آشنایی با جاذبه های گردشگری اراک

به گزارش آی تی گپ، جاذبه های گردشگری اراک با وجود صنعتی بودن این استان ناشناخته و به نوعی بکر باقی مانده اند، اما اراک یکی از مناطقی است که جاذبه های زیادی دارد.

آشنایی با جاذبه های گردشگری اراک

جاذبه های گردشگری اراک شاید در میان گردشگران داخلی و خارجی کمتر از دیگر استان های ایران شناخته شده باشد. یکی از دلایل اصلی این موضوع می تواند به صنعتی بودن این استان برشود ولی این منطقه از ایران در دل خود اماکن تاریخی و طبیعی فراوانی را در خود جای داده است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. بهترین زمان برای مسافرت به اراک بهار و تابستان است ولی مردم این استان تمام روزهای سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشند.

موزه چهار فصل

موزه ها در معرفی فرهنگ، آداب و رسوم و شیوه زندگی نیاکان ما نقش بسزایی دارند.در استان مرکزی 6 موزه مردم شناسی وجود دارد که قدیمی ترین آنها، موزه چهارفصل اراک است. حمام تاریخی یا گنجینه چهار فصل اراک، یکی از جلوه های اصیل هنر معماری ایران در استان مرکزی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.حمام چهار فصل در عهد قاجاریه به همت حاج محمدابراهیم خوانساری بنا و اکنون به گنجینه تبدیل شده است.

این حمام از گرمخانه، سربینه (رختکن)، حجره های متعدد، حمام های زنانه، مردانه و اقلیت های مذهبی تشکیل شده است. این حمام به دلیل تزئین سربینه آن با کاشی های زیبا و رنگارنگ چهار فصل سال - چهار فصل نامیده می شود. بخش سربنیه حمام با 8 ستون و گنبد رفیع آن وکاشی های رنگارنگ وگچبری های چشم نواز و نقاشی های تاریخی و طرح های اسلیمی اش، هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند.

در این گنجینه ارزشمند، اشیای تاریخی مانند ظروف وکاسه های سفالی، سکه های دوره های مختلف تاریخی، عقدنامه های دوره قاجار، کتاب ها و نسخه های خطی، ظروف مسی و قلمزنی، اسباب قدیمی حمام، خمره های سفالی ، لوازم ریسندگی، بخشی از محراب تاریخی و ارزشمند مسجد جامع ساوه و لوازم ریسندگی و بافت فرش نگهداری می شود.

پلنگاب

پلنگاب منطقه ایست که در آغوش کوههای بیشماری چون بزکش، برآفتاب و کلاه غازی با ارتفاع بیش از 2500 متر با وسعت 27211 هکتار قرار گرفته است. منطقه ای شکار ممنوع و پوشیده است از مناطق صخره ای و کوهستانی است. پلنگاب دامنه پرشیب و نشیب است که در بخش غربی استان مرکزی در شمال غربی اراک و جنوب شرقی خنداب واقع شده است.

نام پلنگاب برگرفته از روستایی با همین نام است و به گفته اهالی علت نامگذاری آن وجود چشمه ای ایست در مرکز این روستا که سالیان کهن محل آمد و شد پلنگ و نوشیدن آب بوده است. اینک فقط دو خانواده ساکن این روستا هستند و دامداری پیشه اصلی آنهاست کوه بزکش با ارتفاع 2765 متر بلندترین نقطه پلنگ آب است کوهی با شیب تند و قائم که پیمودنش بسیار سخت و سخت است و فقط پای چالاک بزهای کوهی گام آشنای این صخره ها باشد .

سه تیغ بزکش زیستگاه عقاب های تیز پروازی است که خلوت کوهستان را در چمبره قدرت خود درهم می شکند. منطقه پلنگاب از زیستگاههای مهم پازن یا کل و بز وحشی است که در ارتفاعات بزکش و کلاه غازی سکونت دارند . پلنگاب بخاطر موقعیت خاصی شامل تنوع زیستگاهی است که 52 گونه از پرندگان در آن شناسایی شده است که 10 درصد از پرندگان ایران و 40 درصد از پرندگان استان مرکزی شامل می شود. پرندگان در شکاف کوهستانهای پلنگاب آشیان دارند. این کوهستان محل مناسبی برای تکثیر احیا و حفظ گونه های نادر و در محل انقراض استان مرکزی است.

کلیسای مسروپ مقدس اراک

کلیسای مسروپ مربوط به دوره قاجار است و در اراک، خیابان شهید چمران (نیسانیان) واقع شده و این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شماره ثبت 3533 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سنگ نبشته بالای سر در ورودی این بنا به زبان ارمنی آمده است: کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارمنی های کزاز (شازند)، کمره هفت جامپلق و بور به سال 1914 میلادی ساخته شده است. بنابراین، بنا مربوط به دوره قاجاریه است.

این کلیسا که با سرمایه ارامنه در سال 1914 میلادی ساخته شده است دارای چهار بخش مدرسه، منزل کشیش، تالار اجتماعات و کلیسا است. ساختمان اصلی نیز از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق کناری در نزدیکی محراب تشکیل شده است.

پلان کلیسا بازیلیکا مستطیل شکل به ابعاد 6×24 در 6×15 متر بوده و در جهت شرق به غرب واقع شده است. سقف کلیسا بر روی چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده اند تکیه دارد. کلیسا دارای نورگیرهای متعددی در چهار جهت بنا است و دو ورودی در قسمتهای جنوبی و غربی می باشد. برج ناقوس خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است.

روستای هزاوه

روستای تاریخی و زیبای هزاوه یکی از زیباترین روستاهای استان مرکزی است که زادگاه مفاخری همچون امیرکبیر و قائم مقام فراهانی است. هزاوه واقع در 18 کیلومتری شمال غربی اراک، در شیب آرام دامنه کوه های غربی اراک دارای بافتی پلکانی و متراکم است. در این روستا آثار دیدنی و تفریحی شامل مسجد شبستان دار، درخت سرو کهن سال، حمام قدیمی روستای هزاوه و آستان سلطان سید احمد هزاوه می باشد.

قدمت هزاوه با توجه به سفال های پیداشده و مطالعات باستان شناسی بر روی تپه تاریخی هزش قرن پنجم هجری را نشان می دهد. مقبره شاهزاده احمد بر روی بلندترین قسمت روستا واقع در محله بالا از دیگر آثار تاریخی هزاوه است. بنیان این مقبره به دوره ایلخانان می رسد اما در دوره صفویه تغییر و تحول بنیادین در آن ایجاد شده تا به شکل کنونی درآمده است. این روستا در 18 کیلومتری غرب اراک و 25 کیلومتری فرمهین قرار گرفته است. هزاوه از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک است. در نزدیکی این روستا نیز می توان سری به قلعه حاج وکیل، برج شیشه و حکومتی اراک و موزه مفاخر زد.

غار سفید خانی

این غار در 18 کیلومتری جنوب شهر اراک و در کوه سفید خانی واقع است. وجه تسمه آن، برف فراوان این کوه می باشد که در تابستان در برخی قسمتهای سایه گیر آن به چشم می خورد. در دامنه این رشته کوه چشمه های آب فراوانی یافت میشود که معرفترین آنها چشمه چپقلی است. از زیبای های غار فوق وجود ((دود کش جن)) است که در دهانه غار به صورت تنوره باز دیده می شود.

همچنین استالاکتیتی فراوان و زیبا از دیگر جاذبه های غار سفید خانی است. دسترسی به این غار از طریق روستای رباط میل و روستای خانه میران میسر است. غارهای موجود در این منطقه که سمت جنوب شرقی روستای سفید خانی می باشد، شامل دو غار است که ورود به یکی از آنها فقط با ابزار فنی ممکن می باشد زیرا این غار دارای یک یا دو حلقه چاه طبیعی می باشد که برای فرود در داخل آنها نیاز به طناب می باشد.

غاری که به محل معروف به دودکش جن نزدیک است، بدون استفاده از ابزار فنی قابل دسترسی می باشد ولی پس از ورود بخصوص هنگام فصل بهار مواظب باشید اشتباها وارد آب نشوید زیرا در این محل مقداری آب داخل گودال جمع می شود که عمل متوسط آن حدود 1.5 متر می باشد ولی بصورت ناگهانی افزایش عمق می یابد.

کلام آخر

جاذبه های گردشگری اراک بسیار زیاد و متنوع هستند و تنها کافیست بار سفر خود را ببندید و این منطقه از ایران را کشف کنید و در زیبایی هایش محو شوید. در آخر باید ذکر کنیم که قبل از سفر دوربین خود را به همراه داشته باشید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1404

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری اراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری اراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید