنابراین در کشورهایی مانند آلمان،کانادا،بلژیک،هلند،استرالیا،فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها شخص با هریک از زن و مرد آن که ازدواج کند میتواند تابعیت آن کشور را تحصیل نماید.

مهمترین شروط اقامت به وسیله ازدواج چیست؟

برای اخذ اقامت در یک کشور دیگر فرد باید درخواست خود را ثبت نموده باشد. همسر فرد متقاضی نیز باید مدارک لازم برای اثبات تمکن اقتصادی خود و تشکیل یک زندگی را ارائه کند. قوانین طلاق نیز در بیشتر کشور های اروپایی دارای تفاوت های بسیاری با قوانین طلاق در کشور ماست.

مراحل ازدواج و اخذ اقامت اروپا چیست؟

برای اخذ اقامت اروپا به وسیله ازدواج باید پیوند دو فرد به صورت قانونی به ثبت برسد. پس از آن فرد باید به سفارت مراجعه کند و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای ازدواج در کشور مقصد را ارائه کند. پس از آنالیز و تایید کرداکر ارائه شده ویزا برای فرد صادر می گردد که در اولین مرحله یک ساله است.

بعد ازگذشت یکسال و با انجام آنالیز های لازم درصورتی که ازدواج همچنان پایدار باقی مانده باشد، تمدید ویزا انجام می گردد. بعد از گذشت سه سال نیز فرد می تواند درخواست اخذ تابعیت بدهد.

مهمترین قوانین در اقامت به وسیله ازدواج چیست؟

مهمترین مواردی که اقامت ازدواج باید به آن توجه داشته باشید این است که مسئولیت مهاجرت و تامین هزینه برای اقامت به وسیله ازدواج بدین صورت است که مرد باید تا سه سال کامل تمامی هزینه های همسر خود را واریز نماید.

قانون دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که اگر این دو فرد بعد از دوسال از ازدواج از یکدیگر جدا شوند اقامت آنها نیز باطل می گردد. بدین ترتیب ازدواج تا دوسال اول به صورت مشروط تلقی می گردد. پس از دریافت ویزای ازدواج نیز با گذشت پنج سال در صورتی که فرد متقاضی حداقل دو سال را در کشور مورد نظر حضور داشته باشد می تواند برای درخواست تابعیت اقدام کند.

مهاجرت به وسیله ازدواج چه مزایایی دارد؟

در صورتی که پیروز به اخذ اقامت به وسیله ازدواج شوید مزایایی نیز برای شما در نظر گرفته می گردد، برای مثال یکی از بهترین مزایای اخذ اقامت به وسیله ازدواج اجازه اشتغال به صورت تمام وقت است، مورد مشابهی که در خرید ملک در اروپا نیز برای شما فراهم می گردد. همچنین برخورداری از حقوق مساوی با شهروندان اروپا نیز در اختیار شما قرار می گیرد.

یکی دیگر ازمزایا این نوع اقامت نیز این است که دریافت تابعیت شما بعد از گذشت دوره انتظار قطعی است.

در خاتمه به این نکته اشاره می کنیم که به هیچ وجه برای اخذ اقامت از این روش به استفاده از راه های ازدواج صوری نپردازید. چراکه ممکن است برای همواره امکان اخذ اقامت اروپا از شما سلب گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1114

به "امکان اخذ اقامت اروپا با ازدواج امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان اخذ اقامت اروپا با ازدواج امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید