آشتی دماغ عملی ها با کرونا!

به گزارش آی تی گپ، خبرنگاران/مرکزی بینی مجرای ورودی هوا به ریه است و البته در عین حال می تواند کوتاه ترین راه برای رسیدن کرونا به دستگاه تنفسی انسان ها هم باشد و این همانجایی است که نمی خواهیم از کرونا خبری باشد، پس باید محافظت گردد و به همین دلیل است، که سختی ماسک زدن را به جان می خریم، اما اگر این بینی عملی باشد چه؟

آشتی دماغ عملی ها با کرونا!

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

دستاوردهای علمی نشان می دهند که اگر یک نفر مبتلا به ویروس کرونا باشد و از ماسک استفاده کند تا 50 درصد شانس انتقال ویروس به اطرافیان کاهش می یابد و اگر اطرافیان نیز از ماسک استفاده نمایند، شانس ابتلا به کمتر از پنج درصد می رسد، بر این اساس تنها یک حساب سرانگشتی می تواند اهمیت ماسک زدن را نشان دهد.

در واقع استفاده از ماسک در شرایط موجود که کرونا اطراف مان چرخ می زند، از اوجب واجبات است، اما کافی است که گذری در سطح شهر داشته باشید و ببیند که افراد، بدون کوچکترین ترس از کرونا، بدون ماسک در اماکن عمومی، ادارات، بانک ها، مجتمع های تجاری و پاساژها تردد می نمایند.

دماغ عملی ها ماسک نمی زنند

مردم دلایل و بهانه های مختلفی برای استفاده نکردن از ماسک بیان می نمایند، بعضی می گویند کرونا کجا بود، بعضی می گویند فاصله را رعایت می کنیم، بعضی کسبه به استفاده از پلاستیک بین مشتری و مغازه دار اکتفا نموده اند و بیان می نمایند با استفاده از پلاستیک دیگر لازم به استفاده از ماسک نیست، اما در این بین بعضی افراد دلیل خاصی را برای نزدن ماسک مطرح می نمایند و آن عمل کردن بینی است، آنها ماسک نمی زنند، گویی به شکل خطرناکی با کرونا کنار آمده اند یا ریسک ابتلا را به قیمت حفظ فرم بینی قبول نموده اند.

غلامی یکی از افرادی است که حدود 10 سال پیش، بینی خود را عمل نموده و در مورد دلیل استفاده گاه و بی گاهش از ماسک می گوید: پس از جراحی بینی با مسائل تنفسی روبرو شده ام و استفاده از ماسک های دو تا سه لایه نفس کشیدن را به شدت برایم سخت می نماید، به همین دلیل حتی اگر از ماسک استفاده کنم در اماکن خلوت آن را کنار می زنم تا بتوانم کمی نفس بکشم.

در واقع هزینه های سنگین جراحی بینی باعث می گردد که افرادی که این جراحی را انجام داده اند از هر عاملی که احساس نمایند به بینی تازه شکل گرفته شان آسیب می زند، پرهیز می نمایند، حتی اگر آن عامل یک ویروس موذی و خطرناک باشد، نکته ای که کریمی دیگر شهروند اراکی که حدود شش ماه است، بینی خود را عمل نموده و از ماسک استفاده نمی نماید، بر آن صحه می گذارد.

او بیان می نماید: بینی که عمل می گردد تا یک سال بافتی شبیه خمیر دارد و استفاده از ماسک باعث می گردد که روی بینی ام خط ماسک بماند، با توجه به اینکه برای این عمل هزینه بسیاری صرف نموده ام، از ماسک استفاده نمی کنم و سعی دارم در اماکن عمومی از شیلد استفاده کنم.

صباغ که قبل از شیوع کرونا بینی خود را عمل نموده و شغل آزاد دارد، می گوید: از ماسک استفاده نمی کنم، چون اینکار ماسک باعث می گردد به فرم بینی ام آسیب وارد گردد، به همین دلیل با گذاشتن یک میز در ورودی مغازه اجازه ورود مشتریان به داخل مغازه را نمی دهم و سعی می کنم که فاصله اجتماعی رعایت گردد.

وی بیان می نماید، استفاده از ماسک باعث می گردد که به تیغه بینی فشار وارد گردد چراکه غضروف تا چند ماه نرم است و با توجه به هزینه هایی که عمل بینی دارد ترجیح می دهم کاری که باعث آسیب به بینی و از فرم افتادن آن گردد را انجام ندهم بنابراین از ماسک استفاده نمی کنم.

به گزارش خبرنگاران؛ افرادی که بینی خود را به تیغ جراحی سپرده اند ترس بسیاری نسبت به استفاده از ماسک دارند، اما ظاهرا این ترس کاذب است.

منعی برای استفاده از ماسک پس از جراحی بینی وجود ندارد

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی با تاکید براینکه افرادی که بینی خود را عمل نموده اند، هیچ محدودیت یا ممنوعیتی برای استفاده از ماسک ندارند، به خبرنگاران گفت: به لحاظ علمی افرادی که بینی خود را جراحی می نمایند بعد از دو هفته به راحتی می توانند ماسک بزنند و این امر هیچ فشار یا آسیبی به بینی وارد نمی نماید، اما به نظر می رسد ترس افراد از آسیب رسیدن به بینی تازه عمل شده باعث شده است که از ماسک استفاده ننمایند.

دکتر سیامک راکعی توضیح داد: در هفته اول جراحی بینی که اصطلاحا بینی در گچ است، حتی امکان استفاده از عینک هم وجود دارد. البته با توجه به شرایط بیمار در یکی دو هفته اول، عموما افراد از خانه خارج نمی شوند و مسلما نیازی به استفاده از ماسک هم نیست، اما پس از دو هفته می توانند به راحتی از ماسک استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه افراد عادی نیازی به استفاده از ماسکN95 ندارند، اضافه کرد: این ماسک ویژه کادر درمان و افرادی است که به صورت مستقیم با بیمار کرونایی در ارتباط هستند و مردم عادی می توانند از ماسک های دو تا سه لایه استفاده نمایند و منعی هم برای استفاده این ماسک ها برای افرادی که بینی خود را عمل نموده اند نیست.

راکعی در مورد انجام اعمال جراحی بینی در شرایط کنونی اظهار کرد: از نظر علمی و پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت، افرادی که در معرض بیماری کرونا هستند نباید اعمال جراحی انجام دهند و جراحان نیز با جدیت از این دستورات تبعیت می نمایند و همین امر باعث شده است که در شرایط کنونی تعداد اعمال جراحی نسبت به گذشته کاهش یابد و افرادی هم که از این نظر نگرانی دارند، اصلا جراحی نمی نمایند.

وی تاکید نمود: خوشبختانه ایران یکی از کشورهای پیروز در اجرا و رعایت دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت بوده و تا به امروز مسئله ای در انجام اعمال جراحی بروز ننموده است. در مجموع اگر کوچکترین شکی درخصوص به خطر افتادن سلامت بیمار وجود داشته باشد، به هیچ عنوان جراحی انجام نمی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1181

به "آشتی دماغ عملی ها با کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشتی دماغ عملی ها با کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید