6روش آبیاری گیاهان در مسافرت

به گزارش آی تی گپ، قطعا ضروری است قبل از این که از خانه بیرون بروید، اقدامات لازم برای نگهداری و آبیاری گیاهان تان را درنظربگیرید تا خدای نکرده موقع بازگشت از سفر با گلدان های خشک و گیاهان پژمرده رو به رو نشوید.

6روش آبیاری گیاهان در مسافرت

برای سفر با تور سفر پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گلستان، اگر دوست ندارید از کسی بخواهید که به خانه تان بیاید و به گلدان هایتان آب بدهد، با گُل سِتان همراه باشید تا 6روش آبیاری گیاهان در مسافرت را معرفی کنیم و به شما بیاموزیم چطور در مسافرت گیاهان را بی آب نگذاریم؟

این روش ها برای همه گیاهان مخصوصا گیاهان حساس هم درنظر گرفته شده اند.

جلوگیری از خشک شدن گل در مسافرت با استفاده از این سیستم های ساده آبیاری، می توانید با خیال راحت به مسافرت بروید و موقع برگشت هم گیاهان تان را سرحال و شاداب تان ببینید.

این روش ها عبارتند از:

بطری آب وارونه

حوله و ظرف آب

فیتیله گذاری

زیرگلدانی

گلخانه پلاستیکی

بطری آب در گلدان

روش اول: بطری آب وارونه

از این به بعد بطری های خالی تان را دور نیندازید. بطری را پر از آب کنید و درپوش آن را به مقدار خیلی کم شل کنید تا آب به شکل قطره قطره از بطری بیرون بیاید.

حالا بطری را به صورت وارونه در خاک گلدان فرو کنید. آب از بطری به صورت قطره ای وارد خاک می شود و گیاه را آبیاری می نماید.

روش دیگر این است که با میخ کوچک داغ چند سوراخ روی در بطری ایجاد کنید تا آب به صورت قطره ای از آن خارج شود. شما می توانید از این روش علاوه بر روزهای مسافرت، برای آبیاری روزانه گلدان ها هم بهره ببرید. هم چنین بطری هایتان را دیزاین و رنگ آمیزی کنید تا ظاهر زیبا و جذاب تری در گلدان تان داشته باشد. یادتان باشد که در بطری باید از جنس پلاستیک باشد و از در چوب پنبه ای هم استفاده نکنید.

مواد و وسایل لازم:

بطری با در پلاستیکی یا آلومینیومی

آب به مقدار لازم

یک عدد میخ

انبردست

مزیت این روش: نصب آسان

مناسب برای: گیاهانی که به آبیاری روزانه احتیاج دارند.

مدت زمان استفاده: بستگی به اندازه بطری دارد اما به طور متوسط 5 روز

راه اندازی این سیستم کم تر از 10 دقیقه وقت می گیرد.

روش دوم: حوله و ظرف آب

آیا می دانستید می توانید گل و گیاهان تان را در ظرفی پر از آب بگذارید تا آب را از ریشه و زیر گلدان جذب نمایند؟ با این روش می توانید یک هفته با خیال راحت به مسافرت بروید و گیاهان تان را سرحال و شاداب تحویل بگیرید.

یادتان باشد که این روش برای گیاهانی مفید است که به آب زیادی احتیاج دارند و اصالت شان به مناطق مرطوب و جنگلی برمی شود.

برای ظرف آب می توانید از لگن با اندازه های مختلف بهره ببرید یا گلدان ها را در وان حمام بچینید. البته گلدان هایی که در وان می گذارید، باید به نور کم مقاوم باشند چون بیشتر حمام ها نور زیادی ندارند و ممکن است گیاهان تان در انتها تعطیلات به دلیل کمبود نور از بین بروند.

وان حمام یا لگن ها را تا نیمه با آب پرکنید. کف وان یا لگن را با تعدادی حوله پر کنید تا آب را به خودش جذب کند. حالا گلدان ها را به آرامی روی حوله بگذارید. نکته مهم این است که انتهای گلدان ها باید سوراخ داشته باشد تا آب از انتهای گلدان و ریشه ها جذب شود. با این روش به مدت یک هفته می توانید گلدان هایتان را آبیاری کنید

مواد و وسایل لازم:

حوله

لگن به تعداد گلدان ها یا وان حمام

گلدان دارای سوراخ و زهکش خوب

مزیت این روش: راه چارهی طولانی مدت برای گیاهان تان است.

مناسب برای: گیاهان مناطق مرطوب و گیاهانی که به نور زیاد احتیاج ندارند (در صورت قراردادن در وان حمام)

مدت زمان استفاده: یک هفته

راه اندازی این سیستم به 5 دقیقه وقت احتیاج دارد.

روش سوم: فیتیله گذاری

ساخت آبیاری قطره ای در خانه، در این روش، آب را با استفاده از رشته کاموا یا نخ پنبه ای به گیاه می رسانیم. آبیاری به روش فیتیله ای یک روش طولانی مدت برای آبیاری گیاهان است و هرچه قدر آب بیش تری در مخزن آب بریزید، مدت طولانی تری می توانید از آن برای آبیاری گیاه تان بهره ببرید. هم چنین از این سیستم می توانید برای چند گلدان به طور هم زمان هم بهره ببرید.

نخ کاموایی که استفاده می کنید باید حدبیشتر جذب آب را داشته باشد.

نخ کاموایی را به تعداد گلدان ها و به اندازه لازم تقسیم کنید. ظرف مورد نظرتان را از آب پر کنید و انتهای کاموا را به اندازه چندسانتی متر در داخل آب قرار دهید و سر دیگر کاموا را داخل خاک گلدان ها فروکنید. می توانید برای فروکردن نخ کاموا، نخ را دور یک مداد بپیچید و مداد را داخل خاک گلدان فروکنید. حالا به گلدان ها آب بدهید تا جریان آب در رشته های کاموا برقرار شود و آب از ظرف آب هم جذب شده و به سمت خاک گلدان بیاید.

مواد و وسایل مورد احتیاج:

نخ کاموایی یا طناب نخی باریک به مقدار لازم

سطل یا ظرف آب

مزیت: می توانید چند گیاه را همزمان آبیاری کنید.

مناسب برای: گیاهانی که سه بار در هفته به آبیاری احتیاج دارند.

مدت زمان استفاده: 1 تا 3 هفته

راه اندازی این سیستم به 10 دقیقه وقت احتیاج دارد.

روش چهارم: زیرگلدانی پر از آب

این روش بسیار ساده است اما نباید از این روش برای گیاهان حساس به کمبود آب بهره ببرید. زیرگلدانی علاوه بر این که به نگه داشتن آب گیاهان یاری می نماید، از خارج شدن خاک گیاه در هنگام آبیاری هم جلوگیری می نماید و همه چیز را برایتان تمیز و مرتب نگه می دارد.

زیرگلدانی که استفاده می کنید باید متناسب با اندازه گلدان تان و فقط کمی عظیم تر باشد تا آب را نگه دارد. فقط کافی است داخل زیرگلدانی را از ماسه و آب پرکنید. به همین راحتی سیستم آبرسانی تان آماده شد! و روطب گیاه تامین میشود.

مواد و وسایل مورد احتیاج:

زیرگلدانی

گلدان سوراخ دار و دارای زهکش مناسب

مزیت: روش ساده و بدون زحمت

مناسب برای: ساکولنت ها و کاکتوس هایی که به آب زیاد احتیاج ندارند.

مدت زمان استفاده: 2 تا 3 روز

زمان درست کردن این سیستم یک دقیقه است.

روش پنجم: گلخانه پلاستیکی

در این روش احتیاجی نیست که دیوار و سقف واقعی گلخانه را بسازید. فقط کافی است که از یک پلاستیک ساده و چند میله برای نگه داشتن بهره ببرید. از این روش ساده می توانید در زمان سفرهای طولانی تان بهره ببرید. فقط دستورالعمل زیر را دنبال کنید تا به شاخ و برگ گیاه تان آسیب نزنید. یادتان باشد که از گلخانه پلاستیکی در نور مستقیم استفاده نکنید چون باعث گرم شدن بیش از حد گیاه و از بین رفتن آن می شود و نکته بعدی این است که این روش برای ساکولنت ها و کاکتوس ها مناسب نیست.

چهارمیله چوبی را در چهارگوشه گلدان فرو کنید. این میله ها پایه های گلخانه تان را تشکیل می دهند و از افتادن پلاستیک بر روی شاخ و برگ گیاه جلوگیری می نمایند. گیاه را مثل معمول آبیاری کنید. دقت کنید که لازم نیست که بیش از اندازه به آن ها آب بدهید. گلدان را در جایی با نور غیرمستقیم بگذارید. حالا پلاستیک را روی پایه ها و گیاه بکشید و با تنظیم پایه ها چک کنید که پلاستیک با برگ ها کاملا در تماس نباشد و به آن ها فشار نیاورد البته اگر کمی به برگ ها چسبیده بود اشکالی ندارد. حالا پلاستیک را در زیر گلدان جمع کنید و دور آن را محکم ببندید تا با جریان باد و .. تکان نخورد. گلخانه کوچک شما آماده است. آب از گلدان بخار می شود و با برخورد به دیواره پلاستیک به قطر ه های آب تبدیل شده و دوباره به گیاه برمی شود و بدین ترتیب گیاه تان هیچ وقت خشک نمی شود.

مواد و وسایل لازم:

4 میله چوبی

کیسه پلاستیکی شفاف (به اندازه ای عظیم باشد که گیاه در آن جای بگیرد)

مزیت: راه چاره طولانی مدت برای نگه داری از گیاهان

مناسب برای: گیاهان آپارتمانی رطوبت دوست

مدت زمان استفاده: 6 تا 8 ماه

مدت زمان راه اندازی این سیستم 15 دقیقه است.

روش ششم: بطری پلاستیکی در گلدان

نه تنها انسان ها از بطری آب برای برطرف تشنگی استفاده می نمایند، بلکه گیاهان هم می توانند از بطری آب، آب بنوشند! با این روش می توانید از بطری های پلاستیکی تان دوباره و چندباره بهره ببرید. با این که این سیستم زمان طولانی قابل استفاده نیست اما راه اندازی و استفاده دوباره از آن آسان است و فقط کافی است دوباره بطری را از آب پر کنید.

روی بطری چند سوراخ ایجاد کنید. با استفاده از میخ داغ یا میخ و چکش حدود 6 سوراخ روی بدنه بطری و سه سوراخ در انتهای آن ایجاد کنید. گیاه تان را آبیاری کنید تا فعلا از آب بطری استفاده نکند و آب داخل بطری مدت زمان بیش تری باقی بماند. حالا با بیلچه ای کوچک کنار گلدان را سوراخ کنید و بطری را در سوراخ بگذارید. حدود دو تا چهارسانتی متر از بدنه بطری می تواند بیرون باشد. حالا بطری را از آب پر کنید و در آن را ببندید تا آب بخار نشود. سیستم آبیاری شما آماده است و از همین الان آغاز به کار می نماید.

این روش برای افرادی مناسب است که برای چند روز مسافرت هستند و نمی توانند گل ها و گیاهانشان را هر روز آبیاری نمایند.

مواد و وسایل مورد استفاده:

بطری پلاستیکی آب به تعداد لازم (اندازه آن بستگی به عظیمی گیاه و گلدان دارد)

میخ

چکش یا انبردست

مزیت: روش کم هزینه

مناسب برای: گیاهانی که مرتبا به آبیاری احتیاج دارند.

مدت زمان استفاده: بستگی به اندازه بطری دارد، حدود 4 روز

برای درست کردن این سیستم به 5 دقیقه زمان احتیاج دارید.

گیاهانی که به کم ترین مراقبت در مسافرت احتیاج دارند:

خب این شش روش نگهداری گیاهان در مسافرت را یاد گرفتید. حالا می توانید متناسب با نوع گیاه و مدت زمان سفرتان از این روش ها بهره ببرید و گیاهان زیبایتان را بدون یاری دریافت از دیگران، همواره سرسبز و سرحال نگه دارید.

اما اگر تمایلی به استفاده از این روش ها ندارید می توانید راه چاره آخر را امتحان کنید که خرید گیاهان مقاوم آپارتمانی است.

این گیاهان احتیاجی به آبیاری زیاد در طول سفر ندارند و نسبت به شرایط متفاوت محیطی حساسیت کم تری دارند. البته واضح است که این گیاهان هم بعد از یک تا دو هفته به آبیاری احتیاج دارند اما می توانید با دور نگه داشتن آن ها از نور مستقیم خورشید، این مدت زمان را طولانی تر کنید. برخی از این گیاهان علاوه بر احتیاج آبی کم، می توانند نور کم را هم تحمل نمایند. نگه داری از این گیاهان آسان است و برای افراد تازه کار گزینه خوبی هستند.

این گیاهان عبارتند از:

گیاهان هوازی

آنتوریوم

بامبو

بروملیادها

کالانکوئه

درخت پول

ارکیده

برگ قاشقی یا اسپاتی فیلوم

پتوس

کاکتوس ها

ساکولنت ها

و نکته آخر

اگر بعد از بازگشت از سفر مشاهده کردید که برخی از گیاهان تان پژمرده شده اند، نگران نباشید. شما می توانید همه این گیاهان را با آبیاری کامل دوباره به شادابی قبل برگردانید. روش هایی که در این مقاله گفتیم، همگی تست شده و به درستی عمل می نمایند تا با خیالی آسوده به سفر بروید.

اما اگر نمی خواهید هیچ کدام از این روش ها را امتحان کنید، از یک دوست یا آشنا بخواهید که به خانه تان بیاید و به گل و گیاهان تان آب بدهد. بهتر است برنامه آبیاری گیاهان را به صورت پرینت شده به او بدهید تا از روش نگه داری و مقدار وزمان آبیاری هر گیاه باخبر باشد. وقتی که از سفر برگشتید، یادتان نرود که از او به خاطر سرحال و شاداب نگه داشتن گیاهان عزیز و زیبایتان تشکر کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: itgap.ir شناسه مطلب: 1353

به "6روش آبیاری گیاهان در مسافرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6روش آبیاری گیاهان در مسافرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید